Seçimin bize anlattıkları…

Serhat Gazetesi ve Van Ekspres Yazarı Bekir Güneş, Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimini Köşesine taşıdı...

Seçimin bize anlattıkları…

Yaklaşık 2 aydır büyük bir gürültü ile geçen Cumhurbaşkanlığı seçim süreci nihayet sonuçlandı. Beklediğim sonuçlar neredeyse hiç şaşmadı. Sadece Erdoğan’ın yüzde 55’ten fazla oy almasını bekliyordum bu olmadı onun dışındaki bütün sonuçlar beklediğim ve dile getirdiğim sonuçlardı. Bu seçimleri doğru okumaz isek eğer diğer seçimler gibi gelecek başka seçimlerde yine aynı sonuçlarla karşı karşıya kalırız.

Seçim öncesi Erdoğan için dile getirilen, ‘Halkın Adamı’ sloganı sanırım seçimden sonra ‘Kazanan Adam’ şeklinde de söylenebilir. Dünyanın başka bir yerinde üst üste 9 seçim kazanan başka bir lider ya da siyasi parti var mı bilmiyorum. Ancak, diktatoryal rejimler dışında pek zannetmiyorum. Öncelikle Erdoğan’ı bu başarısından dolayı tebrik ediyorum. İster kabul edelim ister etmeyelim Türkiye’nin yarısından fazlası Erdoğan’ın yönetiminden çok memnun.

Artık bizler de bu yönetimi kabul etmek ve saygı duymak zorundayız. 5 yıl da Cumhurbaşkanı olarak görev yapacak olan Erdoğan Türkiye’nin 20 yılında iktidar olarak görev yapacak olan tek lider olarak tarihe geçecek. Aynı şekilde muhalefet de beceriksizliği ile tarihe geçecek. Dün bir televizyon programını takip ederken MHP Grup Başkan Vekili Özcan Yeniçeri’nin çok ilginç bir açıklaması dikkatimi çekti.

Yeniçeri, 2015 Genel Seçimlerinde AK Parti’yi devireceklerini söylüyordu. Sunucu neden diye sorunca; ‘Çünkü Erdoğan yok, o Cumhurbaşkanı olduğu için artık mitinglere çıkamayacak’ diyordu. Çok vahim bir durum değil mi? Muhalefet başarıyı Erdoğan’ın olmaması üzerine kurguluyor. Yani aslında kendileri bir şey yapmayacak sadece Erdoğan olmadığı için oylar kendilerine dönecekmiş! Bu çok açık bir şekilde acziyeti kabul etmektir.

Kürt Siyasal Hareketi’ni şahsında temsil eden Selahattin Demirtaş’a gelecek olursak… Seçimler öncesi şunu defalarca söylemiştik; Erdoğan’a karşı olup da İhsanoğlu’na da oy vermeyecek olan liberaller Demirtaş’a yönelecek. Öyle de oldu. Demirtaş, Kürt Siyasal Hareketi’nin bugüne kadar hiçbir zaman bulamadığı bir oy oranını yakaladı.

Yüzde 9.8, çok önemli bir başarıdır ancak kesinlikle yanıltıcı olmamalıdır. Bu oyların önemli bir oranı HDP’nin oyu değildir. Demirtaş’ın karizması ve Erdoğan’a muhalif kamuoyunun şişirdiği oylardır. HDP bu oy oranına aldanıp 10 ay sonra gerçekleştirilecek seçimlere parti olarak girerse çok net söylüyorum alacağı oy maksimum yüzde 6’dır. Onun için kimse bu oy oranına aldanıp da ‘yüzde 10 barajını geçeriz’ diye bir yanılgı içerisine girmesin.

Van özelinde duruma baktığımızda ise HDP ve BDP için büyük bir yenilgi söz konusudur. Van’ın en büyük 3 ilçesi olan İpekyolu, Tuşba ve Erciş’te Erdoğan çok da az sayılmayacak bir oranda seçimi önde tamamladı. Bu sonuçlar Demirtaş’ın değil bu ilçelerde bulunan yerel yönetimler ve ilçe örgütlerinin sonuçlarıdır. 30 Mart yerel seçimlerinden sonra Van için bir analiz yazdığımda Van’daki durumun büyük başarısızlık olduğunu ve İl Yönetimi’nin derhal istifa etmesi gerektiğini söylemiştim.

 Bu yazımdan sonra birçok kesim tarafından yoğun eleştirilere maruz kaldım. Ancak bu Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları o bahsettiğim başarısızlığın da bir sonucudur. Van’da bulunan bu mevcut yöneticilerle devam edildiği sürece HDP 2015 seçimlerinde Van’da çok daha büyük bir hezimete uğrayacaktır. Var olan 8 milletvekillinden 3’nü bile zor alacaktır.  Her ne kadar aforoz edilsem de her ne kadar günah keçisi olarak kabul edilsem de bu gerçeklikleri söylemeye devam edeceğim.

Sizler başınızı kuma gömmüş değerli yöneticiler, AK Parti Van’da bu kadar dezavantajlı bir durumdayken, daha il yönetimini bile doğru düzgün oluşturamamışken, birçok ilçede daha örgütlenmeye bile gidememişken, 14 Belediyenin 12’si sizdeyken eğer Erdoğan bu kadar çok ilçede önde tamamlıyorsa kocaman bir ayna koyun karşınıza ve hep beraber o aynaya bir bakın Allah Aşkına…

Cumhuriyet Caddesi’ne bir tane seçim bürosu açarak ya da Cumhuriyet Caddesi’ne çıkıp broşür dağıtarak bu işler yapılmaz.  Velhasılı kelam dertli olmak çok zor bir iştir. Yoksa bende sabahtan akşama kadar yöneticilerin kara kaşını kara gözünü ve nasıl ata binip şaha kalktıklarını yazıp işime bakabilirdim…

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER