Van Kadın Yaşam Merkezi : Özgür Kadın bilincini yaratmalıyız

Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son günlerde kadınlara yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekilerek, “ Özgür kadın bilincini bütün dünya kadınlarına anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.” Denildi.

Van Kadın Yaşam Merkezi : Özgür Kadın bilincini yaratmalıyız

Son zamanlarda kadınlara yönelik artan şiddet olaylarına ilişkin yazılı bir açıklama yapan Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi Sorumlusu Sosyolog Evin Özguk,   “ 2 hafta içinde hem kadına yön elik katliamın, hem de genç bir kadının yaşamdan vazgeçişini öylece izleyip durduk. Biz kadınlar kendi özgürlüğümüze kavuşma mücadelesini vermedikçe, bu erk zihniyeti kırmaya çalışmadıkça, her geçen gün yeni bir kadın katliamına, yeni bir kadın cinayetine, yeni bir intihara, yeni bir törenin meşrulaştırılmasına, yeni bir cinayetin intihar olarak gösterilmesine, seyirci olarak kalmaya devam edeceğiz. 5 bin yıllık egemen sistemin kadın üzerinden geliştirmiş olduğu kölelik sistemi aynı zamanda kadına da kanıksatılmıştır. Kadına biçilen geleneksel rol, cinsiyetçi yaklaşımlar, zayıf cins olma statüsü kadın açısından da neredeyse doğuştan gelen bir özellikmiş gibi algılanmaktadır. Bu temelde toplumsal özgürlük sorunu kadın özgürlük sorunu ile doğru orantılıdır. Kadın özgürleştikçe toplum özgürleşecektir. Toplumun kadının değerleriyle buluşması gerçekleştikçe toplumsal iç barış da gerçekleşecektir.” Dedi.

 

“Her güç, kadın özgürlüğü söylemi etrafında toplumsal dokuya kendine göre şekil vermeye çalışmaktadır.” Diyen Özguk,  kadınların toplumun özgür, adil ve eşit oluşumunun ilk yaratıcıları olduğunu belirterek, yarattıkları toplumsal sistemin bozulması ve egemenlik ilişkilerine büründürülmesini sağlayan gücün, erkek egemen zihniyet olduğunu kaydetti. Her şeyden önce toplumun iktidar ilişkileri ile örgütlenmesini hiçbir dönem kabul etmediklerini vurgulayan Özguk, “ Özgür kadın bilincini bütün dünya kadınlarına anlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.” Açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER