2. Feraşin Festivali sona erdi

Feraşin Yaylası'nda bu yıl 2. düzenlenen Feraşin Doğa ve Kültür Festivali, başladığı gibi büyük bir coşkuyla sona erdi.

2. Feraşin Festivali sona erdi

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - ŞIRNAK

Binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen festival bu yıl 15 Ağustos'un yıldönümüne denk gelmesi nedeniyle PKK’li Mehmet Goyi ve Rojin Gevda'ya adandı.

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Beytüşşebap İlçe Örgütü tarafından düzenlenen ve Feraşin Yaylası'nda 3 gün süren Feraşin Kültür ve Doğa Festivale katılım oldukça yüksekti.

Feraşin’de yapılan festivale Milletvekilleri Kemal Aktaş ve Özdal Üçer, Van Büyükşehir belediye eş başkanları Bekir Kaya, Hatice Çoban, İlçe belediye eş başkanları, KNK üyesi Rojan Hazım, DBP ve HDP Van, Şırnak ve Hakkari il ve ilçe örgütleri, MEYADER, GÖÇ-DER, Barış Anneleri, DÖKH aktivistleri, MKM sanatçıları ile binlerce kişi katıldı.

Festivalin ilk gününde Van, Şırnak ve Hakkari il ve ilçelerinin yanı sıra çevre köylerden binlerce kişi festival alanına adeta akın etti.

Van'dan onlarca araçlık konvoy ile yola çıkan kitle, Kırkgeçit Karakolu'nda askerler tarafından oluşturulan kontrol noktalarında kimlik kontrolunden geçerek, festival alanına doğru yol aldılar.

Festival alanının çevresine kurulan onlarca çadıra "Binlerce yıldır sönmeyen Newroz ateşini, bir kez de bedeniyle yakan Rahşanların çizgisindeyiz", "Zimane me hebuna me ye irade me ye", "Em mihricana Faraşin'e bi rihe 15 Tebax'e piroz dikin û berxwedana Rojava'ye slav dikin", Reber Apo pekane" pankartları dışında Öcalan fotoğrafları, PKK ve KCK bayrakları asıldı.

Alanda ayrıca kurulan çadırlarda satılan yiyecek ve içecek gelirleri Şengal ve Rojavaya aktarılacağı bildirildi.

Öcalan’a özgürlük imza standlarına yoğun ilgi gösteren yurttaşlar,   seslendirilen Kürtçe türküler eşliğinde halaylar çektiler.

Festivalde ilk günü "Demokratik ulus ve kadın" konulu panel ile başladı. Panel konuşmacıları ise, İpekyolu Belediyesi Eş Başkanı Aygül Bidav, Yazar Gülçiçek Günel ve DÖKH aktivisti Gülcihan Şimşek, Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesine dikkat çektiler.

Panel Sonrası, Şırnak MKM folklor grubu, Jin Jiyan Erbane grubu sahneyi alırken son olarakta MKM sanatçılarından Kewe ve Kadir Çat Sahne aldığı festival ilk günü sona erdi.

Festivalin 2. Gününde Panel, Sinevizyon ve Konserle ve renk cümbüşüne dönüşen Havai fişek atımıyla devam etti.

Festivalin 2. Günü Bilgi yarışmasıyla başlayıp dengbejler dinletisiyle devam etti.

Dengbejlerin ardından Gazeteci yazar Günay Aslan, Van Büyükşehir Eş Başkanı Hatice Çoban, Özgür Gündem Gazetesi köşe yazarı Veysi Sarısözen, Van Milletvekili Kemal Aktaş, KNK üyesi Rojan Hazım’ın katıldığı  “Demokratik özerklik ve Rojava devrimi” konulu panel gerçekleşti.

Panelde İlk olarak söz alan KNK üyesi Rojan Hazım, “Halkın demokratik çalışması mücadele ile taçlanmadan çalışmaya devam edeceğiz. Bu temelde sınırları gözetmeden her alanda demokratik özerkliğin inşa çalışmasını yapmalıyız” dedi.

PKK’nin 15 Ağustos atılımını gerçekleşmesinin ardından demokratik özerkliğin inşası için ilk adım atıldığını işaret eden Hazım, “Demokratik özerkli sadece Kürt halkının örgütlenmesi değildir. Tüm halkların kendi dili, dini, ırkıyla kendini ifade etmesidir. Demokratik özerlik inşasında Rojava’da büyük adımdalar atıldı. Kısa bir sürede Rojava’da demokratik özerklik inşa edildi. Ve 3 kanton oluşturuldu. Bu yeni bir sistemdir. Ama anlaşılması hayat bulması önemlidir” diye konuştu.  Rojava devrimi güçlendiği oranla bölgenin diğer alanlarının da inşasını kolaylaşacağını söyleyen Hazım, “Bu sistem güçlendikçe hem dilimizi hem de örgütlülüğümüz sağlamalaştıracağız.

Rojava’da birçok etnik grup Rojava kantonun içinde yerini almaktır. Düşmanın saldırısı karşında olan Rojava kantonu, sahiplenerek ve geri püskürtülerek kazanılacaktır” dedi. Türkiye’de 2013 yılında Öcalan’ın başlayan çözüm sürecinin Rojava kantonunda bağımsız tutulmaması gerektiğini dile getiren Hazım, “Bizler şimdi Feraşin’de yer alıyoruz. Şuan burada olmamız bile oluşturacağız demokratik özekliğin ilk adımlarını oluşturmak için önemli bir adımdır. En büyük silah birlikte mücadele etmektir. Eğer biz demokratik özerkliği inşa etmek istiyorsak, önce kendi birlikteliğimizi sağlamalıyız” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Gazeteci-Yazar Günay Aslan ise, “Özgürlük ve diriliş bayramını yürekten kutluyorum” diyerek sözlerine başladı.  Aslan, “Bu gün özgür bir hava solunuyorsa bunun sebebi mücadele etmiş çıplak yürekli çocukların sayesindedir. Demokratik özerklik ulusal sorunların çözümünde rol alacak büyük bir modeldir. Kürt hareketi Kürt sorunu Demokratik özerkle çözmek istemektedir. Türk devletiyle bu konuda müzakere yürütülmektedir.  Özerklik bir arada yaşama modelidir. Kuzey Kürdistan da halkın kendi iradesiyle kurumlaşması ve başkanlıktan tutalım tüm alt kurumların kurulmasına kadar demokratik yollarla çözmelidir.” dedi. Rojava’da tarih yazıldığını kaydeden Aslan, “Kürt çocukları kahramansı bir direniş sergiliyor. Rojava halkı özgür olmak için ağır bedeller ödüyor. Bizler bu mücadele önünde saygıyla eğiliyoruz, ama bu konuda kendimizi de sorguluyoruz. Rojava Kürdistan’ın öncü gücüdür. Rojava özgürleşmeden Kürdistan özgürleşmeyecek. Kürdistan bir yüz yıl daha karanlıkta kalmaması için hepimiz kendimizi bu devrimin içinde görmemiz gerekiyor” diye konuştu.  Rojava’da herkesin kendi etnik, dinsel ve mezhepsel inanışıyla bir kanton oluşturulduğunu söyleyen Aslan, “Yarın Rojava’da neler olacağını bilmiyoruz, ama bu gün Rojava’da oluşturulan bu kantonu destekliyoruz. Rojava halkı yoksul bir halktır. Ama yalnız değildir” dedi.

 

Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Çoban’da 15 Ağustos’un büyük ve bedellerle oluşturulduğunu belirterek, “Kürtler olarak artık teorik anlamda bir sorun yaşamıyoruz. Bizler aslında pratik anlamda sorun yaşıyoruz. Demokratik özerkliğin pratikte oluşturulmamasının 9 nedeni var. Hepimiz pratik anlamda yaşıyor ve şikayetçi oluyoruz. Mahalle meclisleri oluşturuyor ama işlevsiz kalınca şikayet ediyoruz. Bizler uygulamada yaşadığımız sıkıntılar karşısında merkeziyetçi yaklaşıyoruz. Demokratik tanımlar yapıyoruz ve merkeziyetçi yaklaşıyoruz. Emeğimizin sorunluluğu karşısında özeleştiri vermemiz gerekiyor” dedi.

 

Daha sonra sözü Rojava’ya getiren Çoban şöyle konuştu : “Demokratik özerklik için Rojava’ya bakmak gerekiyor. Rojava bizim için kilit bir noktadır. Rojava gözümüzü kulağımızı vermemiz gereken yerdir. Şengal yaşanan katliam bizi üzdüğü kadar birlikteliği oluşturucak büyük bir öneme sahiptir”

Özgür Gündem Gazetesi Köşe Yazarı Veysi Sarısözen’de, “Rojava’da başlatılan büyük devrimci ruhla başta Rojava olmak üzere Sayın Öcalan ve Kürdistan özgürleştireceğiz. Kürt halkı hak ettiği özgürlüğüne artık çok ama çok yakındır.” dedi.

 

Panel’de son olarak konuşan Van Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş, Kürt sorununun yıllardır konuşan ve pratik adımların atılması için üzerinde yoğunlaşılan bir konu olduğunu belirterek, “2009 yılında Türkiye’de KCK operasyonlarının demokratik özerkliğe karşı yapılmış bir müdahaledir. Demokratik özerlik insanların topraklarında kendi kendini yönetmesidir. Demokrasi tüm halkların kendi topraklarında kendisini yönetmesi ve yönetim içinde söz hakkı olmasıdır. Demokratik özerklik üzerine Sayın Öcalan eleştirmiştir. ‘Ben sadece demokratik özerkliği sadece tek bir gündem üzerine dile getirmedim’ demişti. Sayın Öcalan 8 madde üzerinde demokratik özerkliği dile getirmiştir. Ekoloji, siyaset, kadın ve çok sayıda alanında demokratik özerkliği kurmak için örgütlenmek gerekiyor” şeklinde konuştu.

 

Panelin ardından üzerinde PKK bayrağı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının olduğu ve yüzlerini poşiyle kapatan yüzlerce genç, Mehmet Goyi Şehitliğinde önünde bir araya gelerek, festival alanına kadar meşalelerle yürüdü. “Şehit namırın” , “Biji Serok Apo” ve “Be Serok jiyan nabe” şeklinde sloganlar atan gençlerin festival alanına gelmesi ve havai fişeklerin patlaması ile 15 Ağustos kutlamaları doruğa ulaştı. Festival alanında bulunan tepelere ateşten “PKK”, “APO”  ve “Agît” şeklinde yazılar yazıldı.

Kutlamalar Farqin, Bülent Turan ve Hame Heci’nin müzik dinletisi ve çekilen halaylarla gece geç saatlere kadar sürdü.

Festivalin son gününde ise 12 yıl önce yaşamını yitiren PKK’li Halid Sanrı için düzenlenen cenaze töreni ve anma ile son buldu. 

Yapılan kapanış konuşmasının ardından üç gün süren festival sona ererken, yurttaşlar da Feraşin Yaylası'nda konakladıkları çadırları toparlayarak evlerinin yolunu tuttu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER