Güneş, Saldırı Hepimize Yapılmıştır

Van İnternet Medyası Derneği (VİMED) Maxmur kampında IŞİD Terör örgütü tarafından katledilen Gazeteci Deniz Fırat ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Güneş, Saldırı Hepimize Yapılmıştır

VANEKSPRES HABER MERKEZİ -VAN

Van Feqiyé Teyran Parkı’nda yapılan basın açıklamasına VİMED Yönetim Kurulu ve Üyeleri ile birlikte çok sayıda gazeteci katıldı. 30 yıllık sürgünün ardından Van’a dönen Gazeteci Rojan Hazım’ın da destek verdiği açıklama bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından açıklamayı yapan VİMED Başkanı Bekir Güneş, başta IŞİD olmak üzere IŞİD’in bu katliamlarına sesiz kalanları da kınadı. Güneş açıklamasının devamında şunları söyledi:

IŞİD Terör Örgütü son günlerde Irak’ta yaptığı vahşet eylemlerine bir yenisini daha ekledi. Mazlum Kürt Halkına ve Yezidiler’e yönelik canice tavrını artırarak sürdüren IŞİD, bu defa da Fırat Haber Ajansı’nda çalışan Gazeteci Deniz Fırat’ı katletti.

Maxmur Kampı’nda haber takibinde bulunan meslektaşımız IŞİD tarafından açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

IŞİD’in Maxmur Kampı’nda bulunan mazlum halka yönelik saldırılarını takip eden ve dünya kamuoyuna duyuran Fırat, İslam adı altında cinayetlerine devam eden terör örgütünün hedefi haline gelmişti.

Başta IŞİD örgütü olmak üzere bu örgütün katliamlarına sesiz kalan bütün devletleri kınıyoruz.

Bizler basın çalışanları olarak nerede olursa olsun en şeffaf bir şekilde kamuoyu görevi görerek var olan durumları halka iletmek durumundayız. Bizler sahada çalışırken birilerinin her an bizleri öldürme kaygısıyla hareket edemeyiz.

Hepimiz Deniz Fırat’ın görevini devralmaya hazırız

 Dünya’nın her yerinde ve bütün yapılanmaların uyması gereken basın yasaları vardır. Bu yasaların başında ise gazetecilerin dokunulmazlığı geliyor. IŞİD denen örgüt şunu çok iyi bilmelidir ki saldırdığı kişi sadece Deniz Fırat değil dünyada çalışan bütün gazetecilerdir.

Bizler Vanlı gazeteciler olarak IŞİD’e şunu hatırlatmak isteriz; Siz orada bir Deniz Fırat’ı katlettiniz ama unutmayın bizler hepimiz Deniz Fırat’ın görevini devralmak için hazırız.

Basın şehidi Deniz Fırat arkadaşımıza Allah’tan rahmet kederli ailesine ve bütün basın camiasına sabır diliyoruz.

Güneş’in açıklamasının ardından konuşan Rojan Hazım ise Deniz Fırat’ın bir simge olduğunu ve asla unutulmaması gerektiğini söyledi. Hazım Kürt Gazeteci Fırat’a yönelik yapılan saldırının sistemli ve bilinçli olduğunu belirterek yapılanın sadece Fırat’a değil bütün Kürt gazetecilere olduğunu belirtti.

Açıklamaların ardından 5 dakikalık oturma eylemi gerçekleştirildi. Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER