VBB Başkan Vekili Bilmez: Bundan Sonra Hizmette şeffaf olacağız

Van Valisi ve Van Belediyesi Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez kentteki Yerel ve Ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Bilmez yapacakları hizmet ve projelerle ilgili Büyükşehir Belediyesinde herşey şeffaf olacak dedi.

VBB Başkan Vekili Bilmez: Bundan Sonra Hizmette şeffaf olacağız

VanEkspres - Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye (VBB) Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, yürütecekleri hizmetler ve projelerle ilgili bilgilendirmede bulundu. Bilmez, “Bir kere bu belediyede bundan sonra her şey şeffaf olacak. Halkla paylaşılacak, basın mensupları ile paylaşılacak, gizli kapaklı hiç bir şey belediyede olmayacak.” dedi.

Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Edremit’teki Karayolları Müdürlüğü sosyal tesislerinde basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya Edremit Kaymakamı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Muhammet Fuat Türkman da katıldı. Vali ve Büyükşehir Başkan Vekili Bilmez, toplantıda kent meydanı, çevre yolu, şehir stadyumu, katı atık entegre tesisi, kaldırım işgalleri, gezgin fest, ayin ve kazı çalışmaları gibi birçok konuda açıklamalar yaptı.

HERŞEY ŞEFFAF OLACAK”

Belediye çalışmalarında her şeyi şeffaf olarak yürüteceklerini belirten Bilmez, sözlerine şöyle giriş yaptı:


“İmkânlar el verdiği en üst düzeyde hizmet etmeye çalışacağız ve bu süre zarfında belediyede dikkat edeceğimiz başlıca hususları vurgulamak istiyorum. Bir kere bu belediyede bundan sonra her şey şeffaf olacak. Halkla paylaşılacak, basın mensupları ile paylaşılacak, gizli kapaklı hiç bir şey belediyede olmayacak. Belediyemizde kurumsal yapıyı oturtacağız, inşallah her bir daire başkanımız, her bir birimimizi kurumsal bir kimliğe ve yapıya kavuşturacağız ve o kurumsal yapıyla vatandaşımıza, halkımıza hizmet edeceğiz. Belediyedeki iş ve işlemlerde ve kentle ilgili alınacak kararlarda hem çalışanlarımızı karar alma sürecine dahil edeceğiz, hem de hemşerilerimizin fikirlerini, düşüncelerini o karar alma sürecine mutlaka dahil edeceğiz. Onun için Van kamuoyunun talepleri, istekleri, şikâyetleri her zaman dikkate alınacak ve kent planlanırken kesinlikle kentte yaşayan insanlarımızın ve özellikle gençlerimizin hayallerine göre, umutlarına göre, beklentilerine göre inşallah planlandırılacak. Belediyemizde çalışan hiç bir personelin ekmeği ile oynanmayacak, hiç bir personele mobbing uygulanmayacak, baskı yapılmayacak, insanların kafasında ve yüreğinde taşıdıklarından dolayı sorgulanmayacak. Ama belediyede iş üretmeyen, işe engel olan kişiler uyarılacak, sisteme monte edilmeye çalışılacak ama eğer buna rağmen bir başarı elde edemezsek o kişi ile ilgili de idari işlem yapmaktan da çekinmeyeceğiz. Bütün personelimizin göreve gelmesini sağlayacağız ve her personelimizin bir işi olacak, bugünkü izlenimim belediyede birçok kişinin hiç bir işi yok, yani işe gelse bile ne yapacağı belli değil, bunu kısa bir sürede ortadan kaldıracağız. Herkesin bir işi olacak, herkes kendine verilen görevi yapacak.”

“TARAFSIZ OLACAĞIZ”

Tarafsız bir hizmet sunacaklarını sözlerine ekleyen Bilmez, şöyle devam etti:


“Biz belediyeyi tarafsız bir şekilde yöneteceğiz, yani biz seçilmiş bir partiden seçilmiş bir belediye başkanı değiliz, olağan üstü koşulların geliştirdiği bir dönemde, devlet tarafından bu belediyeyi yönetmek görevi yine devlet adına bize verildi, dolayısıyla biz bu belediyeyi tarafsız, tüm siyasi mülahazalardan uzak bir şekilde yöneteceğiz. İlçe belediyeleri arasında kentin geleceğine olumlu katkı sunan hangi partiden olursa olsun asla engel olmayacağız, destek olacağız ama kente zarar veren, kentin geleceğine zarar veren projeleri de mutlaka denetimden geçireceğiz. Personel alımları gizli kapaklı olmayacak, personel ihtiyacı olması halinde ilan edilecek, müracaatlar alınacak ve onlar arasından personel alınacak, bugün itibari ile de belediyemizde bir personel kıtlığı, sıkıntısı da yok hatta tam tersine belki fazlalığı bile konuşulabilir. Bu süre zarfında bir kişiyi işe aldık o da geçen dönem işten çıkarılan bir personeldi. Van Büyükşehir Belediyesinden 2 personel işten çıkartılmıştı, biri araçta uyuşturucu kullandığı için işten çıkartılmıştı, onu almadık ama diğeri biraz mobbing uygulaması sonucu işten uzaklaştırılmış, onu aldık, onun dışında da her hangi bir personel alımı söz konusu olmamış, yakında da personel alımı olmayacak. VASKİ’den seçim öncesi ve seçim sonrası kendi gönlüyle istifa etmiş olanlar da kent dışından gelen kişilerdi, Vanlı değildi, onlar da kendi rızasıyla istifa etmişler. Başka da Van Belediyesinden işine son verilen kimse yok ama görev yerleri politik kaygılarla değiştirilen arkadaşlarımız var, bunların bir kısmınınkini düzeltip diğer kısımlarınki de idari yapımızı oturttukça da bunları da telafi edeceğiz.”

İHALELER CANLI YAYINLANACAK

Bilmez, ihaleler konusunda da şu bilgileri verdi:

“Alımlarda ve ihalelerde rekabeti azami oranda sağlayacağız, şeffaf olmaya çalışacağız, arkadaşlarımız hazırlık yapıyor, alımlarımızı, ihalelerimizi canlı yayınlayacak noktaya getiririz. Yani eğer sıkıntı olursa da belki de banttan yayınlatırız ama isteyen gazetecinin, vatandaşın alımları izleyecek bir formül oturtacağız, arkadaşlarımız çalışıyor, rekabeti azami ölçüde sağlayacağız. Bu arada ciddi bir alımımız olarak da temizlik ihalemiz bitti, yeniden ihaleye çıkması için bize uzunca bir süre lazımdı, doğrudan teminle bu 4 aylık büyükşehrin görev alanındaki caddelerin temizliğini ihale ettik. Birinci ihaleyi iptal ettik, ikinci ihaleyi iptal ettik, en son dün nihayete erdirdik, pazarlık usulü ile yaptık ama hemen hemen kentteki bütün firmalara teklifler verildi, fiyatlar alındı. Hatta fiyatlar beğenilmedi, en son dün itibari ile makul bir fiyata ancak verebildik ve anlaştık, orda da bir sıkıntımız olmayacak.”

PROJELER HAKKINDA

Devam eden projelere ilişkin de bilgi vermek istediğini belirten Bilmez, şunları söyledi:


“Biraz da şuan devam eden başlıca projelerimizle ilgili bilgi arz etmek istiyorum. Kentin en ciddi sorunlarından biri Çevre Yolu sorunu… Seçim öncesi Çevre ve Şehircilik Bakanımız buraya geldiğinde vatandaşlarımızın DOP payından dolayı biraz talepleri vardı. DOP’ta bir kısa azaltmaya gidilmedi ama vatandaşların talepleri karşılandı, emsal ve kat artırımı verilerek talepleri karşılandı. En son yapılan 18 uygulaması askıya çıktı 1’inci, 2’inci ve 3’üncü etap askı süreleri bitti, askıdan indi, itiraz süreleri de 2 Eylül itibari ile her 3 etabın da itiraz süreleri sona erdi. 1’inci etapta 62 itiraz var, 2’inci etapta 55 itiraz, 3’üncü etapta da 39 itiraz var. Bakanlıkla görüştük, bu itirazları en kısa sürede karara bağlayacaklar, kesinleştirecekler, dilerim vatandaşlarımız talepleri büyük oranda karşılandıktan sonra artık idare mahkemelerinde davalara gidip de bunu engelleyemezler. Eğer bu Ekim ayının sonunda biterse çevre yolumuzun da önündeki engel aşılmış olur. Çevre yolu bildiğiniz gibi 2011 yılında ihale edilmiş, müteahhidi belli olan ama vatandaşlarımızın itiraz ve dava açmalarından dolayı bugüne kadar ötelenen bir proje ve kent için de elzem olan bir proje, bunu takip ediyoruz. Son viraja geldiğimizi düşünüyoruz ve bu konuda da basın mensuplarından bir şey talep ediyoruz, vatandaşlarımızın 4 katı, 6 kata çıktı emsal 0,40’tan 1,20’ye çıktı, vatandaşlarımızın bu şeye artık engel olmamaları konusunda vatandaşlarımızda da bir mahalle baskısı, bizim kent adına oluşturmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü bu çevre yolu sadece yol değil, aynı zamanda yeni bir Van’ın çevre yolu, etrafında oluşumunun alt yapısını oluşturan bir proje, bölgeyi imara açan bir proje. Ekim ayının sonunda Çevre ve Şehircilik Bakanlığının yetkisi de bitiyor, eğer yeni bir yetki uzatımına gitmezse burada bir belirsizlik tekrar karşımıza çıkıyor, bu sefer yetki büyükşehir belediyesine geçiyor, tekrar işin başına döneceğiz. İnşallah bu yetki süresi içerisinde bu süre tamamıyla son bulur ve çevre yolu önündeki engelde kalkmış olur.”

ARITMA TESİSİ

Bilmez, yapımı süren Arıtma Tesisi konusunda da şu bilgileri paylaştı:
“Arıtma tesisimizin bir kredi sorunu vardı, o tamamıyla çözüldü, müteahhit bu seneki çalışmalara başladı, bu hafta müteahhitle görüşme de gerçekleştirdik. 2020’nin sonunda bu arıtma tamamen devreye girecek. Bildiğiniz gibi şuan bizim kentin atık suyunun yüzde 75’i doğrudan göle akıtmakta, yüzde 25’i ancak arıtma yapılmaktadır. Bu devreye girince de önümüzdeki en az 50 yılımızı, 100 yılımızı kentin kanalizasyonu açısından sorunu giderilmiş olacak. Diğer bir sorunumuz da Katı Atık Bertaraf Tesisi, bunda yer tahsisi ile ilgili bir problemi vardı, mevcut giden belediye yönetimi burada biraz isteksiz davranmıştı, müteahhitte durma noktasına, işi bırakma noktasına gelmişti, gelir gelmez Milli Emlak Genel Müdürü ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ile görüşüp, bu sorun da çözüldü. Enerji üretimi yapılacak yer için yer tahsisi yapıldı. O da 15-20 gün içinde enerji üretimi için kullanılacak motorların kente gelmesi, mevcut birikmiş olan çöpten enerji üretimi önümüzdeki bir kaç ay içinde başlayacak. Onun iletişim hatları için direklerin dikilmesi ve mera alanının vasfının değiştirilmesi gerekiyordu, o süreci de çok hızlı bir şekilde tamamladık, onda da projemizin önünde her hangi bir engel kalmadı. 1’inci etabı mevcut çöpü değerlendiren elektrik santralinin yapılması, 2’inci aşaması da bir yıl içinde bitecek. Bundan sonraki çöplerin ayrıştırılması ekonomiye kazandırılması ve ondan enerji elde edilmesi fermantasyonda yakılarak bunların paketlenerek depolanması ve mevcut çöp alanın üzeri de kapatılarak kentimize ya park olarak, ya da başka amaçla kullanılabilecek şekilde kazandıracağız. O projemiz de devam ediyor, şuan için önünde bir engel kalmadı, kısa zaman içinde kentin hizmetine girecek.”

KENT MEYDANI

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Diğer bir projemiz; sıkıntıları halen ciddi anlamda var olan Kent Meydanıdır. O projeyi de tamamlayacağız, zor kısmının bir kısmı geçilmiş ama bir kısmı da hala duruyor. Ciddi engeller ve sıkıntılarımız da hâla var, onun için bu konuda tüm vatandaşlarımızın kente sahip çıkmasını istiyoruzç. Bu proje gerçekten kentin merkezine nefes aldıracak, 20 dönümlük bir alan Cumhuriyet Caddesinin hemen yanında bir Kent Meydanı olacak, sosyal etkinliklerin yapılabileceği bir alan olacak. Bunu devam ettirteceğiz, bu projenin kent için değerli olduğuna inanıyoruz. Ayrıca bir Kent Müzesi başlamış, belli bir aşamaya geldi ama ödenek ile ilgili problemler oldu, Kent Müzesini ne yapacağımıza dair yeniden masaya yatıracağız Sanayi Bakanlığı ile birlikte, çünkü onun bir kısım ödeneğini DAKA karşılamıştı, tekrar değerlendireceğiz. Umarım bir daha bir araya geldiğimizde Kent Müzesinin akıbetini ve ne yapacağımıza ilişkin orda da bir sonuca varırız ama kaldırmamız gereken cenazelerden biri de Kent Müzesi. Ou da hayata geçireceğiz. Ama Kent Müzesi olarak mı, başka bir şey olarak mı, tartışıyoruz, karar verme aşamasına gelince de sizlerden de fikir alırız.”

SEYYARLAR KALKACAK

Kaldırım düzenlemesi ve şehir stadyumuna ilişkin bilgiler de veren Bilmez, şunları kaydetti:
“Diğer bir husus da kentte kaldırımlar büyük oranda işgal altında ve seyyar satıcılar kente ciddi bir sıkıntı vermiş durumda. Bugünden itibaren ama çok keskin öyle bir defada değil peyderpey bunu tamamıyla yok edeceğiz. Hz. Ömer Camii önünden başladık, bu kente yakışır bir cadde, sokak düzenlemesi yapacağız, bu konuda da vatandaşlarımızdan ve esnaflarımızdan destek bekliyoruz çünkü Van artık nerdeyse ekonomisindeki öncü unsur turizm oldu ve turizm kentine de bunlar yakışmıyor. Bir de son zamanlarda artan kaçak kesimlerle ilgili bunu da sıfıra indireceğiz, bununla da ciddi bir mücadelemiz olacak. Parkomatlarımızın süresi bitiyor daha önce pilot uygulama yapılmış, ilk kez yapılmış, Van’da da başarıyla uygulanmış, bu projenin tekrar ihalesini yapacağız. İki Nisan Caddesini de dahil edeceğiz. Sokak hayvanları ile ilgili belediyemizin iyi bir alt yapısı var, hayvan hastanemiz belki de Türkiye’deki en iyi hayvan hastanelerinden biridir, onlarla yakından ilgileneceğiz ama vatandaşlarımızın şikâyet ettiği hayvanların sokaklardan tümden yok edilmesi meselesinde bizim mevzuatımız maalesef imkân vermiyor. Hayvan alınır, tedavi edilir, aşı edilir, kısırlaştırılır ve doğal habitatına bırakılır. Bazı Avrupa ülkelerinde uyutma var ama bizim mevzuatımızda hayvanı kalıcı olarak uyutma gibi bir şansımız yok. Belediyenin denetiminden geçmemiş, aşılanmamış hayvanları yetkililerimiz alacak, onun için ne gerekiyorsa yapacaklar. Van Stadı ile ilgili de ciddi sorunlar var, uzun vadede bu kente yakışır bir stad ihtiyacı var, bu gündemimizde ama bir taraftan da 2’inci lige çıkmış bir takımımız var, mevcut stadımızın kısa ve orta vadede ihtiyacımızı giderecek şekilde onarılması gerekiyordu. 2500 kişilik bir tribün yapıldı, 8 buçuk Milyon Gençlik ve Spor Bakanlığı bize ödenek tahsis etti, kale arkasındaki kısımla ve o yeni tribünün bir benzerini karşı tarafa yaparak 8 bin 500-10 bin kişilik bir stadımız olacak. Bu kısım tamamlanıp kısa ve orta vade de bu stadımız kentimizin ihtiyacını giderecek ama uzun vadede bu stadın yapılabileceği alanı tespit etmek, projesini hazırlamak, bunun için girişimlerde bulunmak, o da bir hedefimiz ama o uzun vadeli bir hedef, çünkü şuan stadın yapılabileceği bir yer konusunda bile bir ittifakımız yok. Veyahut imar planında bir stad olarak ön görülmüş bir alan da yok, kamuoyunda tartışılan yerler var, Fidanlık Parkının yanı olsun denilmiş, Bölge Hastanesinin karşısı diyenler olmuş, Üniversitenin yanında bir yer var orası olsun diyenler var, ama buna ilişkin ciddi bir çalışma, belediyede bir veri görmedim. Ama kısa ve orta vadede ihtiyacımızı giderecek şekilde stadımızı düzenleyeceğiz. Ama uzun vadede bu kentin bir stad ihtiyacı olduğunu ve bunun da belki belediye imkânlarıyla da yapılmasının çok zor olduğunu söylemek lazım, belki de merkezi hükümet desteği bu konuda da gereklidir, bunun için de girişimlerde bulunacağız.”

“KİMSEDEN BAĞIŞ ALMAYACAĞIZ”

Başka önemli bir konuya değinmek istediğini aktaran Bilmez, “Ve yine önemli bir şeye vurgu yapmak istiyorum; belediyeye işi düşen hiç kimseden her ne ad adı altında olursa olsun bağış, yardım, vakıf adına, spor adına asla bir şey alınmayacak, kim alırsa alsın onun hakkında da işlem yapmaktan imtina etmeyeceğiz. Bu anlamda da kentteki bütün STK’lardan, derneklerden, vakıflardan, spor kulüplerinden bu konuda bizden de asla bir talepte bulunmamaları, yani belediyeye işi düşmüş müteahhidi çağırın buraya biraz yardım yapsın, yani işi düşenden asla ama asla para, yardım, bağış hiç bir şekilde istenmeyecek. Eğer talebi hukuka uygunsa bu talebi mutlaka yerine getirilecek eğer talebi uygun değilse de bu talep yerine getirilmeyecek, bunu bilmenizi istiyorum. Bir de hiç bir şey için personelin maaşından kesinti yapılmayacak, bu belki birilerinin hoşuna da gitmeyebilir, bağış gönüllü yapılan bir şeydir, amirin baskısıyla maaş bordrosundan kesinti yapılma gibi belediye çalışanlarına böyle bir şey asla talep edilmeyecek ve böyle bir şeye de müsaade edilmeyecek. Belediyelerde çalışan devlet memurlarına denge tazminatı veriliyor. Mevcut yönetim VASKİ’de çalışan personel için denge tazminatı imzalamamış. Büyükşehir Belediyesi için de imzalanan denge tazminatı, kanun ve mevzuatlara aykırı bir şekilde yapılmıştı. O denge tazminatı sözleşmesini iptal ettik, çünkü kanunların dışına çıkılmış. Bazılarına 2 bin lira, bazılarına 3 bin 300 lira şeklinde bir formül bulmuşlardı. Formülün şekli de kanuna aykırıydı, kanundaki limitlere de aykırıydı. Dolayısıyla onu iptal ettik, en kısa zamanda bu ayın 15’inden önce personel maaş alacak şekilde tüm personelimizi eşit miktarda ve kanunun ön gördüğü en üst limitten denge tazminatı da imzalayacağız. Sözleşme imzalandığı gün hangi sendikanın üye sayısı en fazla ise onunla imzalanıyor. VASKİ’de imzalanmaması çoğunluğun istediği sendika olmadığı için imzalamamışlar ama belediyede imzalamışlar, o da kanuna aykırı bir şekilde yapıldığı için iptal edildi.” diye konuştu.

SAHİL YOLU – ŞEHİR İÇİNDEKİ AHIRLAR MESELESİ

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, “Kentin uzun vadede sahil yolunu ve millet bahçelerinin yapımı için de proje çalışmalarına başlayacağız. Kentimizin özellikle bu sahil bandını, kentimizin turizmine katkı sunacak, kentimizin ekonomisine katkı sunacak, güzelliğine katkı sunacak şekilde proje çalışmalarını yapacağız. Yaşar Kemal Parkı ve Kale arası bölge hem de 15 Temmuz Parkı’ndan üniversiteye doğru olan bölgeyle ilgili. Ama bunların daha projeleri yapılacak, işin daha başındayız. Ahırların kent dışına çıkartılması için orta ve uzun vadede çalışmalar yapacağız. Ahırların kent dışına çıkartılması için orta ve uzun vadede çalışmalar yapacağız. Tarıma dayalı Organize Hayvancılık Bölgesi projesi kabul edildi. Bu proje için onay çıktı. Ödenekleri çıktıktan sonra da iyi bir mesafe alacağız. Vatandaşımızı rahatsız eden hayvan ve ahır atıklarını, Katı Atık Tesisimiz hayata geçtiğinde burada bu atıkları bertaraf edeceğiz. Bu çalışma işe inşallah yaşanan sorun, koku ve kirliliğin azalacağına da inanıyorum. Kentimizde ulaşım güzergahları toplu taşımada ciddi bir kargaşa ve sıkıntı var, yeni güzergahların belirlenmesi ve yeni hatların ihaleye çıkartılarak toplu taşımamızı rahatlatacak bir çalışma hızlı bir şekilde başlatacağız, bunu hayata geçirteceğiz. Servis ücretleri ile ilgili bir soru vardı, bir önceki yılın yüzde 15 civarında bölge illerle de kıyaslayarak bir tarife karar alınmış. Baktık tarifede makul, bu pazartesinden itibaren o süreci tamamlayacağız, bu bizden önce alınmış bir karardı, karara da baktık doğru, yani bir önceki fiyatlar, öğrenci servisleri için yüzde 15 civarında bir artış yapılmış, biz bu artışın da makul olduğuna inanıyoruz.” dedi.

OTOGAR

Bilmez, şöyle devam etti; “Yeni otogar için çevre yolumuz bittikten sonra otogarımız kentimizin ihtiyacını karşılamakta ciddi anlamda yetersiz ve bunun için de bir proje çalışması lazım. Çünkü burada da her hangi bir proje, çalışma yapılmamış ama mevcut olan oto park biraz kentin içinde kalmış, yeri dar ve ihtiyacı gidermekten uzak. Umarım burada da bir proje çalışmasını bizim dönemde hayata geçirmek nasip olur. Büyükşehir Belediyesi ve İl Tarım Müdürlüğü ile birlikte gıda ve hijyen konusunda ciddi bir denetime başlayacağız. Burada da belki esnaf biraz dert yanacak, basın mensuplarından bu konuda destek bekliyoruz, çünkü kentimize artık dünyanın dört bir yanından insanlar geliyor, kentimiz turizm açısından artık bir cazibe merkezi oldu. Hijyen ve gıda denetimleri konusunda bizim hassas olmamız gerektiğine inanıyoruz, hem eğitim, hem uyarı, hem de eğer sonuç alınmaması halinde yaptırım uygulamaktan imtina etmeyeceğiz. Bu konuda bize destek verin.”

YATIRIMLAR

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez; “İlimizde yatırım yapmak isteyen kim olursa olsun, bu kentte istihdam yaratacak kişinin dili, dini, mezhebi ve etnik kökenine bakılmaksızın yardımcı olmaya çalışacağız. Bütün iş adamlarımızın da buna aracılık etmesi hem kendilerinin bölgeye gelmesi hem de tanıdığı kendi çevresindeki iş insanlarını bu kentte getirmesi için onlarla da temasta olacağız. Kentimizdeki işsizliği; biz bitirmediğimiz müddetçe, bunu minimum düzeye çekmediğimiz müddetçe kentimizin sorunlarının da bitmeyeceğini biliyoruz. Onun için kentimizin ilacı istihdamı artırmaktır ve bunun için de siz yine basın mensuplarımızdan da bu anlamda ciddi destek bekliyoruz. Geçmişte bu bölgede yaşananlar, kentimizin algısını ciddi anlamda olumsuz etkiliyor, biliyorum, olumsuz haberin haber değeri daha çok fazladır ama ne olur yaptığımız haberle kentimizin geleceğine zarar verecek şeylerden biraz imtina edelim. Bir mahallede yaşanmış ufak bir olayı burada ciddi bir terör olayıymış gibi lanse edilmesi, bu kente fayda değil zarar getirir. Emin olun kentimizin güvenliği Türkiye’deki kentlerin güvenlik ortalamasına yakındır. Onun için kentimizin o olumsuz algısını düzeltmek için öyle inanıyorum ki hepimize çok görev düşüyor. Geçmişte Hakkâri’de, Şırnak’ta şehit edilen bir şehidimizin orada tören yapıldıktan sonra Van’da da memleketine uğurlanınca burada da ayrıca bir tören yapılıyordu, karar aldık, o törenin burada yapılmaması; yani eğer orda tören yapılmışsa bir daha Van’da tören yapılmaması. Bunun basınla da paylaşılmaması… Çünkü sanki orda ki olay ayrıymış, Van’daki olay ayrıymış gibi. Sanki Van’da her gün her ay şehit cenazesi kalkıyormuş gibi bir algı oluşuyor, bunu da kent algısı açısından yetkili arkadaşlarla konuştuk.” ifadelerini kullandı.

TURİZM

Bilmez, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “Meslek odalarımızla işbirliği içinde olacağız, onların üyelerinin kente sahip çıkması konusunda da bir temas ve iş birliği içinde olacağız. Hem de kentimizin dışındaki iş insanlarıyla da zaman zaman bir araya gelip, hem kentimizdeki gelişmeleri onlara aktarmak hem de onlar üzerinden diğer iş insanlarını kente çekmeye çalışacağız. Turizm konrusuna gelince; kentimizdeki esnafımız turistlere daha iyi davranmalı. Kente gelen turistlerin misafir olduğu bilinciyle hareket etmeleri için ciddi bir çaba içinde olacağız. Buradaki bütün bileşenlerle iş birliği yapacağız. Son aylarda kentimizde turizm açısından özellikle İran üzerinden gelen turistlerde çok olumlu bir gelişme var. Özellikle İran’da taksicilik yapan kişiler uber gibi yeni bir sistem buldular. O sistem de bize çok yaradı. Tahran’dan, Tebriz’den buraya yolcu getiriyor ve yolcusunu da geri götürüyor. Biz de kentimize ciddi anlamda değer kattığı için bu girişime olumlu bakıyoruz. Hatta destek de oluyoruz. Ama kentten birilerinin de buna engel olmaya çalıştığını, bunu şikâyet ettiğini de bilmenizi istiyoruz. Bu da ayrı bir sıkıntımız. Yani bizim buraya gelen İranlıların peşine şuan Erzurum, Trabzon diğer iller acaba Kapıköy’den bu turistleri kendi ilimize nasıl çekeriz diye uğraşırken, hatta bedava seferler koymaya çalışırken, bizim burada taksi esnafı zarar görüyor deyip engellemeye çalışmamız, bana göre kent esnafına verebileceğimiz en büyük zarardır. Ve ben bu konuda da kent esnafının buna sahip çıkması gerektiğine, bizim de onların yanında olmamız gerektiğine inanıyorum. İnşallah esnaf ziyaretlerimizi sık sık gerçekleştireceğiz ve zaman zaman sektörel bazlı esnaflarla bir araya geleceğiz. Turizmle ilgili de bu hafta sonu Akdamar Adası’nda yine ayin törenimiz var. Misafirlerimiz şimdiden Van’a gelmeye başladı. Bir kısmı da yarın gelecek, bu ayinin yapılmasını valilik ve belediye olarak ve Gevaş Belediyesi özellikle her türlü desteği vermeye hazırız, vereceğiz de, bu töreni en iyi şekilde yapılmasına da gayret göstereceğiz. Bu törenin bundan sonra da kentimizde yapılması için kentimizin turizmine, tanıtımına katkı için elimizden ne geliyorsa destek vereceğiz. Ve ben yine sizin aracılığınızla Vanlılardan kentimize gelen turistlerin inançlarının, özel hayatlarının tartışılmaması, biz ancak kendi özel hayatımızı düzeltme yetkisine sahibiz, başka insanların özel hayatlarına müdahale etme hakkımız yoktur. Biz hem inanç turizmine talibiz, hem doğa turizmine talibiz, hem sağlık turizmine talibiz, hem eğlence turizmine talibiz. Dolayısıyla bizim kentimizin ekonomisine en ciddi katkı sunacak şey kısa vadede turizmdir ve turizmin gelişimi için her türlü desteği vereceğiz.”

GEZGİNFEST

Gezgin Fest’in iptal edilmesi konusuna da değinen Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Bilmez, “Ahlak üzerinden belli hassasiyetler üzerinden toplumumuzu kutuplaştırıp tartışmayalım ve bu anlamda da Gezginfestle ilgili kentimizde yapılan tartışmalara ilişkin de bir iki şey söylemek istiyorum. Biz Gezginfesti kesinlikle ahlaki açıdan yasaklamadık, Gezginfest bir önceki yıl Gevaş’ta düzenlendi, ilkiydi samimi bir şekilde, hem valilik, hem belediye yardımcı oldu ama festival bittiği günün arkasında ilgili firmayla bir araya gelindi, bulunan eksiklikler rapor haline getirildi, o gün firmaya denildi. Mesela 2 x ray getirmişlerdi, 2 kapıdan alana adam almışlardı, müthiş kuyruklar oluşmuştu, bunun yetersiz olduğunu, en az 6 tane x ray cihazın ve girişin olması gerektiğini, özel güvenlik hemen hemen hiç getirmediler, ilk 100 civarında bir taahhütleri oldu ama o kadar da getirmediler. Oysa uluslararası standartlarda etkinliğe katılan her 50 kişi için 1 tane özel güvenlik lazım, bu alana 50 binin üzerinde insan geliyor, hatta 80 bini buldu, bu da söyleniyor, en az bin tane özel güvenlikçi lazım, biz 600 özel güvenlikçi istedik. Oradaki bariyerleme sistemini şart koştuk, aile kamp yeri ile bekar erkeklerin kamp yerlerinin ayrı olması ve bariyerle ayrılmasını şart koşmuştuk, bölgede yeterince tuvalet yapılması, ambulans, itfaiye hizmeti satın alması bunları şart koştuk. Bunlarla ilgili hiç bir şey yapmadılar, nasıl olsa doğudur, garibandır, biz gidersek güvenlikten dolayı jandarma orda görev yapar mantığı… Bir önceki festival boyunca 900 tane çoğunlukla da rütbeli jandarma orda 4 gün boyunca görev yaptı, hatta bir uzman çavuşumuzu da orda yanlış bir şey yaptığı için de meslekten ihraç ettik. Adam para kazanacak diye ben elimdeki 900 askerle niye ona hizmet edeyim? Bunun bütün dünyadaki standartı o etkinliği yapan kendi alan güvenliğini de kendi sağlar. Hem de bizim istediğimiz şartlarda ve biz bundan dolayı iptal ettik ama maalesef kent bunu ahlak üzerinden tartıştı ve yine de kentimize bana göre faydadan çok o tartışma da biz zarar verdi. Yani bunun ahlakla uzaktan yakından bizim açımızdan, valilik açısından bir ilişkisi yok ama bu sesimizi kamuoyuna duyurmakta zorlandık. Hatta Hz. Ömer Camisi önünde bildiri okuyanların hepsine de yasal işlem yapıldı, kabahatler kanununa göre de ceza yazıldı, asla bu konuda da müsamaha gösterilmedi.” vurgusu yaptı.

ARKEOLOJİ

Tarihi Van Kalesi’nde kazı çalışması yapan ekipten araçların çekildiği yönündeki iddiaları da yanıtlayan Vali Bilmez, sözlerini şöyle tamamladı:

“Göreve başladığımız gün, bizden önce Bedia hanımın da yaptığı gibi bütün araçları havuza istedik. Çünkü bütün görev değişikliklerinde bu usulen yapılıyor. O aradaki süreyi sadece kampanya olsun diye bu yapıldı. Oysaki kazı çalışması yapan bütün ekiplerimizi yerinde ziyaret ettik. Bu ekipten kimse araç istememiş bununla alakalı bir talep de bize ulaşmamış. Bunun üzerinden politik bir tavır sergilendi. İşin doğrusu bunun politikaya malzeme edilmesini de ben bir bilim insanına hele sanatla arkeoloji ile uğraşan insanlara yakıştırmadım. Bizim öyle bir derdimiz olsaydı bizler gidip onlarla oturup sohbet etmezdik. Bizler onlarla görüşmeye gittiğimizde de onların kim olduklarını dünya görüşlerinin ne olduğunu bilerek gittik. Onun için sadece karalama amacıyla aleyhte bir kampanyayı sokakta yaratmak istenilen hareketliliğe bir malzeme yapmaya çalışmaları bizleri ciddi anlamda üzmüştür.”  Prestij

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER