ARTIK GELDİ SEÇİM

 

 

Duyduklarımız ve şahit olduğumuz hangi farklı gelişmeler olacak ki, yeniden seçime gidiliyor ? Şimdikilerden ne değişim olacak ki, yeniden seçime gidiliyor? Var olan pahalılıktan, ayyuka çıkmış gerilimli siyasetten ne değişecek ki, yeniden seçime gidiliyor?  

      Hâlihazır iktidar açısından bakıldığında, 2003'ten bu yana 'acemilik, çıraklık kalfalık ve nihayet bir ustalık' deneyim ve tecrübeleri de var.

Devlet denilen, benim hala da anlamaktan güçlük çektiğim o 'ulvi' değerler bahşedilen çarkın tüm düzenlemeleri zaten dizayn edilmiş bir vaziyette. Yasama, yürütme ve yargı üzerindeki kusursuz denetimleri bu süre içinde iyice tahkim edilmiş bir durumda. Dördüncü ayak olarak nitelendirilen işitsel ve görsel medya tamamıyla değilse bile, kahir bir çoğunlukla örgütlenmiş bir pozisyonda. Ohal gibi güçlü bir avantajı da rahatlıkla kullanıyorlarken ve önlerinde yılı aşkın bir sürevarken seçime gidilir olmasını hakikaten anlamış değilim.

      Muhalefet cephesine bakıldığında ise iktidarın kendilerinde yaratmış olduğu tahribatların giderilmesi için gerekli argümanların tedariki içinde gözüküyorlar. Tek başlarına iktidar olamayacakları gerçeğinden hareketle, bir yanı ile ittifak güçleri seçiminde -bilinçaltı olagelen çekinceler- sayesinde hem tedirgin hem de çaresiz bir durumu yaşıyorlar. Bir diğer yanıyla da iktidar gücü tarafından diz üstü düşürülen bazı ittifak güçlerini -son milletvekili istifalarındaki gibi-diri tutma çabası içinde gözüküyorlar.

     Herkes kendince mutlaka makul gerekçeler bularak halktan oy isteyecektir. Ama iktidarın ve yedeğindeki partinin bu kadar avantajları var iken seçime gitme nedenlerin kodları bilinmeden sağlıklı bir çalışma olmayacağı görülüyor. İktidar kendileri için dezavantaj oluşturacak bu boşluğu hep saklı tutacağı muhakkak. Ayrıca muhalefet bu nedenleri kavramadan ve istenen makul gerekçelere bağlamadan rahat bir çalışma yürütemeyeceği de belli.

    Vatandaş olarak da biz, artık birbirlerini itmeyen, birbirlerine küfür savurmayan, hak ve hukukun egemen kılındığı bir ortamın oluşmasının talipçiyiz. Bunun için çalışacak ve bunun kavgasını vereceğiz. Devlet yöneticilerinin yasalarla koruma altına alınmadığı, hizmet olarak yaptıklarının sorgulanacağı bir ortam yaratmanın aktivisti olacağız.

     Bir yazısından, bir paylaşımından ya da bir eleştirisinden dolayı azarlanmadığı ve davranışların manevra kabiliyetlerinin sınırlanmadığı bir ortam için uğraş vereceğiz. Yani biraz gülmek istiyoruz. Her dönem yaratılan öcülerle yaşamak istemiyoruz. Hedefi sadece P'yi geçelim gerisi tabi olmalı değil, 0'ü kapsayan bir yürütme arzuluyoruz.

Eğer böyle bir anlayışla yeni bir seçimse eyvallah, değilse ne vallah.

YORUM EKLE

banner8

banner7