Kadın ve Zindan Kitabı Çıktı

"KCK talimatıyla gazetecilik yaptığı" suçlamasıyla 2 yıl cezaevinde tutsak edilen gazeteci Hamdiye Çiftçi Öksüz, cezaevinde geçirdiği süre boyunca tanıklık ettiği kadınların öykülerini, yaşamlarını "Kadın ve Zindan" adıyla kitaplaştırdı. "Burası aslında dünyanın görünmeyen yüzüydü.

Kadın ve Zindan Kitabı Çıktı

Hakkarili Gazeteci Hamdiye Çiftçi Öksüz, cezaevinde geçirdiği süre boyunca tanıklık ettiği kadınların öykülerini, yaşamlarını “Kadın ve Zindan” adıyla kitaplaştırdı.

İki yıl cezaevinde tutsak edilen Hakkari'li gazeteci Hamdiye Çiftçi Öksüz, cezaevinde geçirdiği süre boyunca tanıklık ettiği kadınların öykülerini, yaşamlarını ''Kadın ve Zindan'' adıyla kitaplaştırdı.

Gazeteci Hamdiye Çiftçi Öksüz'ün kaleme aldığı Kitap, İkinci Adam Yayınları tarafından basıldı. "Burası aslında dünyanın görünmeyen yüzüydü. Birilerinin görmesi gerekiyor burayı" diyen Çiftçi Öksüz, "Bir tarihi yaşıyorduk. Yazılanlar kalır diye düşündüm. Kadın ve Kürt tarihine ışık tutacak hikayelerdi bir nevi. O nedenle cezaevine ilk girdiğimde yazmaya karar vermiştim. Umutların, beklentilerin kadın nezdinde sistem tarafından nasıl kirletildiğini anlatmaktı bir yerde gayem" sözleriyle tanımlıyor amacını.

 

Kürdistan’da gazetecilik yaparken doğruları, halkın sorunlarını, yaşadıklarını yansıttığı için, terör suçlamasıyla Haziran 2010-Nisan 2012 arasında tutsaklık yaşadı, gazeteci Hamdiye Çiftçi Öksüz. Tutsaklık demek daha doğru çünkü doğru ve ilkeli gazetecilik yapmanın faturasıydı bu! Çiftçi Öksüz, gazeteci bakış açısını tutsak edildiği cezaevinde de sürdürdü ve kadınların yaşamlarından kesitleri, "Kadın ve Zindan" kitabında bir araya getirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER