Plakalar artık 'darphane mühürlü' olacak

Van Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı (VESOB) Aydemir, Van İl ve İlçelerinde plaka basma yetkisi bulunan Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlarına, Darphane matbaasının beratıyla beraber bastırılan yeni mühürlerini törenle teslim etti.

Plakalar artık 'darphane mühürlü' olacak

Van Haber - Konu hakkında açıklamalarda bulunan VESOB Başkanı Muhittin Aydemir ; Yurt genelinde son dönemlerde sahte plakalı araçların terör olayları başta olmak üzere gasp, hırsızlık gibi yasa dışı işlerde kullanıldığını, bu nedenle plakaların mevzuata uygun, orijinal ve okunaklı olmasının büyük önem arz ettiğini söyledi. Aydemir, bu tür olayların önüne geçilmesi amacıyla sahtesinin yapılması imkânsız olan, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından basılan mühürleri ilgili odalara tutanak karşılığında teslim ettiklerini vurguladı.

 

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca belirlenen ve araç muayenelerinde geçerli olan kusurlar tablosunda, 3 Temmuz 2017 tarihinden itibaren yönetmelik ile belirlenen özelliklere sahip olmayan plakalı araçların “ağır kusurlu” sayılacağını vurgulayan VESOB Başkanı Aydemir, “3 Temmuz’dan itibaren yetkisi olmayan yerlerden ve internet üzerinden temin edilmiş plakalar TÜVTÜRK muayenelerinden geçemeyecek. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için mevzuata uygun plaka basımı yapmak üzere yetki almış meslek odalarımızda plakalarını bastırmaları yasal bir zorunluluktur” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER