Akşener’den Erdoğan’a reform çıkışı Nobellik adım

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargı ve ekonomi reformu açıklamalarını “Nobellik adım” diye nitelendiren Akşener, “Bu reformları bu zihniyetle, bu beceriksiz kadrolarla yapamazsınız” dedi.

Akşener’den Erdoğan’a reform çıkışı Nobellik adım

VanHaber - İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin grup toplantısında konuştu. İktidara koronavirüs (Kovid-19) salgına ilişkin alınan önlemler üzerinden yüklenen Akşener, “Vatandaşınızı böyle bir tehlikeyle ilgili olarak açık ve doğru bilgilendirmeniz gerekir. Bu iş siparişle verdiğiniz enflasyon rakamına benzemez. Sağlık Bakanı’nın zor durumda olduğunu görüyorum. İktidarın milletimize akşamüstü açıkladığı rakamlar maalesef artık inandırıcı değil. Sayın Koca’nın bir karar vermesi gerekiyor. Gerçekleri milletimize anlatması gerekiyor” diye konuştu.

Kamuoyunun gerçekleri bilmesi gerektiğini belirten Akşener, “Bizi ilgilendireni bizden saklayamazsınız. Siyasi hesaplarınız vatandaşımızın canından önemli değil. Buradan iktidara sesleniyorum; pandemi kontrolden çıkmış durumda. Hele İstanbul’da durum kontrolden çıkmış. Akla bilime kulak verin. Hiç vakit kaybetmeden 14 günlük, 21’i daha uygundur da, ekonomi nedeniyle 14 günlük sokağa çıkma kısıtlaması ilan edin” dedi.

NOBELLİK ADIM

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yargı ve ekonomideki reform açıklamalarını ise Akşener, “Nobellik adım” sözleriyle eleştirdi. Akşener, şöyle devam etti: “Dünya kamuoyunun aklını başından aldık. Vatandaş için küçük ama senin için büyük adeta nobellik bu adım için seni yürekten kutluyorum. Keşke samimi olsalar. Verdikleri müjdeyi salondan çıkar çıkmaz unutmasalar. Ama yapamazlar bu bir zihniyet meselesi. Bu reformları bu zihniyetle, bu beceriksiz kadrolarla yapamazsınız. Sayın Erdoğan’ın derdi reform yapmak değil. bu vaadin gizlediği başka bir şey var; acı reçete. Akılları sıra bu acı reçeteyi reform yapıyoruz diye millete yutturacaklar. Milletimiz o acı reçeteyi zaten çok uzun zamandır iliklerine kadar yaşıyor.”

‘VATANDAŞ KAN AĞLIYOR’

“Millete acı reçete diyenler renkli hayatlarına devam ediyorlar” diyen Akşener, şunları söyledi: “Daha üç gün önce temeli atılan otoyolundan bahsedeyim. Ne güzel taş üstüne taş koyandan Allah razı olsun ama alkışlayıp geçemiyoruz. Bu otoyol 150 km. Bir kilometresinin maliyesi 4,2 milyon Euro.150 km’lik yol yaklaşık 630 milyon euroya. Temeli atılan bu yol için 17 yıl için verilen araç geçiş garantisi maliyetinin 2,5 katı, bir milyar 550 milyon euro. Daha dövizdeki artıştan, vergi avantajlarından ceplerine girecekleri söylemiyorum bile. Vatandaşa acı reçete yandaşa milyonlar. Bu dar günde bir kodamanın cebine koydukları kâr 9 milyar lira. O parayı kim ödeyecek? Millet ödeyecek millet. Emeklilerimizin, işsiz gençlerimizin, iş verenlerimizin, esnafımızın hazinesini böyle yağmalatmaya ne hakkınız var? Eşe dosta ballı ihale vatandaşa gelince acı reçete.Vatandaş kan ağlıyor ve Türkiye’de konuşulanlara bakın. Yangında saç tarayan insanlara döndük. Bunlara müsaade etmeyeceğiz. Çocuğuna yemek götüremediği için intihar eden babaların üstünü örtmeye hiçbir kimsenin gücü yetmeyecek. Sayın Erdoğan hiç mi utanmıyorsunuz? Nitekim yönetemiyorlar.”

‘DİNLESENDE DİNLEMESENDE GİDİYORSUN’

Merkez Bankası başkanının görevden alınmasına ilişkin de Akşener, “Sayın Erdoğan daha önce bir Merkez Bankası başkanının görevini dinlemediği için bunu da dinlediği için görevden aldı bürokratlara sesleniyorum, Erdoğan’ın sözünü dinlese de gidiyorsunuz dinlemeseniz de gidiyorsunuz. İki yıl içinde cumhuriyet tarihi oyunca borç stoğu biriktiren damat bakan istifa edip gitmek zorunda kaldı. Sayın Erdoğan ‘hastalanan’ damadını hasta olduğu için affetti. Sonra Erdoğan faiz artırımına yeşil ışık yaktı. Piyasalar Sayın Erdoğan ve ekibini dize getirdi, bileğini büktü.

Kendisini Sinan ve Süleyman sananlara duyurulur. Dünyaca ünlü ekonomistlerimiz sürdürülebilir bir büyüme ve kalkınma için kurumlar önemli diyor. Sen ise tam tersine gidiyorsun. Cumhuriyetin yapa yapa geldiğini sen yıka yıka gidiyorsun. Yüksek bir faiz artırımına tamam dediniz, dolar aşağıya indi ama işler düzeldi sanmayın. Faiz artırımından sonra ekonomideki tahribatı düzeltmek daha da zor olacak. Unutmayın ki 19 Kasım’da Merkez Bankası’nın faiz artıracağı yönündeki beklenti sadece ateş düşürücüdür. Bir an evvel tedaviye başlamazsanız ateş yükselecektir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER