Van'da Husumetli Aileler Barıştırıldı - Tıkla İzle

Van'da Şerefan ve Gevdan ailelerini barıştıran Ahmet Türk: Kürtlerin öncelikli ihtiyacı birliktir

VanEkspres - Van İpekyolu ilçesinde 3 ay önce yaşanan olayda, Bayram ve Aslan aileleri arasında çıkan tartışma, silahlı kavgaya dönüşmüş  ve Olayda 2 kişi yaralanmıştı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van İl Örgütü, aralarında husumet bulunan 2 aileyi düzenlediği programla barıştırdı. Gevdan ile Şerefan aşiretlerine mensup ailelerin önde gelen isimleri ile yapılan görüşmeler sonucu bir otelde düzenlenen programa, görevden alınarak yerine kayyum atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbakanı Ahmet Türk, HDP Van Milletvekili Murat Sarısaç, HDP İl eş başkanları Öznur Bartın ve Ökkeş Kawa, Gevdan Aşiret Reisi Mehmet Aslan, Şerefan Aşiret Reisi Nejdet Bayram ve iki ailenin bireyleri katıldı.

HDP İl Örgütü'nün düzenlediği barış programında konuşan Kürt siyasetçi Ahmet Türk, Kürt halkının her şeyden önce birliğe ihtiyaç duyduğunu söyledi.

HDP’liler ve husumetli iki ailenin bireyleri katıldı.

Programda konuşan Ahmet Türk, Ortadoğu'da büyük bir kaosun yaşandığını belirterek, mezhepçilik ve aşiretçilik gibi düşüncelerin halkı karşı karşıya getirdiğini söyledi. Kürtlerin birlik olması gerektiğini vurgulayan Türk, "Dünya sahnesinde hem kimliksiz kaldık ve bütün bu gelişmeler Kürtlerin bir statüye sahip olmamasını doğurdu. Kürtlerin nefes almaması konusunda adeta ortak bir çabanın ve Kürtlere karşı bir mücadelenin olduğunu görüyoruz. Tabi ki biz başından beri bu ülkede barışın sağlanması için çaba gösteriyoruz” dedi.

Kürt halkının her şeyden önce birliğe ihtiyacının olduğunu dile getiren Türk, şöyle konuştu: "Kanaat önderlerinin en küçük bir olayda müdahil olmaları gerekiyor. Sonuçta biz bir halkız. Geçmişten beri bir kin ve nefret içindeyiz. Bu nedenle gençler silahlara sarılıyor ve bu durumda olayların yaşanmasına neden oluyor. Kanaat önderlerinin gençlerin bu silahlanma olayına karşı uyarılar yapmasını istiyoruz. Bu olayın barışla sonuçlanması bizleri mutlu etti."  Türk'ün konuşması ardından iki ailenin bireyleri selamlaşarak, birlikte yemek yedi.

HDP il eş başkanı Ökkeş Kawa ve Ahmet Türk'ün yaptığı konuşmaların ardından husumetli aileler tokalaşarak barıştı. Barış programı Bayram ailesinin verdiği yemeğin ardından sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2020, 12:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Bunların gerçek yüzü
Bunların gerçek yüzü - 11 ay Önce

Malamıne bowe ka hunji zelamın. Gewda u şerefa haramzedeler. Biri tefeci ve zorbalık aşireti öteki eroin ve dolandırıcı aşireti. Allah topunuzun belasını versin inşAllah. Sizin yüzünüzden nice aileler dağıldı.

Şerefhan
Şerefhan - 11 ay Önce

Kız Nejdet nezaman aşiret reisi olmuş bi Reis varsa oda İskender ERTUŞ’tur.

Bunların gerçek yüzü
Bunların gerçek yüzü - 11 ay Önce

Malamıne bowe ka hunji zelamın. Gewda u şerefa haramzedeler. Biri tefeci ve zorbalık aşireti öteki eroin ve dolandırıcı aşireti. Sizin yüzünüzden nice aileler dağıldı.

başkale
başkale - 11 ay Önce

helal olsun sizlerrr kin nefret düşmanlık kütü bişiii

Bunların gerçek yüzü
Bunların gerçek yüzü - 11 ay Önce

Biri tefeci ve zorbalık aşireti öteki eroin ve dolandırıcı aşireti. Sizin yüzünüzden nice aileler dağıldı.

Bunların gerçek yüzü
Bunların gerçek yüzü - 11 ay Önce

Malamıne bowe ka hunji zelamın. Gewda u şerefa haramzedeler. Biri tefeci ve zorbalık aşireti öteki eroin ve dolandırıcı aşireti. Sizin yüzünüzden nice aileler dağıldı.

Vanlı
Vanlı - 6 ay Önce

Değerli yorumcumuz, tüm görüşlere eşit mesafede durmakla birlikte; küfür, hakaret, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla!

SIRADAKİ HABER