Demirtaş: Mesajımız Türkiye'nin her yerine ulaşmıştır

Cumhurbaşkanı adayı Demirtaş seçim sonuçlarına dair yaptığı ilk açıklamada “Vermek istediğimiz mesaj Türkiye’nin her yerine ulaşmıştır ve Cumhurbaşkanlığı kampanyamız hedefine ulaşmış, önemli bir çıkış ve başarı yakalamıştır” dedi.

Demirtaş: Mesajımız Türkiye'nin her yerine ulaşmıştır

Cumhurbaşkanı Adayı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Diyarbakır’da yaptığı konuşmada Büyük bir mücadele verdik. Umut ediyorum ki, sonuçlar hayırlı olacaktır. Tüm Türkiye halklarına barış, özgürlük ve demokrasi getirmesini ümit ediyorum.” dedi.

Demirtaş, Diyarbakır’daki basın toplantısındaki açıklamasından satır başları şöyle:

“Türkiye’deki bütün halkların yararına, çıkarına olması için büyük bir çaba gösterdik” diye konuşmasına başlayan Demirtaş’ın konuşmasından notlar şöyle:

“Sonuçların, barış ve kardeşlik getirmesini temenni ediyorum.

“HDP ve bizi destekleyen bütün dostlarımızla birlikte, aydınlık bir gelecek, hakiki bir umut yaratmak istedik. Bunun için Cumhurbaşkanlığı seçimi de iyi bir fırsat oldu.

“Seçim çalışması sırasında, her yer savunduğumuz ilkelerin, gönülden tartışılmasını, yürekten sahiplenilmesini istedik. Vermek istediğimiz mesajı, Türkiye’nin her yerine ulaştırdık.

“Seçim kampanyamız önemli ölçüde hedefine ulaşmış, önemli bir çıkış ve başarı yakalamıştır. Elde ettiğimiz sonuç oran itibariyle, hemen hemen hedeflediğimiz orana ulaşmıştır.

“Yaklaşık 45 dakikadır, açılan sandık oranı yüzde 98. Yüzde 2′lik sonuçlar hala elimize ulaşmış değil. 45 dakikadır AA’nın yüzde 98′lik oranın üzerine neden çıkmadığını merak ediyoruz. Bunu araştırıyoruz. Çünkü her yerden şaibe ve hile ilgili bilgiler geliyor.

“Önümüzdeki barajları, engelleri, ön yargıları kırmayı başardık. Özellikle Kürt halkını verdiği destek bizim için onur vericidir. Bu elin Edirne, İzmir, Antalya, Gümüşhane, Konya, Adana ve Mersin’de tutulmuş olması hepimizi umutlandırmıştır. Geleceğe dair eşit ve adil bir kardeşliği örmemiz herkes de heyecan yaratmıştır.

“Türkiye’nin işçi ve emekçi kesimi, yoksul kesimi, bu seçimle birlikte Türkiye siyasetinde ‘Biz de varız’ demeyi başarmışır.

“Kadınlar da, kadın özgürlük mücadelesinin taleplerini bu seçimde görünür kılmıştır.

“Gençlik, bu kampanyada emeği, yüreği, fedakarlığı ve yaratıcılığı ile son derece anlamlı bir çalışma yürütmüştür.

“Bundan sonraki aşamada, savunduğumuz bütün ilkeleri daha ısrarlı bir şekilde savunmaya devam edeceğim. Hemen yarından başlayarak, partimi Türkiye’nin her yerinde güçlü bir örgütlülüğe kavuşturmak için kitle seferberliği ile çalışacağız.

“Yeni bir yaşam yolunda, yeni bir adım attık. Bütün halklar, bütün kimlikler ve bütün inançlarla bir arada özgür, demokratik ve barış içinde bir gelecek kurma kararlılığını gösterdik.

“Bu seçim sıradan bir seçim değildir. Adil ve eşit olmayan bir yarışta, büyük zorluklarla mücadele ederek bu mesajı halka ulaştırdık.

“İlkeler uğruna taviz vermeden ısrarla bütün ezilenlere ulaşmaya çalışan bir çizgimiz vardı. Bu çizgi sarsılmaz bir şekilde çıkış yapmıştır, Türkiye’nin her yerinden oy almıştır.

“Türkiye’nin temel siyasetini bu çizgi belirleyecektir. Irkçı, mezhepçi çizgi, çatı çizgisi dahil iflas etmiştir.

“90 yıllık egemen, tekçi faşizan ön yargılı bir sisteme karşı mücadele ettik. Geldiğimiz nokta, duvarların ve ön yargıların kırılacağını gösterdi. Çalışırsak başaracağımızı göstermiş olduk.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER