Van’da Siyaset ....

Aslında siyaset bana oldukça uzak. Hayatımın hiç bir döneminde ne konuşmayı sevdim nede içinde olmayı arzu ettim. Oysa  insanların neleri basamak yaptığını ve olmayacak vaatlerde bulundukça ve ben  gördükçe hem üzüldüm hem yargıladım. Birazda hayretler içinde kaldım.

 Van'da gerek milletvekilliği gerek  belediye seçimleri olsun vasıflı veya vasıfsız yüzlerce insanın adaylıklarını açıklaması karşında şaşkınlığımı gizleyemedim.

 Hani derler ya  bırakın işi erbabına. Sanırım Van’daki insanlar için bu geçerli değil. Ben seçimlerdeki adayların düşünce tarzlarını Nasrettin hocanın göle maya çalmasına benzetiyorum. Ya tutarsa .

  Tutmaz arkadaş para veya plaketler bu kapıyı açmıyor. Belli kesim içinde sohbetlerle de  olmuyor. Beyinde sadece bencil bir düşünce oluşuyorsa ve kimsenin bunu anlamadığını düşünerek tiyatro sahnesinde oyun sergiler gibi oynanıyorsa yine olmaz.İyi konuşmak sizlerin vasıflı bir birey olduğunuzu göstermez. İnsanda biraz vizyonerlik eh birazda alt yapısı olmalı. 

  İnsanın sorası geliyor, Van için neler yaptınız? Veya Van için bir projede oldunuz mu? Yoksa şehrin dışına çıkıp köylerimizi gezerek oradaki öğrencilerin hangi şartlarda eğitim gördüğünü araştırdınız mı? Köylümüzün hangi şartlarda yaşam şartlarını iyileştirmeye çabaladığını fark ettiniz mi?

Hayvancılığın, tarımın ve sanayileşmenin olmadığı bir şehirde gençlerimizin neden batıya göç ettiğini araştırdınız mı? Eğitimde 76 sıraya nasıl gerilediğimizi yaşanır şehirler arasında 73 . Sırda olduğumuzu, Van gölünün ölümünü, hatta 1970li yıllarda Avrupa’dan sadece kemik ve cilt hastalıkları için akın akın Van gölüne gelen turistlerin artık neden gelmediğini, yeşil olan Van’ın nasıl beton yığını haline geldiğini,  tarihi değerlerinin önemini , hatta 2020 yılında Urartu yılı olması için neden çabaların az kaldığını, köylerimizde hayvancılığın bittiğini, sanayileşmenin hemen hemen hiç olmadığını ve turizmimin tamamen bitme noktasına nasıl geldiğini, çevre yolunun bir türlü neden bitirilmediğini, depremden sonra Van genelinde imarın yap boz haline getirilmesinin nedenlerini bilmeden masaya yumruğunuzu vurarak hiç bunların nedenlerini araştırarak sorgulayarak Van halkının hakkını aradınız mı ? Bunun gibi bir çok sorun  sıralayabiliriz. Ama kimin veya kimlerin umurundaki.

  Son millet vekil seçimlerinden sadece 300 kişiye yakın milletvekili aday adaylıklarını açıkladı. Hangi partili  olmanın aslında bir önemi yok. Burada önemli olan belli bir kaç kişinin haricinde seçilecek insanın olmamasıdır..

  O halde düşünmeden geçemiyorum. Neden bir bütünlük içinde hareket edilemediğini ve hak edenlerin kazanması için çabalamadığımızı anlayamıyorum. Acaba bu bir çeşit ünlü olmanın, adını duyurmak için bir platform olarak mı görülüyor. Muhtemel insanlar bir kaç hafta adının anlamasının egosunu yaşıyorlar. İşte bu gerçekten çok vahim bir olay. Kısacası şöhret basamaklarının hızla çıkıldığı bir yol olarak görülmesi çok acı verici bir durum. Sonuç kocaman bir sıfırdan ibaret.

  Gördüğünüz gibi maalesef göl maya tutmuyor. Bu düşünce tarzına sahip oldukça hırpalanan maalesef güzel şehriniz Van olacaktır.

  Umuyorum ki bir gün seçim süreçlerinde sadece hak eden dava insanları desteklenir ve güzel şehrimiz  Van için önemli olan adımlar atılır.

Oscar Wilde derki İnsanları kandırmak, kaldırıldığına inandırmaktan daha kolaydır.Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet AKKUŞ
Mehmet AKKUŞ - 8 ay Önce

Ağzına sağlık yazdıklarınıza aynen katılıyorum. İlin sorunlarını objektif bir şekilde açıklamış bulunuyorsunuz. size bu açıklamalarınızdan dolayı teşekkürlerimi sunarım. Deveye sormuşlar boynun eğri neyimiz düzgün ki ? Herkes rant peşinde beyler bizi pazarda görsün misali,kimse memleketi düşündüğü yoktur.

Sevgi Başıbüyük
Sevgi Başıbüyük @Mehmet AKKUŞ - 8 ay Önce

Sayın Mehmet Akkuş bey teşekkür ederim yorumunuz için . Siz ve ben gibi bir çok insan aynı şeylerden muzdarip. Sadece rant.

Sabri Aykaç
Sabri Aykaç - 8 ay Önce

Kaleminizde gönlünüzde memlekete bakış açısıyla tüm iyiniyetlinizle Van'ın en güzel yerde olması gerektiğini istediğiniz için içten gelenleri kaleme dökmüşsünüz,zaten Van'la ilgili çalışma ve yatırımlarınızdan belli,mükemmel bir yazı tşkler ;Herşey van için

Firat y.
Firat y. - 8 ay Önce

Aslinda sorun şurada milyon liralar kazanacak adaylar icin dar gelir(siz)lerin kendini feda etmesidir.

Sevgi Başıbüyük
Sevgi Başıbüyük - 8 ay Önce

Sayın Sabri Aykaç bey teşekkür ederim. Van bizim uzak yakın önemi yok. Artık hak ettiği noktada olmalı .

Sevgi Başıbüyük
Sevgi Başıbüyük - 8 ay Önce

Sayın Firat Y bey teşekkür ederim yorumunuz için.

hayrettin celtek
hayrettin celtek - 8 ay Önce

ağlanacak halimize guluyoruz malesef yaziklar olsun bizi bu hale getirenlere

Sevgi Başıbüyük
Sevgi Başıbüyük - 8 ay Önce

Sayın Hayrettin Çeltek bey maalesef durum bu. Üzülmemek elde değil.