Kayıp yakınları konuştu: Güven’in talepleri yerine getirilsin

Kayıp yakınları İHD'de açıklama yaptı: Leyla Güven'in talepleri yerine getirilsin.

Kayıp yakınları konuştu: Güven’in talepleri yerine getirilsin

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları tarafından “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla her hafta düzenlenen oturma eylemlerinin 517’ncisi, Valiliğin kayıp eylemlerini 17 haftadır yasaklayan kararı nedeniyle dernek binasında gerçekleştirildi.

Kayıp yakınları bu hafta da kaybettirilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdığı eyleme İHD Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölge Temsilcisi Abdüsselam İnce Ören, İHD MYK Üyesi Mehmet Raci Bilici, Cumhuriyet Halk Partisi Diyarbakır il Başkanı Mehmet Sayın da katıldı. Bu hafta 1995 yılında 1’inci Hudut Taburu’ndan kaçtığı iddia edilen ve bugüne dek kendisinden haber alınamayan Yavuz Kayran’ın akıbeti soruldu.

‘YÜZ KİŞİ AÇLIK GREVİNDE’

İHD Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun, kayıp kayınlarının mücadelesinin geçmişle yüzleşme, hakikati ortaya çıkarma mücadelesi olduğunu ifade etti.

Zeytun, tecridin hukuksuz bir şekilde devam ettiğini savunarak, “Tecrit uluslararası hukuka aykırıdır. Türkiye cezaevlerinde şuan yüzlerce kişi açlık grevinde. Biz de İHD olarak, onların sağlık ve cezaevi koşullarına ilişkin gözlemlerimizi yapmaya devam ediyoruz. Leyla Güven’in başlatmış odluğu açlık grevi de bugün 59’uncu gününde ve sağlık koşulları artık kötüye gidiyor. Leyla Güven’inin bir milletvekili olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Güven’in tecrit koşullarına karşı başlatmış olduğu açlık grevine yönelik talepleri yerine getirilmelidir” diye konuştu.

Zeytun’un ardından İHD Diyarbakır Şube Yöneticisi Hasan Yalçın, 1995 yılında askerlik yaptığı Kilis 1’inci Hudut Taburu’ndan kaçtığı iddia edilen ve bugüne dek kendisinden haber alınamayan Yavuz Kayran’ın hikayesini paylaştı. (DUVAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER