Hakkari'de aşiretler iftar'da bir araya gelecek

Hakkari'de iki aşiret arasında meydana gelen çatışmanın çözümü için 6 gündür kentte temaslar gerçekleştiren DTK ve DBP heyeti, ailelerin barıştırıldığını duyurdu. Pinyanişi ve Ertuşi aşireti mensuplarının bu akşam verilecek iftar yemeğinde bir araya getirilerek, husumete son verileceği açıklandı.

Hakkari'de aşiretler iftar'da bir araya gelecekHakkari'de 18 Temmuz'da iki aşiret mensubu genç arasında başlayan tartışmanın, aileler arasında çatışmaya dönmesi üzerine taraflarla görüşmeler yapmak üzere kente gelen DTK ve DBP heyeti, 6 gün süren temasların ardından yaptıkları basın toplantısında nihai barışın sağlandığını açıkladı.

Özgür gündem'de yer alana habere göre; Hakkari Belediyesi hizmet binasında gerçekleştirilen toplantıya heyette yer alan DTK Eş Başkanı Aysel Tuğluk, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Osman Baydemir, Demokratik İslam Konferansı Sözcüsü Fadıl Bedirhanoğu, Hakkari eski Milletvekili Hamit Geylani'nin yanı sıra DBP İl Eş Başkanı M. Miraz Çallı da katıldı.

'İkinci bayramımız olacaktır'

Toplantıda konuşan Osman Baydemir, "Ailelerimiz arasında meydana gelen husumetin ortadan kalkması için diyalog, istişare, müzakere ve ortak paydalarda buluşarak barış için gerekli tüm alt yapının oluşturulduğunu ve barışın gerçekleştiğini başta Hakkari sonra ise Kürdistan halkına müjdeliyoruz. Bayram arifesinde bu bizim ikinci bayramımız olacaktır" ifadelerini kullandı.

Mustafa Er'in ailesine sağduyulu yaklaşım için teşekkür

"Barışa sahip çıkmak onurluca bir duruştur. Barış çabasının selametle sonuçlanması sürecinde katkısı olanlara heyet olarak teşekkür ediyoruz" diyen Baydemir, çalışmaları sırasında geniş bir yelpazenin desteğini aldıklarını vurguladı. Olaylarda yaşamını yitiren Mustafa Er'in ailesine özel teşekkürlerini sunan Baydemir, "Mağdur olan ailemize şükran borçluyuz. Metanetle ve sağduyulu yaklaştılar. 7'den 77'ye tüm Colemerg halkını sağduyuya çağırdılar ve büyük destek sağladılar" dedi.

Ramazanın son iftarı birlikte

6 güne yayılan süreçte yoğun çalışma temposuyla barışın tesisi için çalıştıklarını ifade eden Baydemir, "Çok yorucu bir çalışmaydı fakat yine de barış sağlandığı için şu anda kendimizi çok dinç ve mutlu hissediyoruz. Basın mensuplarının da demokratik tartışma ortamının yaratılmasında emekleri yoğundur. Ailelerimiz barış yemeğinde bir araya geleceklerdir ve Ramazan'ın son iftarını birlikte yapacağız. Bu musibet hepimize ders olsun. Tüm ailelerimiz bir insanımızın yaşamını yitirdiği olaylardan dolayı üzüntü içindedir. Vakanın oluşmasında herkes kendi payını görmektedir. Çağrımız, bundan böyle hiçbir sorunumuzu şiddet, çatışma yoluyla çözmeye kalkmayalım. Ölüm vuku bulmadan çözüme gidelim, ölüm vuku bulduktan sonra hiç kimse yenisini yerine koyamaz" diye konuştu. Baydemir, yaşanılan sorunların çözümünde demokratik ve yeni bir kültürün inşa edilmesi gerekliliğine de vurgu yaptı.

'Taraflar iradelerini partilerine bıraktılar, bu önemli bir husustur'

Aysel Tuğluk da Hakkari'de yaşanan olayların derin üzüntüsünü yaşadıklarını ancak kentin sağduyusu, hoşgörüsü, dayanışma duygusunun bir hafta içinde öne çıktığını ve tarafların olumlu yaklaşımlarına şahit olduklarını dile getirdi. Tarafların sorumluluklarını ön planda tuttuğunu belirten Tuğluk, "Önemli olan bir an önce sorunun çözümleyici iradesinin ortaya çıkmış olmasıdır. Hakkari'de bu başarıldı. Taraflar iradelerini partilerine bıraktılar ve bu önemli bir husustur" ifadelerini kullandı. Çözüm iradesinin açığa çıkmış olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Tuğluk, Hakkari'nin öncü bir kent olduğuna vurgu yaptı.

Hamit Geylani de yaşanan olayların barış ile sonlandırılmasından mutluluk duyduklarını söyleyerek, temasları boyunca emek sarf eden başta DTK-DBP heyetine teşekkür etti.

'Hakkari halkı kendine layık olanı yaptı'

Demokratik İslam Kongresi Sözcüsü ve Hakkari Belediyesi eski Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu ise "Her türlü desteği bizden esirgemeyerek barışın tesisine emeği geçen herkese şükran duyuyoruz. Kayıp veren ailemize de başsağlığı dileklerimizi iletiyor ve gösterdikleri metanetten dolayı teşekkürlerimizi yineliyoruz" dedi.

"Hakkari halkı kendine layık olanı yaptı" diyen Bedirhanoğlu, benzer olayların bir daha yaşanmayacağına olan temennisini tekrarladı.

Heyetin bu akşam iki aşiretin mensupları, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kentin ileri gelenleriyle Gültekin Bahçesi'nde verilecek iftar yemeğine katılacağı da duyuruldu.

COLEMÊRG - DİHA
Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER