GERİLİM SİYASETİNİN İFLASI

Son üç haftadır Van'da oda seçimleri devam ediyor. 

Van Bakkallar Manavlar ve Kantinciler Esnaf Odası, Van Terziler Konfeksiyoncular Kunduracılar Giyim Sanatkarları Esnaf Odası ve nihayet Şoförler ve Otomobilciler odası. Üçünde de ılımlı eski yürütmeler güven tazelediler.

Alternatif muhalif adaylar yok muydu ?

Elbette vardılar. Fakat biraz hırslı, ayırımcı ve var olan yürütmeleri küçümseyici yaklaşım içinde oluşları ; gerilimi çağrıştıran bir hava yaratıyordu. Van esnafı artık çok çok duyarlı davranarak aklı selimi seçiyorlar.

Aslında soruna biraz mantıklı bakıldığında bazı gerçekler kendiliğinden ortaya dökülü veriyor.
Bunlardan biri tüm odalar halihazır yasalarla faaliyet sürdürüyorlar. Bu yasalar mevcut sisteme entegre bir seyir içindedirler. Ülke demokrasisi  güdük kaldıkça mevcut birimlerde o ölçüde seyreder. Ancak yürütmeler halk lehine muhalefet geliştirdikçe mevcut sistemi de ileriye doğru bir atılım içine sevk ederler. Görev bu yürütmeleri demokratik haklar isteme yolunda cesaretlendirme olmalı. Bunun içinde sisteme yaslanarak ideolojik payandası şeklinde olanlara taraf olmamak lazım. Olunuyorsa değişen hiç bir şey olmayacaktır.

   Bunun dışında, biraz mevcut iktidarın yakınlığını öne çıkararak oda yönetimlere talip olmak avantaj gözüküyor. Bu zaman zaman avantajda sağlamıştır. Fakat esnaf mevcut yürütmelerinden memnun kalmışsa, yeni adaylardan hoşgörü, empati duygusu ve kapsayıcılık meziyetlerinin arayışına girer. Yeni adaylar eskileri iteklemeden  yer edinemeyeceklerinden dolayı, bu değerli ölçekleri kendiliğinden çiğnemiş oluyorlar. diğer bir kriterde şudur ki,

Yeni adaylar acaba eskilerden hangi farklı özelliklerini öne çıkarırlar ki değişik bir hizmetten bahsedilsin. Şunu yapabilirler mi?

-Biz oda yönetimlerini iktidara karşı direnen kalelere çevireceğiz. Onun için yeni bir yönetim olsun istiyoruz.

-Ülkenin demokrasi kültürünü olgunlaştırarak istenen bir seviyeye ulaştıracağız. Onun için yeni bir yürütme.

-Esnaflara binen dolaylı vergilerin kaldırılması için direngen bir anlayış sergileyeceğiz. Onun için yeni bir yönetim.

-Yerel yönetimlerin manevralarını geliştirme çabası içinde olacağız. Onun için yeni bir yönetim vb.

Bu ve benzer değişikliğe gücünüz ve öngörünüz yoksa sadece başkan olmak biraz insana hava veriyor.Ben niçin olmayayım ise sonuç halkın sağ duyusu ile derdimiz zaten başımızda aşkın deyip gerilimlerden uzak duracaktır.

YORUM EKLE

banner8

banner7