X Gündem Sesime Ses

İletişim denilince aklıma hemen eskiler gelir. 4 kişilik yemek masasının bir kısmını kaplayan gazete sayfası onun içindeki haberler, günlük bulmacalar, haftalık magazin dergileri, yanına telefon ve telgraf da eklemeden edemeyeceğim.

 

Bunların ne kadar kıymetli olduklarını ancak o zaman dilimi içinde yaşayanlar bilir. Ta ki cep telefonu, bilgisayar ve playstation oyunları ortaya çıkıncaya dek. Saydıklarımın yaşam ortamımıza ve evlerimize girerek hepsinden fazla kendini aşarak ilk sırayı cep telefonları hele ki akıllı cep telefonları almıştır. Ayrıca bu saydıklarımın yanına kahve kültürü ve yaşlısı genci fark etmez herkeste oluşan boşa zaman kaybı alışkanlığı. Yukarıda saydıklarıma inat okumayı seven insanlar için kalemiyle yaşadığı askla duygularını kalemden kağıda döken, yazarların yanında aynı aşkı kamerasıyla yaşayan nice gazetecilerimiz var.

 

Günümüz şartlarında bu aşkı mesleğine ve topluma karşı olan sorumluluğunun bilincinde olarak duruşu ve ideolojisinden ödün vermeden mücadele veren nice yazar ve gazeteciler var. Canı pahasına bunun uğruna verdiği mücadeleyle kaybettiğimiz yazar ve gazetecileri saymaya kalksam yazımı burada kesmem gerekecektir. Saymakla bitmeyen zorluklarla mücadele eden ulusal gazetelerin olanaklarına rağmen zor şartlar altında lastik gibi her yöne çekilen kanun ve yasalarla neredeyse çoğu kapatıldı ya da kapanacak durumdalar. Bu zorlu şartlar altında birde kendi yağında kavrulan üvey evlatmış muamelesi gören yerel haber yapan site gazete ve dergi çıkaran basın yayınlarının durumlarını varın siz düşünün acaba ne zor şart ve baskılar altındalar? Toplumlar kendi coğrafi yapılarına göre yaşar ve toplumsal istemede olumlu yada olumsuzluklarıyla ayak uydururlar.

1980 sıkıyönetim darbesiyle insanın temel hak ve hukuk haklarının en başından gelen basım ve iletişim özgürlüğü de diğer haklar gibi yasaklardan en acı şekilde nasibini almıştır. Gazete ve gazetecilere yapılan saldırı ve haksızlıklar yıllara sürdü. Yakın bir tarihe göz atacak olursak son iki yıl öncesi Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin (TGC)'nin her yıl yaptığı '' Türkiye'de Gazeteci olmak Gazeteci Ölmek '' etkinliğinin üçüncüsünde TGC başkanı Turgay OLCAYTOY' un konuşmasında; bu güne kadar 66 gazeteci öldürülmüş, cezaevinde 144 tutuklu, 2500'un üzerinde işsiz var. OLCAYTOY' a göre gazeteci artık öldürülmüyor ama süründürülüyorlar. Article 19, ile V.Dem adlı siyasi ve sosyal veri tabanı şirketinin geçen kasım ayında yayınladığı ortak bir araştırmaya göre ise 2006-2016 yılları arasında dünyada basın ve ifade özgürlüğünün en fazla zayıfladığı ülke Türkiye'dir.

 

 Yine sınır tanımayan gazeteciler örgütüne göre yapılan istatistikle tutuklu gazeteci sıralamasında Türkiye 5 sıradaymış. Bu tablo 2017 yılında da devam edip sürmüştür. Basın ve Gazetecilik mesleğine bunlar reva görülürken Ulusal olmasa da onları aratmayacak iş disiplini ve toplum sorumluluğuyla onlara taş çıkartan Van ilimizin adı altında ama herkesimin sesine ses olan Yerel X Gündem Dergisi ve Van Ekspres haber'e değinmek istiyorum. Tabi ki yorum ve eleştirilerim dahilinde bir vatandaş ve okuyucu haklarıma istinaden. Zordur doğuda yaşamak, yasaklarda nefes almak. Emirler dahilinde çığlığını bir uçtan diğer bir uca ulaştırmak. Hele ki bunu sadece kendi imkanlarının dahilinde yapmak yapabilmek. X Gündem ve ekibinin işte başardığı da budur. Her zorluğa rağmen Karda mahsur kalmayı hiçe sayarak tipi ya da karla boğuşarak habere ulaşmak ama meslek aşkıyla donan bedenin sıcak bir çayla ısınmanın keyfini onlar yaşar. Havada haber peşinde uçuyorken Süphan dağının, Van kalesinin ihtişamıyla Van gölünde İnci Kefalinin selamını alarak çekilen resimlerin mutluluğu onların gözlerinde. Beşiktaş başta olmak üzere futbol coşkusunu ve Zaferin sarhoşluğunu Van'a taşımanın gururu onlarda. Ya bir diyardan başka bir diyara gelin alayına eşlik etmek, yayla da çobanın azığından nasiplenmek, meslek icabı da olsa bulunduğu yerin acılarına ortak olmak için yakılan ağıtlarda insani duygularıyla gözyaşlarına hakim olamamak. En önemlisi günlerce belki de aylarca maddi durumu iyi olmayan bir öğrenciye, şiddete maruz kalmış bir kadına, yardıma muhtaç bir aileye engelliye sponsor ayarlamak için ses ve yardım çığlığı olmuştur.

Van haber'in takipçi bir okuru olarak neredeyse her gün duyarlılığını gösterdiği kan bağışı anonsları göz ardı edilemez. Yapılan sosyal ya da politik haberlerde X gündemin ulusal bir gündem olduğunun eleştiri ve şüphesi emeğe saygısızlıktır kanımca. Adı üstünde yerel dergi ve yerel gazete. Avın avcıya kuzunun kurda hedefi misalini bilirsiniz? ama bu yerel basında daha zor olan bir sınav daha var. Yasaklar her an kapında eleştirisinde yasakla selamlaşan, sistemde hak aradığında yine yasakla muhatap olan emirler ve baskılar. Bunlar yetmiyormuş gibi ya karşıt görüşlü okuyucu ya da haber kaynaklarından alınan zalimce haksız eleştiri ve suçlamalara ne demeli. Av olarak kendi yağında kavrulmanın göstergesidir X Gündem. Bilinmez mi yaşam örf adet ve geleneklere bağlı birbirine kenetli ama buna rağmen dışarıdan ya da içerden gelen baskılara maruz ve mahkum toplumlarda duygular yoğun acılar derin kızgınlıklar had safhadadır. Tıpkı şuan doğunun yaşam tarzı gibi Ama dışarıdan ahkam kesilmek bazıları için çok kolay ve haktır sanki. işte tamda burada hak edene hak ettiği değeri vereceksin misali... X Gündem dergisinin 4 yıldır adını duyuran Van Ekspres haberle sesimize ses olan neredeyse ulusal bir basın kuruluşuyla boy ölçüşür hale getiren kahramanların alın teri ve meslek aşkı değil mi dersiniz? Sayın İshak KARA ve dergide ve gazetede emeği geçen tüm ekibiyle Van ve bölge illerini içine alarak artık Türkiye'nin birçok metropol şehirlerine tarafsızlığı bir o kadarda sorunlara çözüm odaklı haber sorumluluğuyla varlığını kabullendirip sesini her yere duyurdu. Bir okuyucu ve vatandaş olarak sorunlarıma duygularıma birey ve toplum olarak hür irade ve düşünce söz hakkı taleplerime hitap eden her türlü haberi paragraftan alıp noktaya ulaştıran X Gündem ve Van Ekspres sorumlularına ve emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler bundan sonraki haber peşindeki yolculuklarında başarı ve saygılar diyorum. 

 

YORUM EKLE