Başkan Yenitürk Hesap Verdi...

Zor şartlarda 3 Lig 2 Grup'ta playoff müsabakaları sonucu takımı şampiyonluğu vede 2. Lig'e yükselten Van Büyükşehir Belediyesi Kulüp Başkanı Servet Yenitük Lig'in başlamasına 50 gün kala Van yerel ve Ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Başkan Yenitürk Hesap Verdi...

VanEkspres - Başkan Yenitürk, "Kongre tarihi vererek yeni yönetimde yer almak isteyen isimlerden 100-150 bin liralık bir katkı isteyeceğiz" dedi.

Yenitürk Başta transfer ve yeni yönetim olmak üzere, kulüp kongre tarihi ve kamuoyunu meşgul eden konularla hakkında önemli açıklamalar yaptı.

YENİ DÖNEMDE EN AZ 7 TRASFER YAPACAĞIZ

Transfer çalışmalarının devam ettiğini belirten Yenitürk, "Transfer çalışmalarımız devam ediyor. 10'a yakın isimle görüşüyoruz. Bu 10 transfer yapacağız anlamına gelmiyor. İskelet kadromuzu korumayı düşünüyoruz. Buna mümkün olduğu kadar 4 ile 7 arasında bir futbolcu takviye yapma düşüncemiz var. Bu çalışmalarımızdan 3 tanesi sonuçlanmak üzere. Sözleşme yapmadığımız için isim vermek doğru olmaz. Sonuçlanan tek sözleşmemiz var. O da hocamızdır. Hocamızla kendi yardımcı hocalarını değiştirmek kaydıyla anlaşma yaptık.

YENİ DÖNEMDE ŞİMŞİR BEY İLE DEVAM EDECEĞİZ

Hasan Erkin Şimşir bu sezon takımın başında olacaktır. İskeleti koruyacağımız için hocamızla devam etme kararı aldık. Değişiklik yapmamız durumunda takıma zarar geleceği konusunda hem fikir olduk. Hocamızı Sakarya ve Afyonjet istiyordu. Ancak hocamızda kalmak istediğini söyledi. Bu şekilde bir yol aldık. Hocamızın takımında görmek istediği isimler var. Tanıdığı ve şampiyonluklar yaşadığı isimler var. Bu konuda 4 futbolcu için önerisi oldu. 2'si ile anlaşma yapamadık.

Diğer 2 isim ile görüşmelerimiz devam ediyor. Onun dışındaki görüşmelerimiz yönetim ve ekip arkadaşlarımız tarafından belirlenen isimlerdir. Transferde en önemli mevkilerimizden bir tanesi forvettir. Mevcut forvetimiz devam ediyor. Ayrıca 1 forvetimizin daha olması gerekiyor. Sol kanat ve sol açık transferi yapmamız gerekiyor. Bunun yanı sıra sağ kanat, orta saha ve ön libero belirlediğimiz mevkilerdir. Buralara transfer olacak. Şu ana kadar kaleci ve sol kanat transferini bitirdik. Kaleci transferinde ligde son 10 maçta gol yememiş bir isimle anlaştık. Bizim kalecimiz seviyesinde bir kalecidir. İkinci kaleci olarak önemli bir isim aldık" dedi.

BİRÇOK FUTBOLCU İLE YOLLARIMIZI AYIRDIK

Takımdan ayrılan oyuncularla ilgili açıklamalarda bulunan Yenitürk, "Hocamızın orta saha için düşünmediği Güney Tutcuoğlu ile yollarımızı ayırdık. Yedek kaldığı zamanlarda başka mevkilerde oynarım diyordu, ancak kadroya girdiği zaman verim alamadık. Güney ile yolumuzu ayırdı. Üçüncü ve ikinci kalecilerimizle de yollarımızı ayırdık. Aynı şekilde sol açıkta bulunan bir arkadaşımız ve Osman Berk Kınlı ile yollarımızı ayırdık. Şu ana kadar 6 isimle yollarımızı ayırdık.

FEYYAZ UÇAR DENİZLİSPOR'DA

 Feyyaz Uçar meselesi var. Feyyaz Beyle Ankara'da bir görüşme yaptık. Kendisini 2-3 takımın istediğini söyledi. Gitme derseniz gitmem Van'da kalırım dedi. Kendisi ile helalleştik ve yolları ayırdık. Dostluğumuz kopmadan yolları ayrıldık. Van'dan kopmayacağını söyleyerek kendisiyle ayrıldık. Batuhan Er'in sözleşmesi devam ediyor. Biz Batuhan ile bir yol ayrımına gelmedik. Haftaya kendisini çağıracağız ve sözleşme görüşeceğiz. Aksi bir durum olursa bunu da basınımızla paylaşacağız. İkinci bir forvet görüşmemiz de var. Bunu da ayrıca bekletiyoruz" diye konuştu.

23 TEMMUZDA VAN'DA TOPLANACAĞIZ

23 Temmuz'da Van'da toplanacaklarını belirten Yenitürk, "Tüm futbolcularımız ve yeni transferlerimiz 23 Temmuz'da Van'da olacak. 23 Temmuz'dan 4 Ağustos'a kadar Van'da çalışacağız. Takımımız 1 günlük iznin ardından tekrar Van'da toplanacak. 10 Ağustos bayram tatili olduğu için takıma 2 günlük izin verilecek. Ardından 13 Ağustos'ta Erzurum'da toplanacağız. Bu sene Erzurum'da fazla kalmayacağız. 20 Ağustos'a kadar Erzurum'da kalacağız ve bu süreçte 4 hazırlık maçı gerçekleştireceğiz. 14, 16, 18 ve 19 Ağustos'ta bu maçları yapacağız. Basınımıza da bu konuda bir bilgilendirme yapacağız. Hazırlık maçının ardından Van'da bir araya geleceğiz" dedi.

KONGRE TARİHİMİZ NETLEŞTİ

27 Temmuz'da kongreye gideceklerini belirten Yenitürk, "Bu süreçte yaşadığımız en büyük sıkıntı yeni yönetimin oluşturulmasıydı. Yine bizlere destek sunabilecek bir yönetim oluşturmak için çalışmalar yaptık. Takım bizlerin ve belediye bünyesinde çıksın bu şehrin bir takımı olsun istedik. Bunu valimiz, belediye başkanımız ve birçok kesimle görüştük. Şampiyon olduğumuzda bildiğiniz gibi bir birlik ve beraberlik oluşmuştu. Bu yüzden şehri bütünleştirecek bir yönetim düşüncesiyle her kesime teklif götürdük. Van TSO, OSB, İş adamları, belediye, valilik, esnaftan, Van TB'den yönetim için isim talebinde bulunduk. Yönetimimizin yüzde 70'i oluşmuş durumda. Netleşmediği için isim vermek istemiyoruz. Bugün burada Olağan Üstü Kongre tarihimizi de açıklamak istiyoruz. Kongremizi 27 Temmuz tarihinde gerçekleştireceğiz ve yönetimimizi belirleyeceğiz.

YÖNETİMDE YER ALACAK İSİMLER EN AZ 150 BİN KATKI İSTEYECEĞİZ

Yönetime alacağımız isimlerden 100-150 bin liralık bir katkı isteyeceğiz. Bu yüzden isimleri şimdiden açıklamak istemiyoruz. Son ana kadar bir değişiklik olması nedeniyle böyle bir karar aldık. Listemiz onaylanmadan yönetimde yer alan arkadaşlar bağışları yapacaklar. Bu yardımı yapmadıkları durumunda değişiklik yapmayı hedefliyoruz. Takıma destek sunacak olan isimler bizim tercihimiz olacaktır. En az 150 binlik bir destek istiyoruz. Bizim 15 gün İstanbul'da çalışmalarımız oldu. Bu süreçte birçok Vanlı isimle görüştük. Bu görüşmenin asıl nedeni isim sponsorluğuydu. Bu konuda bir geri dönüş olursa isim sponsorunu da bağlayacağız. Bunun da takıma bir katkısı olacaktır. İsim sponsorluğunun ardından İstanbul'da da bir toplantı yapacağız. Ancak bu kongre sonrası olacaktır. İsim sponsoru için bir fiyat bırakmak doğru değil. Bu anlamda bu konuda birkaç takım görüşmemiz oldu. Bunun da Van'a katkısı olacaktır" ifadelerini kullandı.

TAKIMIN İSMİ 'YENİ VANSPOR' OLACAK

Takımın ismiyle ilgili konuşan Yenitürk, "Belediye ile görüşmemiz oldu. Talebimizi kendilerine ilettik ve görüşmeler devam ediyor. Bizim kendi kanaatimize göre sıcak bakmıyorlar. Görüşmeler kesilip atılmadı. Bu yüzden de görüşmeler devam ediyor. Şu ana kadar bize borçlarla ilgili borcunuzu ödeyin gibisinde bir şey olmadı. Daha önceden böyle bir ihtar geldi. Bizde bu ihtara karşılık bir cevap verdik. Yönetimi aldığımızda böyle bir borcun görülmediğini söyledik. Bu borca karşılık Mavi Kent takıma yüzde 1 hissedar edilmiş. Borç eski dönemden kalan bir borç. Bu bizi bağlayan bir durum değil. Konuyla ilgili kendileri bir karar verecektir. Takımın ismi değişecek. İsim sponsoruyla birlikte ismi değiştirme düşüncemiz var. Şu anda kendimizin vereceği bir karar değil isim değişikliği. Basınla, halkımızla paylaşıp, sponsorun devamı ismimiz ne olsun diye bir çalışma yapacağız. Bizim ortak yönetim olarak aklımızda geçen isim Yeni Vanspor'dur. Biz yönetim olarak bunu düşünüyoruz. Bu da net bir isim değildir. Birçok ismi kent olarak ismi değerlendireceğiz. İsim sponsoru bulabilirsek değişiklik yapmayı hedefledik. Belediyenin bize katkıları olduğu için belediye isim vardı. Biz isim sponsoru olsun, destek olsun değiştirelim dedik. Ancak yüzde 100 değişecek diye bir şey de yok" şeklinde konuştu.

YENİ SEZONDA 10 MİLYONLUK BİR BÜTÇE İHTİYACIMIZ VAR...

Yeni sezonda 10 milyonluk bütçe gerektiğini belirten Yenitürk, "Sezonun başından sonuna kadar tüm giderler için 10 milyonluk bir bütçe olması gerektiğini kararlaştırdık. Tüm iş adamlarımız ve Vanlılarla bu bütçeyi oluşturup katkı sunmak istiyoruz. 10 milyon bütçe için acil işlerden bir tanesi yönetimdir. Çünkü transfer peşinatları için en az 2 milyona ihtiyaç var. Bunun içinde yönetimi oluşturduğumuz gibi 1.5 milyonluk bir katkı beklentimiz var. Onun dışında bir katkı henüz yok. Göğüs, kol ve şort sponsoru için görüşmelerimiz var. Bunlardan şort sponsor için görüşmelerimiz oldu. Diğer sponsorlarla da görüşmelerimiz olacak. Bu katkılarda kamp ve transfer için önümüzü açacaktır. İlerisi içinde İstanbul'da birçok işadamı çok hevesli davrandı. İstanbul'da bir araya gelerek destek amaçlı bir çalışma olacak. Gece düzenlemeyi düşünüyoruz. Daha önce basında da açıkladığım bir durum var. Bizim külüne bir temlik koyma olayımız vardı. Geçmişten gelen borçların önüne kesebilmek için, takıma zarar verilmemesi için böyle bir karar aldık. Temlik koyduğumuz tarih seçim öncesi Şubat ayında bırakılmıştı. O günden bugüne kadar federasyon ve spor totodan gelen katkıların tamamı 587 bin liraydı. Bu para tekrar kulübe aktarıldı. Bunların dekontları vardır. Ayrıca üstüne 775 bin lira daha ekleyerek katkı olarak bıraktık. Valilik, belediye ve diğer kurum kuruluşlarla görüşmelerimiz oldu.  Destek istedik. Şu ana kadar sağlık bir geri dönüş alamadık. Görüşmelerimiz bu kapsamda devam edecek. Forma basımı ve diğer işlerin aksamaması adına hemen kongre kararımızı alacak ve yolumuza bakacağız" dedi.

Altyapıya büyük önem verdiklerini belirten Yenitürk, "Alt yapı konusunda devlet desteğine ihtiyacımız var. Bu anlamda Gençlik Spor Bakanlığının desteklerine ihtiyacımız var. Valimiz bu konuda bir görüşme yaptı. Bizim de bir randevu talebimiz var. Stadyum konusunda portatif tribünler bitecek. Ayrıca tüm stadyumun bu şekilde yapılması adına girişimlerimiz var. Keşif çalışmalarına bu anlamda başladık. Tüm stadyumun bitmesi sezon başına yetişmeyecektir. İleri ki süreçte inşallah tüm stadyum yenilenecektir. Altyapıya bizde önem veriyoruz. Bu anlamda bakanlıkla birlikte güzel bir altyapı çalışmasını hep birlikte yapacağız. İnşallah altyapı konusunda da önemli bir çalışma yapacağız. Altyapıyı konuşmuşken altyapıdan ikinci lige katacağımız seviyede futbolcu yok. Kampa alacağımız 7 genç futbolcumuz var. Bunların bir kısmı bizde oynayamayacak durumdaysa bu isimleri kiralık olarak göndermeyi hedefliyoruz. Yönetim olarak altyapıyı önemsediğimizi belirtmek isterim. Ayrıca 3 Vanlı futbolcu ile görüştük ancak kendileri Van'ı tercih etmedi. Bir Vanlı isimde 1. Lige gitmek istediğini söyledi. Bizde olgun karşıladık. Takımların yüzde 80'ni Erzurum'da toplandığı için Van'a getirme durumumuz yok. Ancak lig başlamadan önce bir hazırlık maçı için görüşmelerimiz oluyor. Bu konuda üzerine düşünüyoruz. Ancak her takım kampta yer aldığı için buraya kamp süresince takım getirme durumumuz yok. Lokal içinde her hangi bir görüşme ve çalışmamız yok. Şu anda takım, transfer, yönetim ve diğer konularla ilgileniyoruz. İnşallah bu konuda yine yardımcı olmaya varız" diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat Bedir
Murat Bedir - 3 ay Önce

En az 7 transfer mi

SIRADAKİ HABER