Van IŞİD'i protesto etti

IŞİD’in Şengal’de gerçekleştirdiği katliamlar ile Van’ın Özalp İlçesi’nde bir PKK’linin TSK tarafından kurulan bir pusuda yaşamını yitirmesi Van’da binlerce kişinin katıldığı yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi.

Van IŞİD'i protesto etti

IŞİD’in  Şengal’de gerçekleştirdiği katliamları ve Van’ın Özalp  İlçesinde bir PKK’linin yaşamını yitirmesine neden operasyonları protesto etmek amacıyla Demokratik Özgür Kadın Hareketi (DÖKH) öncülüğünde Musa Anter parkında toplanan  binlerce kişi  “Biji YPG”, “Şehid namırın”, “Şengal IŞİD’e mezar olacak” ve “Biji Serok Apo” sloganları atarak Fegîyê Teyran parkına kadar yürüdü.

Yürüyüşe HDP Van Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk,  HDP Van Milletvekilleri Kemal Aktaş, Nazmi Gür,  DBP Van İl Başkanı Musa İtah,  HDP Van İl Başkanı Harun Okay, Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Hatice Çoban, Bekir Kaya, İlçe Eş Başkanları, STÖ temsilcileri ve binlerce kişi katıldı. Yürüyüş sırasında” Her yer Rojava, her yer direniş”, “ Soykırımcı, katliamcı, cinsiyetçi, sömürgeci anlayışı kınıyoruz” yazılı pankartlar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve PKK bayrakları taşındı.

“ BÖYLE DEVAM EDERSE KENDİMİZİ SAVUNMAK  ZORUNDA KALIRIZ”

Basın açıklamasını yapan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk,  Kürdistan’da yine katliam olduğunu belirterek,  gece saatlerinde askerlerin kurduğu pusu neticesinde yaşamını yetiren gerillayı saygıyla andıklarını söyledi. Ortada bir saldırı ya da bir çatışma olmadığı halde bir gerillanın  öldürülmesinin barış sürecine yönelik bir suikast olduğunu kaydeden Tuğluk, “ Buradan T. C devletini ve hükümetini uyarıyoruz. Barış samimiyet ister. Öldürerek, katlederek bir yere varamazsınız. Barışın sağlanması için Sayın Öcalan’ın gösterdiği fedakarca çabaları görün. Kürtler savunmasız değildir. Eğer böyle devam ederseniz kendimizi savunmak zorunda kalırız. Bunun için inatla barış istiyoruz. Şimdi T.C devletin bu olayın izahını bekliyoruz.” dedi.

“ŞENGAL ATEŞ ALTINDADIR”

Konuşmasında Ş engal’de yaşanan katliamlara da değinen Tuğluk,  “ Şengal’de bir katliam var. Orada günümüzün en büyük katliamı var. Şengal ateş altındadır.  Gözü dönmüş cinayet şebekesi IŞİD pervasızca halkımıza saldırıyor. Orada bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Şengal’de Êzidi halkımıza yönelik bir soykırım gerçekleştiriliyor. Gözü dönmüş katiller çocuk, yaşlı, kadın demeden katliam yapıyor. Katliamdan kurtulanlar ise 50 derece sıcaklıkta dağlara sığınıyor. Êzidi halkı yalnız değildir. Êzidiler Kürdistan’ın kadim bir halkıdır. Bu kimlik ne   pahasına olursa olsun korunacaktır. Şu anda çocuklar susuzluktan ölüyor, kadınlara tecavüz ediyorlar. Bu cinayet şebekeleri onurumuza saldırıyor. Hepimiz düşünmeliyiz. IŞİD ne yapmaya çalışıyor. IŞİD bağımsız bir örgüt değildir. IŞİD Küresel güçlerin yarattığı bir taşeron örgüttür. Asıl hedefleri Kürtlerdir. Amaçları Rojava devrimini boğmaktır, kadın özgürlük mücadelesini hedef alıyorlar. İstanbul Yenibosna’da bir otelde yapılan toplantıyla Kürt katliamı IŞİD’e ihale edildi. Kürtlere yönelik katliam kararı ise Ürdün’ün başkenti Amman’da alındı. Burada hedef Kürtlerin birleşmesini engellemek. Bu yüzden bu katiller sürüsü pervasızca saldırıyor. Bu saldırılar tüm Kürtlere, Kürdistan’a yönelik bir saldırıdır, bu saldırılar insanlığa yöneliktir. IŞİD orada yaşayan Êzidileri yok etmek istiyor.” Şeklinde konuştu.

“ULUSAL KONFERANS  DÜZENLENMESİ ZORUNLUDUR”

Açıklamasında Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın Ulusal Konferans çağrısını hatırlatan Tuğluk şöyle konuştu : “ Sayın Öcalan’ın Ulusal konferans çağrısı hayatidir.  Bu mücadele tekçi anlayışla radikal demokrasi arasındaki mücadeledir. Kürtler artık ulusal birlik ve ittifakını sağlamak zorundadır. Bunun dışında kalan herkes insanlığın vicdanında mahkum olacaktır. Tüm Kürdistan parti ve kurumlarına çağrımız ulusal konferansın toplanması ve ulusal birliğin sağlanmasıdır. Bu artık elzemdir ve zorunludur. Ama herkes şunu bilsin ki Kürt Özgürlük mücadelesinin muazzam çabasıyla bu çeteler geri püskürtülecektir. Şengal direniş birliklerini buradan selamlıyoruz. Eğer bu direniş olmasaydı bu çeteler her yeri işgal ederdi. Tüm Kürdistan halkı seferberlik ruhuyla elinden geleni yapmalıdır. 72 defa katledilmiş Êzidi halkının 73. Defa katledilmesine izin vermeyeceğiz.”

Açıklamanın ardından kitle sloganlarla DBP Van İl binasına kadar yürüdü.Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER