Van Büyükşehir Belediyespor finalde

K24 Yazarı Ali Fikri Işık Van Büyükşehir Belediyespor'un başarısını köseşine taşıdı... Barış düzgün, şiddeti ve yönü iyi ayarlanmış paslar atabilen bir yetenek, Serdar ise müthiş bir patlama gücüyle dar alanda harika hızlanıyor. Barcelona’daki Iniesta ve Alba ikilisi gibi, bu iki oyuncu da çok iyi değerlendirilebilir dedi ve ekledi... işte o yazı...

Van Büyükşehir Belediyespor finalde

VanEkspres - Üçüncü ligden ikinci lige yükselmek için bugün Van’da oynanan yarı final maçının ikinci ayağını Van Büyükşehirbelediyespor (Van BBSK) 2-1 kazanarak, adını finale yazdırmayı başardı. Başarı başarıdır ve hiç kimsenin böylesi başarılara dudak bükmeye hakkı yoktur. Salt bu nedenle olsa bile, Van BBSK’yı kutluyorum ve gelecek sezon onları ikinci ligde görmek istiyorum. Bunu başarabilmeleri elbette final maçında aynı şeyi tekrar etmelerine bağlıdır.

Futbol oyunu tekrar edilmesi mümkün bir oyundur. Oyunu tekrar etme başarısı gösterilmese bile skoru tekrar etmek imkân dahilindedir. Beni bilen bilir; skor bağımlısı, sonuç müptelası bir futbol yorumcusu değilim. Ama başarı ya tekrarlanabilir bir oyuna sahip olduğunuzda gelir ya da tekrar edebileceğiniz skor ile hanenize zafer yazılır. Bunun başka bir yolu yoktur.

Dünya futbolu bu bakımdan bıçakla ikiye ayrılmış gibidir. Oyunu tekrarlamak derdinde olan teknik adamlar ile skoru tekrarlamak isteyen teknik adamlar şahsında bölünmüş durumda. Oyuna tekrar edilebilen bir nitelik kazandıran futbol adamları, oyunu artık alan geçişleri biçiminde tasarlayıp, alanların top ve çok adamla geçişini başa alıyor. Skoru tekrar etmek isteyen futbol adamları ise, hala oyuncunun mevkiinden ve akan oyundan bağımsız dizilişten gelen avantajları cansiperane kullanmaya denemeye devam ediyor.

Guardiola’nın başını çektiği birinci kategorideki teknik adamları, Muorinho’nun başını çektiği diğer skorcu teknik adamlar takip ediyor.

Van’da oynanan yarı final maçında her iki takımın teknik direktörü, skoru başa alan bir yaklaşımla takımlarını sahaya sürmüştü. Topun akıllı biçimde rakip yarı sahasına taşınması yerine, her iki teknik direktör de uzun ve amaçsız vuruşlardan medet umarak takımlarının ileri çıkmasını sağlamaya çalışıyordu. O nedenle sahada seyirlik bir oyun yoktu. Tipik kaotik bir Türk futbolu örneği, üstelik daha alt düzeyde sergileniyordu.

Bütün bunlara rağmen Van BBSK’da ışık gibi parlayan bir oyuncu vardı. 94 numaralı formasıyla Barış, her seferinde topa akıl katmaya çalıştı. Topla doğru açılarda buluştu, topu doğru kontrol etti ve temiz ayak içi bilekleriyle topu istenilen şiddetle arkadaşlarına teslim etti. Bu parlak futbol yeteneklerini bu seviyede görmek nadirdir. Eğer Van BBSK teknik direktörü, bu cevheri fark edip aynı zihniyete sahip iki oyuncuya da alan geçişleri için görev verseydi, Van BBSK hiç zorlanmadan bu maçı alır ve final için büyük umutlar besleyebilirdi.

Fakat teknik direktör bunu yapmak yerine 60’ıncı dakikada Barış’ı oyundan aldı. Ve Barış’ın yerine oyuna giren futbolcu, duran bir toptan gol vuruşu yaptı. Bu büyük bir tesadüf ve şanstı. Zaten Van BBSK akışkan bir oyuna sahip olmadığı için iki gol vuruşunu da duran toplardan yaptı.

Her neyse, maç kazanıldı. Sıra final maçında. Van BBSK aynı mantaliteyle final maçına çıkarsa işi mucizelere, şansa ve tesadüfe kalır. Ama bana göre Van BBSK işini tesadüfe bırakmamalıdır. Final maçına kadar Barış ve 13 numaralı sağ bek Serdar Cansu arasında bir hat inşa etmelidir. Barış düzgün, şiddeti ve yönü iyi ayarlanmış paslar atabilen bir yetenek, Serdar ise müthiş bir patlama gücüyle dar alanda harika hızlanıyor. Barcelona’daki Iniesta ve Alba ikilisi gibi, bu iki oyuncu da çok iyi değerlendirilebilir.

Sağ çizgide Serdar biraz daha rakip yarı sahasına yakın bir yerde konumlanır ve Barış onun koşu yoluna düzgün toplar atar. Sadece bu basit oyun planı bile Van BBSK’yı çok çabuk rakip ceza sahasına taşır. Benden söylemesi.

Van BBSK’yı kutluyor, final sonrası onu ikinci ligde görmek istiyorum. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
kemal cengiz
kemal cengiz - 10 ay Önce

iki golde duran top degildi yanlis maci izlemissini hareketli topla ikinci gol geldi.

SIRADAKİ HABER