Akdamar 7. Kez Ayine Ev Sahipliği Yapacak

VAN - İnanç turizmi için önem arz eden Van Gölü'ndeki Akdamar Kilisesi (Anıt Müze), bu yıl 7'nci ayine ev sahipliği yapacak.

Akdamar 7. Kez Ayine Ev Sahipliği Yapacak

VanEkspres - Kültür ve Turizm Bakanlığının izniyle 2010 yılından bu yana yılda bir kez olarak gerçekleştirilen ayin için hazırlıklara başlandı. Kilisede 8 Eylül'de düzenlenecek 7'nci ayine katılmak isteyen yüzlerce kişi, kentteki otellerde rezervasyon yaptırdı.

Akdamar Adası'nda Vaspurakan Kralı 1'inci Gagik tarafından 915-921 yıllarında yaptırılan ve Ermeniler için büyük önem taşıyan kiliseyi, ayin dolayısıyla Türkiye'den ve çeşitli ülkelerden gelen turistlerin ziyaret etmesi bekleniyor.

Van Vali Mehmet Emin BilmezAkdamar Adası'nın kentin ve bölgenin en önemli değerlerinden biri olduğunu söyledi.

Kilisenin orijinal haliyle muhafıza edilen nadir inanç merkezlerinden biri olduğunu vurgulayan Bilmez, "Akdamar Adası hem kentimiz hem ülkemiz hem de insanlık için önemli bir değer. Ecdat bütün inançların değerlerine önem vermiş, mekanlarını korumaya çalışmış. Akdamar Kilisesi'ni de bu anlamda korumaktayız. Buraya ilgi duyan insanların ibadet yapabilmelerine de imkan sunuyoruz." dedi.

"Rezervasyonlar başladı"

Van Otelciler Derneği Başkanı Reşat Yeşilağaç da kentin en önemli tarihi ve kültürel değerlerinden biri olan Akdamar Kilisesi'nde bu yıl da ayinin düzenlenecek olmasının sevicini yaşadıklarını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER