2014 yılının ilk 6 ayında 61 gazeteci öldürüldü

Londra merkezli Uluslararası Haber Güvenliği Enstitüsü (INSI) bu yılın ilk yarısında 61 gazeteci görevini yaparken öldürüldüğünü açıkladı. Geçtiğimiz yılın ilk 6 ayında 40 gazeteci yaşamını yitirmişti.

2014 yılının ilk 6 ayında 61 gazeteci öldürüldü

INSI’nın yayınladığı raporda dünyanın gazeteciler için en tehlikeli ülkesinin Ukrayna olduğu ve 2014 yılı içinde 7 gazetecinin yaşamını yitirdiği belirtiliyor.

Irak’ta 6, Pakistan ve Suriye’de 5’er, Afganistan’da 4, Filipinler, Honduras ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde 3’er gazeteci öldürüldü. 2'şer gazetecinin yaşamını yitirdiği ülkeler ise ABD, Brezilya, Bangladeş, Libya, Paraguay, Somali ve Mısır olarak sıralanıyor.

Raporda Kolombiya, Meksika, Hindistan, Nijerya, Endonezya, El Salvador, Kamboçya, Arjantin, Kongo, Lübnan ve Uganda’da da birer gazetecinin görev başındayken öldürüldüğü belirtiliyor.

Savaş ve çatışma bölgelerinde gazetecilere yönelik tehdit, saldırı ve rehin almaların arttığına dikkat çekilen INSI raporunda, en fazla saldırıya televizyon ekiplerinin uğradığı vurgulanıyor. 23 televizyon, 16 radyo, 14 yazılı basın ve 6 haber ajansı çalışanı yaşamını yitirdi. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER