HDP Büyükşehir Eş Başkanları Göreve Başladı

31 Mart seçimlerinde Van Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanan Halkların Demokratik Partisi´nden (HDP) Eş Başkanları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı, dün İl Seçim Kurulundan mazbatasını aldı bugün ise göreve başladılar.

HDP Büyükşehir Eş Başkanları Göreve Başladı

VANEKSPRES HABER MERKEZİ - VAN

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na yüzde 53 oy oranıyla seçilen HDP'nin başkan adayları Bedia Özgökçe Ertan ve Mustafa Avcı dün il seçim kurulundan mazbatalarını aldılar. Bugün ise geldikleri Van Büyüksehir belediyesinde görevi devraldı.

Van Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan yapılan devir teslim törenine Van Büyükşehir  Belediye Eş Başkanları Bedia Özgökce ve Mustafa Avci, HDP - DBP Il Eş Başkanları, Van milletvekili Muazzez Orhan ve çok sayıda  kişi  katıldı.

Devir telim töreninde konuşan Başkan Bedia Özgökçe, alınan sonuçtan mutluluk duyduklarını söyleyerek Bugüne kadar bizi yalnız bırakmayan tüm halkımız karşısında saygıyla eğiliyorum dedi.

Özgökçe,  "Van halkı kayyumları yollayacağı kararlığını göstermiştir. Kayyum politikası Van halkını ve kayyum atanan bütün halkımızın iradesine atanmış büyük bir darbeydi.

31 Mart seçimlerinde Türkiye’de kaybettikleri ama bölgede kayyum atanan yerlerde kazandığımız bir tablo açığa çıkmıştır. O günlerde kayyum ile darbe yapanlar bugünlerde aynı politikayı devam ettirme peşindeler. Ama bu sefer ne yazık ki hakimler vasıtasıyla yapıyorlar

Van’da kazandığımız Van halkının iradesiyle seçilen HDP’ye mazbata vermeyerek seçimde kaybetmiş olan seçim yarışında halkın istemediği tercih etmediği siyasi rakibimize mazbataları teslim ederek halkın iradesine bir kez daha saygısızlık etmiştir.

Özgökçe sözlerinin devamında, Kendi yasalarıyla, Anayasayla ve seçim mevzuatıyla halk idaresiyle çelişen aykırı bir karar vermiştir. Bu kararı kabul etmeyip kınadığımızı belirtmek istiyoruz.

Adına mazbata düzenlenen bizim siyasi rakiplerimiz Van’da yaşayan Vanlı insanlar kendilerini seçmeyen insanların huzuruna nasıl çıkacaklar.  Bize göre siyasi ahlak gereği bu halkın beklentisine en büyük cevap olacak şekilde halkın kutuplaşmasına önleyecek vicdanen, ahlaken bir tavır takınmaları gerekmektedir.

AKP’li temsilcilerin ve siyasi rakiplerimizin en onurlu ve en ahlaklı duruş mazbata alanların bu karardan istifa etmelerini beklediğimizi de söylemek isterim.

Görevimizi Van halkına söz verdiğimiz gibi o gün ne diyorsak bugünde aynı ilkeleri taşıyarak yürüteceğimizi sözünü veriyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.


'BU BAŞARI SİZİN BAŞARINIZDIR'
 
Ardından konuşan Mustafa Avcı ise, belediyenin halkın belediyesi olduğunu söyleyerek, "Belediyemiz zorla ve gaspla elinizden alınmıştı. Bir daha iradenizi ortaya koyarak belediyeyi geri aldınız. Bu başarı sizin başarınızdır. Kayyumları meşru olarak görmüyoruz. Biz bu belediyeyi kayyumdan değil Bekir Kaya’dan devralacağız. Size belediye binasının özgür olacağına dair söz vermiştik. Belediyemizin kısa süre içerisinde özgürleştireceğiz" dedi. 
 
'AHLAKLARI VARSA MAZBATAYI GERİ BIRAKIRLAR'
 
Tuşba, Edremit ve Çaldıran belediye eşbaşkanlarına KHK'li oldukları gerekçesiyle mazbata verilmemesini kınayan Avcı, "Onların biraz onuru ve ahlakları varsa aldıkları mazbatayı geri bırakırlar. Şunu herkes bilsin ki bizim seçilen belediye eşbaşkanlarımız bizim meşru belediye başkanlarımızdır. Bugünden sonra o arkadaşlarımızla çalışacağız. Biz haksız bir şekilde mazbataların verildiği AKP adaylarını meşru görmeyeceğiz" dedi. 
 
Konuşmaların ardından belediyeye geçen eşbaşkanlar tebrikleri kabul etti. 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2019, 16:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER