Rojava ve Şengal'deki Katliamlar tiyatro sahnesinde!

Van Sanat Platformu Ortadoğu’da yaşanan çatışmalı sürece dikkat çekmek için Van Sanat Sokağında bir tiyatro gösterisine imza attı.

Rojava ve Şengal'deki Katliamlar tiyatro sahnesinde!

İSHAK KARA - VANEKSPRES - VAN

Sanat Sokağı’nda toplanan Van Sanat Platformu  tiyatro ekibi, hazırladıkları tiyatro ile son günlerde Ortadoğu’da katledilen kadın ve çocuklara dikkat çekmek için tiyatro gösterisi düzenledi. Çok sayıda vatandaşın izlediği oyunda, bombanın atılışıyla insanların ölümü anlatıldı.

Yapılan Tiyatro gösterisinden sonra konuşan Van Sanat Platformu sözcüsü İhsan Bal, Yaşamın belki de en acımasız ve bir o kadar anlamlı yaşandığı topraklarda cinayetler işleniyor. Yaşamın yaratıcısı kadınlar, daha sadece konuşmayı becerebilmiş kocak yürekli çocuklar katlediliyor. Ve herkes sağır dilsiz olmuşcasına bir kurşuni susuş var dillerde. Yüreği susamayan çığlıklarla yardım haykıran tüm onurlu insanlara! Şengal’de yaşanan insanlık ayıbına şahit olduğumuz bir zamanlar en çok ihtiyaç duyduğumuz şeydir. Ses olmak , ses olabilmek sadece bağırmak değil, tualle taşla kumla haykırarak yapılan haksızlığı zulümü dile getirerek dilsiz yüreklere anlatmak yaşananları Rojava’da Kobane’de Filistin’de, Kürdistan ve Şengal’de kısacası dünyanın her yerinde yükselen katliamlara karşı isyan ruhu geliştirebilmeli ve sessiz kalınmamalıdır.

Platform sözcüsü Bal konuşmasının devamında, “Sessiz kalmanın aslında en büyük ölüm olduğunu tüm dünyaya anlatmak istiyoruz. İnsanlığa yüzyıllardır reva görülüp adeta bir kefen gibi giydirilen ölüm gömleğini yırtmamız gerekir. İşte bu yüzden biz sanat emekçileri hiçbir zaman insanlık sorunlarına karşı duyarsız kalmadığımız gibi bugünde yarında en gür sesimizle haykırmaya ve bu sesi duyurmaya devam edeceğiz. Hangi coğrafyada olursak olalım bizler aynı gökyüzünü paylaştıktan sonra her zaman sesimiz de sözümüz de nefesimiz de aynı olacaktır” dedi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER