İtah: 'Ateşle Oynamayın'

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde Mahsun Korkmaz (Agit) anıtına yönelik gerçekleşen ve bir sivil yurttaşın ölümüne neden olaylar Van’da düzenlenen yürüyüşle protesto edildi.

İtah: 'Ateşle Oynamayın'

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN 

Sabah saatlerinde Diyarbakır’ın Lice ilçesi’nde bulunan Mahsun Korkmaz (Agit) anıtına askerlerin gerçekleştirdiği saldırı sonucunda 1 kişinin ölmesi ile onlarca kişinin yaralanmasına neden olayları protesto etmek amacıyla Fegîyê Teyran parkı önünde toplanan binlerce kişi “ Her yer Lice, her yer direniş”, “Biji Serok Apo”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atarak Musa Anter Parkına doğru yürüyüşe geçti. HDP Van Milletvekilleri Nazmi Gür, Özdal Üçer, DBP PM Üyesi Ramazan Yıldız, HDP PM Üyesi Cüneyt Caniş, DBP Van İl Başkanı Musa İtah, HDP Van İl Başkanı Musa İtah, Belediye Eş Başkanları ve yaklaşık bin kişinin katıldığı yürüyüşte “ AKP Lice’de döktüğü kanda boğulacak” yazılı pankart taşındı. Açıklama nedeniyle polisin DBP İl binası çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alması dikkat çekti.


Basın açıklamasını yapan DBP Van İl Başkanı Musa İtah, AKP hükümetinin ve devletin sürecin sonuna yaklaşıldığı şekilde açıklamaların olduğu bir dönemde süreci sabote etmek amacıyla Kürt halkının değerlerine pervasızca saldırdığını ifade etti. Kürt halkının IŞİD çeteleriyle destansı bir savaş yürütürken Erdoğan’ın bir kez daha Kürtlerin kanını akıttığını kaydeden İtah, “ AKP bir kez daha barışa ne kadar ters bir tutum içinde olduğunu ortaya koymuştur. AKP fitneci bir anlayışla barış sürecine ahlaksızca saldırarak gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koymuştur. AKP bu katliamdan sonra barışta samimi olduğunu nasıl ispatlayacaktır. AKP’nin barıştan anladığı zulmünü sürdürdüğü sistemin devamıdır. AKP her gün Kürdistan coğrafyasını bombalamakta ve Kürt gençlerini cezaevine koymaktadır. K imse Kürt halkının sabrını sınamaya kalkmasın. Buradan söylüyoruz. Bu katliamcı tutum devam ederse Kürt halkı Şengal’de, Kobanê’de verdiği destansı mücadeleyi buralarda da verecektir. Buradan açıkça deklare ediyoruz. Kimse Kürt halkının sabrını denemeye kalkışmasın. Akıtılan her damla kanın hesabı sorulacaktır. Bütün dünya bunu böyle bilsin. Kimse provokatif yaklaşımlarda bulunmasın. İşgalci Türk devletini uyarıyoruz. Ateşle oynamayın” diye konuştu.

Açıklamanın ardından “ Her yer Lice, her yer direniş” sloganları atan kitle DBP İl binasına kadar yürüdükten sonra dağıldı.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER