Van'da Seçim Gerginliği Sürüyor

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için halkın sandığa gittiği Van’da, mükerrer oy kullanımı, HDP’li müşahitlerin salonlardan çıkarılmak istenmesi ve polis zırhlı araçlarının okul bahçelerinde konumlandırılması nedeniyle gerginlik yaşanıyor.

Van'da Seçim Gerginliği Sürüyor

AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın Süphan Mahallesi’ndeki bir okula giderek Erdoğan için oy istemesine halkın tepki göstermesi üzerine polis halka gaz bombaları ile müdahale etti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için halkın sandık başına gittiği Van’da, seçimler gergin geçiyor. Daha önceki seçimlerde BDP’nin yüksek oranda oy aldığı Hacıbekir (Xaçort) Mahallesi’nde 3 okul bulunmasına rağmen seçmenler, mahalle dışındaki Kinyas Kartal İlköğretim Okulu ile Seyit Fehim Arvasi Mahallesi’nde bulunan Cumhuriyet Lisesi’nde kurulan sandıklarda oy kullanıyor. Kinyas Kartal İ.Ö.O’nda TEM Şube’de görevli polislerin görev alması dikkat çekiyor. 1088 nolu sandıkta oy kullanmak üzere okula gelen Esmer Aslan adlı yurttaş, seçmen listesinde kendi adının karşısına imza atıldığını ve yerine oy kullanıldığını fark etti. Sandık başkanına itiraz eden Aslan’a izin verilmezken, HDP müşahitleri ve yurttaşların tepkisi üzerine geri adım atan sandık görevlileri, oy kullanılmasına izin verdi. Öte yandan okul önünde uzun kuyruklar oluştu.
 

Seyit Fehim Arvasi Mahallesi’nde bulunan Özgün Coşkun Haydaroğlu İ.Ö.O’nda ise HDP müşahidi Mehmet Koç, sivil polisler tarafından “İçeri giremezsiniz. Halk sizden korkuyor. O yüzden oy kullanmaya geliyor” denilerek okuldan çıkarılmak istendi. Buna tepki gösteren Koç ile polisler arasında gerginlik yaşandı. Gerginlik HDP avukatlarının araya girmesi ile sona erdi.
 

Van Bostaniçi’nde bulunan Erek TOKİ İlköğretim Okulu’nda da HDP okul sorumlusu Erhan Yalıç polis tarafından okula alınmadı. Müşahit kartı olmasına rağmen okula alınmayan Yalıç’a, “Yetkiniz yok” gerekçesi gösterildi. Yine polis okulun önünde dahi 2-3 kişinin bir araya gelmesine izin vermiyor.

Van Edremit ilçesinde bulunan Süphan Mahallesi’ndeki Müslih Görentaş İlköğretim Okulu’nda ise AKP Van Milletvekili Gülşen Orhan’ın okula gelerek seçmenlerden Recep Tayyip Erdoğan’a oy vermelerini istemesi üzerine gerginlik çıktı. Halkın tepkisi üzerine gençler Orhan’ın aracını taş yağmuruna tuttu. Çıkan olaylarda kitleye gaz bombaları ile müdahale eden polis, 2 kişiyi gözaltına aldı. Okul bahçesine zırhlı araçlar konuşlandırılırken, Van Büyükşehir Belediyesi eş başkanları Bekir Kaya ve Hatice Çoban, Edremit Belediyesi Eş Başkanı Abdulkerim Sayan, DBP Edremit İlçe Başkanı Fatih Şahin de okula gelerek, ortamı sakinleştirmeye çalıştı. Okul önünde gerginlik sürüyor.
 

Muradiye’nin Yenişehir ve Yavuz Selim mahallerinde de polislerin oy kullanılan sandığa yakın mesafede oturmasına tepki gösteren yurttaşlar ile polis arasında gerginlik çıktı. Çıkan gerginlik, okula gelen belediye eş başkanları ve DBP yöneticilerinin araya girmesi ile son buldu.
 

Ağrı’nın Hamur ilçesi’nin Mendelix (Aşağı Gözlüce) köyü Muhtarı Fehim Gür, seçim sandığına oturarak köylülerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a oyların vermeleri için baskı oluşturduğunu belirtildi. Muhtarın köyde olmayan 40 oyunda kullandırdığını iddia edildi.
Seçimi takip eden avukatların haberi aldıktan sonra köye gittikleri ve konu hakkın da incelem yapacakları belirtildi.DİHA

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER