banner97

HDP: Çakan’ın ailesine baskı kuruluyor!

Barış Çakan’ın cenaze törenine katılan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, 'Birileri aile ve akrabaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor' dedi.

HDP: Çakan’ın ailesine baskı kuruluyor!

VanHaber - HDP Ankara İl Örgütü, dün akşam saatlerinde Kürtçe müzik dinlediği gerekçesiyle öldürülen Barış Çakan için basın toplantısı düzenledi.

Açıklamaya, HDP heyeti arasında yer alan HDP Şırnak Milletvekilli Hüseyin Kaçmaz, HDP Ankara İl Eş Başkanı Pakize Sinemiloğlu ve HDP’li eski vekil Nihat Akdoğan katıldı. HDP heyeti aileye başsağlığı diledi.

Sinemiloğlu, ailenin dün kendilerine olayla ilgili anlattıklarını şu şekilde aktardı: “Barış dün akşam 20.00 sularında bir arkadaşı tarafından parka çağrılıyor ve parka gidip Kürtçe müzik dinliyorlar. Parkta bulunan 3 farklı genç Barış ve arkadaşına ‘Kürtçe dinleyemezsiniz’ diyorlar. Bundan sonra da Barış katlediliyor.”

HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, olayın sosyal medyada duyulması sonrası aileye ulaştıklarını, aile yakınlarının Barış Çakan’ın babasının yanında Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile görüştüğünü ifade etti. Kaçmaz, “Olayın Kürtçe müzik dinlendiği iddiasıyla gerçekleştiği bilgisi paylaşıldı. Sosyal medyada Barış’ın kuzeni tarafından da net bir şekilde paylaşıldı. Ancak saatler sonra Valilik açıklama yapıyor. Bu tarz olaylarda yaratılan baskı mekanizmasını maalesef biliyoruz. Bu tarz olayların sosyolojik alt yapısında yatan devletin ötekileştiren politikaları olduğunu biliyoruz. Barış Çakan parti çalışmalarımıza da katılan bir genç arkadaşımızdı. Böyle bir olayda hayatını kaybetmesi bizi derinden üzdü. Bu tarz olayların tek sorumlusu iktidardır” dedi.

‘GERÇEK ÖRTBAS EDİLMEK İSTENİYOR’

Bugün 6 kişilik vekil ve HDP il, ilçe yöneticilerinin arasında bulunduğu bir heyetle cenaze işlemlerini takip ettiklerini ifade eden Kaçmaz, “Birileri bir şey saklamaya çalışıyor. Birileri aile ve akrabaları üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Birileri gerçeği örtbas etmeye çalışıyor. Gerek yandaş medyanın ilgisi ve ısrarla babasının kalabalıktan kaçırılmaya çalışılması bize bir baskı, yönlendirme olduğu konusunda büyük şüpheler uyandırılıyor. Bizler biliyoruz, benzer olaylarda gerçeği saptırarak farklı göstermeye çalışılıyor. Bu olayda da böyle bir şey söz konusu” diye belirtti.

Kaçmaz, “Bu düşmanlaştırışı, ötekileştirici dil terk edilmelidir. Bu tehlikelidir. Bu halkı birbirine kırdırtmalarına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.  (MA)

YORUM EKLE
YORUMLAR
METIN duman
METIN duman - 1 yıl Önce

Hdp yine provakatör lük yapoyor. Ya birkezde dürüst olun. Barisin babası ezana saygı ile ilgili olayin çıktığını söyledi. Yasir börü kaydedilirken niye sesiniz çıkmıyordu. Ayıptır millet artık bunlara inanmıyor.

Vanlı
Vanlı - 1 yıl Önce

İşiniz gücünüz fitne fesat. Buradan size ekmek çıkmaz. Sizi gidi kürt düşmanları

SIRADAKİ HABER