Bülent Arınç'tan Selahattin Demirtaş Çıkışı

Bülent Arınç’tan Demirtaş çıkışı: Yazdığını Okuyun Fikriniz değişecek! Kürtlerin neler yaşadığını…

Bülent Arınç'tan Selahattin Demirtaş Çıkışı

VanHaber - Cumhurbaşkanlığı YİK üyesi Arınç, Demirtaş ve Kavala’nın tutukluluğunu eleştirdi. Demirtaş’ın Devran kitabını da tavsiye eden Arınç, ‘Belki Demirtaş hakkında fikriniz değişmeyecek ama Kürtlerin neler yaşadığını anlayacaksınız’ dedi. Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyesi Bülent Arınç, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Arınç, 4 yıldır Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ve 3 yıldır tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala’nın da tutukluluğunu eleştirdi. Arınç , “Belki şunu konuşmuşlardır diyerek, bu iddianameleri okuyarak isyan etmiştim. Çocuk bile yazmaz bile demiştim, cübbeyi bile giyesim gelmişti. Kavala’nın tutuklu kalmasına hayret ediyorum, Demirtaş’ın da tahliyesi olabilir” ifadelerini kullandı.

Arınç, Demirtaş’ın cezaevindeyken çıkardığı “Devran” kitabına ilişkin de, “Devran kitabını okudum, Belki Demirtaş hakkında fikriniz değişmeyecek ama Kürtlerin neler yaşadığını anlayacaksınız, Kürtler konusunda fikriniz değişebilir” yorumunu yaptı.

Arınç devamla, “Bu ülkenin mazlumlarından biri de Kürtlerdir. 1980’de Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananlar sonra hepimizin Devran hikayelerinden okumamız lazım. Çözüm sürecinde bazı isimlerin tahliyesi sağlanmıştı. Bunun da tahliyesi sağlanabilir. Mahkemeler, yargıçlar özgürlükçü düşünürler” diye konuştu.

3 yıldır cezaevinde olan iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin de Arın, “Ey hâkim ve savcılar; Osman Kavala’nın hâlâ tutuklu kalmasına hayret ediyorum, tahliye edilmesi lazım” çağrısında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Wanî
Wanî - 4 gün Önce

Yine slklşmışlar dara düşünce yeni bir ağız yeni bir üslup imralliya koş yargı reformu yok selahattin yok kurt kardeşlerim ... size inanan sizi gibi olsun kalbi kararsız ve kurusun !!!!! Bülent Beeeey

Asil  wanli
Asil wanli - 3 gün Önce

"Değerli yorumcumuz, tüm görüşlere eşit mesafede durmakla birlikte; küfür, hakaret, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. İlginize teşekkür ederiz. Saygılarımızla!

Asil  wanli
Asil wanli - 3 gün Önce

Sen bir piskiyatriye git ? Tu nexeşi

SIRADAKİ HABER