Yamaç: Seçme ve Seçilme Hakkı Yok Sayıldı

Van'da 1 Eylül Dünya Barışı Günü mitinginde kayyum atamalarına karşı ortak mesaj verildi.

Yamaç: Seçme ve Seçilme Hakkı Yok Sayıldı

VanEkspres - ÖZEL Van’da Musa Anter Parkında, Van Demokrasi Platformu tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü mitingi düzenlendi.

Mitinge, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven, HDP Van Milletvekilleri Muazzez Orhan, Tayip Temel, Murat Sarısaç, Milletvekilleri Habib Eksik, Hüseyin Kaçmaz, Görevden uzaklaştırılan Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcisi katıldı.

Mitingde konuşan Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Van Şube ve Tertip Komitesi Başkanı  Bedri Yamaç  

“ İnsanlık tarihinin acımasız en kanlı en kirli savaşı olan 2. Büyük emperyalist paylaşım savaşı geride 52 milyon ölü milyonlarca engelli büyük bir yıkım acı ve gözyaşı bırakmıştır. Üzerinden 80 yıl geçmesine rağmen anlaşılan odur ki insanlık bu büyük felaketten bir ders çıkarmamıştır. Ne yazık ki emperyalist güçler aynı amaçlar için kan dökmeye devam etmektedir dedi.

Yamaç Konuşmasının devamında, Son 80 yılda birinci ve ikinci dünya savaşında daha fazla insan yaşanan savaşlarda yaşamlarını yitirmişlerdir. Çatışmaların bedelini savaşları çıkaranlar değil yoksullar ezilen haklar ve emekçiler ödüyor. Eşitliğe özgürlüğe demokrasiye dair temel kazanımlar her gün biraz daha yok ediliyor. Ortadoğu’nun kangrenleşmiş sorunları olan Kürt ve Filistin sorunları emperyalistler ve yerel işbirlikçi iktidarlar tarafından bilinçli bir şekilde sürüncemede bırakılıyor.

HALKIN SEÇME VE SEÇİLME HAKKI ELİNDEN ALINDI

Halkın seçme ve seçilme hakkı elinden alınarak seçilmişlerin yerine partili memurlar kayyum olarak atanıyor. Tepkiler devletin zor aygıtlar kullanarak engelleniyor. Bu karamsar tabloyu tersine çevirmenin yolu elbette eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesinden geçiyor. Ülkemizde ve Ortadoğu’da farklı düzeylerde devam eden çalışmaların yarattığı acılara travmalara karşı hepimizin barışın iyileştirici gücüne ihtiyaç vardır. Tüm halkların eşit özgür insanca ve kardeşçe yaşayacağı bir dünya için haydi hep birlikte barışı inşa edelim diyerek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 01:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER