Rojan Hazım 34 Yıllık Sürgünden döndü

Barış süreciyle birlikte Yasakların son bulmasıyla, Türkiye'ye dönen aydınlar kervanına Gazeteci- Yazar Günay Aslan’dan Sonra Rojan Hazım’da katıldı.

Rojan Hazım 34 Yıllık Sürgünden döndü

İSHAK KARA - VANEKSPRES 

Avrupa'da sürgünde geçen 34 yılın ardından ülkeye dönen  Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK)  meclis üyesi Yazar Rojan Hazım, memleketi Van'da HDP Milletvekili Nazmi Gür ve HDP’liler tarafından karşılandı.

Ankara'dan uçakla Van'a gelen Hazım, Ferit Melen Havalimanı’nda aralarında HDP Van milletvekili Nazmir Gür, HDP Van il başkanı Harun Okay, Van DBP il başkanı Musa İtah, ve Partililer tarafından karşılandı.

Havaalanında karşılamaya gelen HDP Van Milletvekili Nazmi Gür, 12 Eylül Kürdistan mücadelesinde önemli bir yere sahiptir. Avrupa’da birkaç kez ziyaret ettim. Bütün düşüncesi fikri kalbi bu toprakları için atan biridir. Mücadelesinin de hiç bırakmadı hep Kürdistana dönüş hayali kurdu ve nihayet 34 yıl sonra Kürdistana ayak bastı.

Sayın Öcalan’ın başlattığı özgürlük mücadelesi  Demokratik barış veya Çözüm süreci bir çok şeyin de önünü açtı. Sürgünde bulunan insanlarımız ülke özlemi çekiyordu.  Bu süreç bu kapıyı da açmış oldu. Biz tek tek gelişlerin dışında kitlesel dönüşleri de bekliyoruz.

Bu bağlamda sadece politik olanlar değil, Aydınlar, Yazarlar, Sanatçılar, Şairler ve Gazeteciler toprağıyla kendi kökleriyle buluşacaklar, ben eminim ki bu buluşma barış ve demokrasi çözüm sürecine ivme kazandırıp ileri götürecektir.

KNK meclis üyesi Rojan Hazım ise 1980’de yurtdışına çıkmak zorunda kaldığını belirterek, 34 yıl sonra ilkkez Kürdistana gelmiş bulunmaktan son derece mutluyum. Yurt dışına çıkışımızda mücadelemizde sadece bir mevzi değişikliğiydi. 34 yıl önceki mücadeleyi değişik sahalarda sürdürdük, zaten o mücadelenin sonuçlarıdır ki bugün halkımızda yeni bir şekillenme var Kürdistan’da, bizde bu sürgün yaşama son verip  mücadeleyi halkımızla birlikte devam etmek için döndük, bundan dolayı da son derece sevinçliyiz” dedi. 

Hazım, uzun yıllar sonra Van’da olmak müthiş bir duygu, kendi gençlik yıllarımın geçtiği kente dönmek ap ayrı bir duygudur. Van’ın büyük bir kazanım mevzisi olduğundan dolayı da çok mutluyum.

Uzun yıllardır sürgünde olanların insanların dönüşü üzerine ise Hazim,, Süreç ile bağlantılı bir durumdur. İçinde bulunduğumuz yeni siyasi süreç yeni açılımlara neden oldu bu da Yurt dışından dönüşleri olumlu yönden etkiledi. Bir çok siyasi mücadelede yer alan bir sürü insan bu siyasi sürece destek olmak için tekrar yurda dönmeye hazırlanıyorlar. Onun için mücadele artık kendi sahasında daha da güçlenerek devam edecektir.

Süreci olumlu yönleriyle değerlendirmek lazım ama biz halkımıza inanıyoruz. Halkımız kendi gücüne ve öncü gücüne inanıyor biz bu sürecin daha ileriye evirileceğine inanıyoruz.

Ümit ediyorum halkımızla birlikte daha büyük  başarıları göreceğiz’ dedi. Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER