HDP Van'ın Tüm İlçelerinde seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

HDP Van seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. HDP, Erciş, Edmerit, Tuşba, İpekyolu, Çatak, Saray Özalp ve Gevaş'ta çalışmalarına hız verdi.

HDP Van'ın Tüm İlçelerinde seçim çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

VanEkspres - HDP'liler, 31 Martta belediyeleri, halka teslim edeceklerini söyledi.

GEVAŞ

Özgökçe, Gevaş'ta coşkuyla karşılandı...

Halaylarla, zılgıtlarla! Gevaş’ın Abalı Mahallesinde düzenlenen 8 Mart şöleni’neVan Büyükşehir Belediyesi eş başkan adayı Bedia Özgökçe,ilçe belediye eş başkan adayları Veysi Şeker, Melek Arapoğlu, TJA Van bileşenleri ve halk katıldı. Kadınların yöresel giysileriyle katıldığı şölenin ardından HDP'lilerin ziyaret ettiği Gündoğdu mahallesinde ise Taziye evinde yapılmak istenen toplantı güvenlik güçleri tarafından engellenmek istendi.

 ERCİŞ

 8 Mart çalışmaları kapsamında HDP ilçe örgütü HDP Van Milletvekili Muazez Orhan ve HDP Erciş belediye eşbaşkan adayı Yıldız Çetin yanı sıra bir çok kadının katılımı ile HDP ilçe binasında kadın buluşması gerçekleştirildi.

 Program bir dakikalık saygı duruşu ile başlarken, sık sık kadınlar tarafından ‘Biji berxwedana zindanan, Biji berxwedana Leylayê’ sloganları atıldı. Program, tutuklu bulunan Belediye Eşbaşkan Diba Keskin’in kadınlara gönderdiği mektubun okunması ile başladı.

Diba, Leyla Güven ve zindanlarda ki direnişi selamlayarak mektubunda şunlara yer verdi;” 8 Mart ruhunu her yere taşımak ve kadın temsiliyeti biz kadınların en büyük sorumluluklarındandır. Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün öncülüğünü Leyla Güven arkadaşımız yapmaktadır. Sizin şahsınızda Leyla Güven yoldaşımızın direnişini selamlıyor ve yolun yol sözünü söz belleyip o yolda hep birlikte omuz omuza yürüyeceğimize olan inançla Leyla Güven şahsında bütün kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutluyorum. “ Dedi.

 Ardından konuşan HDP Erciş ilçe eşbaşkan adayı Yıldız Çetin, kadınların yaşamın her alanından olduğunu söyleyerek, tehditler ve tasfiye girişimlerinin kadın mücadelesini bitiremeyeceğini belirtti. Yıldız,”Biz kadınlar kendi rengimizle, zılgıtlarımızla ve direnişimizle her yerde bütün meydanlarda olmaya devam edeceğiz.

Bugün Leyla Güven’in Açlık grevinin 115. Gününde. Leyla Güven’in talebi biz kadınların talebidir. Leyla Güven bugün bütün Kürt kadınlarının sesi oldu. Leyla Güven direnişinin önünde saygı ile eğiliyoruz.” Dedi. Yıldız, kayyım politikalarına değinerek konuşmasını şu şekilde sürdürdü;” Kayyım atandı ilk icraatları kadın kazanımlarını bertaraf etmek ve kadınları işten çıkartmak oldu. Kendi yasalarında tanımadıkları kadın eşbaşkanları ama hiçbir ayrım gözetmeden her iki Eşbaşkana eşit davranarak yargılamayı unuttular ve kendileri ile çeliştiler. Ama daha düne kadar eşbaşkanlık sistemini tanımıyordunuz ve kadınları kabul görmüyordunuz. Ama yargılamaya gelince şefaf ve eşit bir şekilde yaklaştınız. Burada şu açığa çıkıyor ki biz kadınlardan korktukları için böyle yaklaşıyorlar. Bizi sindirme politikaları ile geri adım attırabileceklerini düşünüyorlar. Bizler kadın kolları ile kadın kotası ile ama bugün ise kadın temsiliyeti ile her alandayız. Kadın temsiliyetini her yerde açığa çıkartıyoruz.

Eşbaşkanlık sistemi çok kolay kazanılan bir kazanım değil. Kadınların yıllarca hem sisteme, hem erkeğe, hem topluma karşı verdiği bir mücadelenin sonucudur. Bedeli ne olursa olsun, biz kadınlar asla haklı mücadelemizden ne geri adım atacağız ne de yıldırmalarına müsaade edeceğiz. Tehditler savurup duruyorlar. Bizi bireysel olarak mağdur edebilirler, bizi tutuklayabilirler ama bizim haklı mücadelemiz devam edecektir. Bu halkın mücadelesi sonuna kadar devam edecektir. Sizlere söz veriyoruz ki bu mücadelemizden bir an olsun vazgeçmeyeceğiz.

“ Dedi. Daha sonra konuşan HDP Van Milletvekili Muazez Orhan da Leyla Güven’in eylemini selamlayarak şöyle konuştu;

” Leyla Güven’in eylemi 115. Gününe girdi. Leyla Güven’in eylemini saygı ile selamlıyor ve diyoruz ki, talebi talebimizdir. Leyla Güven eylemini doğru okumak ve doğru anlamlandırabilmek gerekir. Leyla Güven’in talebi insani bir haktır. Dünyanın hiçbir yerinde şuanda İmralı da uygulanan tecrit sistemi yoktur. Leyla bu eylemiyle Türkiye halklarını barışa davet etmiştir. Bu hukuksuzluğun son bulması için bedenini açlığa yatırmıştır. Devletin hukuki sorumluluğunu yerine getirmesi için cezaevlerinde bu eylem büyümüş ve büyümektedir. Bizler zindanlarda şahadet haberleri almak istemiyorsak zindan direnişine ses olmalıyız. Leyla Güven bu meşru talebi yerine getirilmeli ve biz kadınlara Leyla Güven’e ses olmalıyız. 8 Marta Leyla Güven ruhuyla yürümeliyiz.” Dedi. Program kadınlara karanfil dağıtımı ve kadınların çektiği halaylar ile son buldu.

TUŞBA

 HDP Van Milletvekili Tayip Temel, HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede ve Tuşba Eş Başkan adayları seçim gezileri kapsamında Tuşba ilçesine bağlı mahallelerde halk toplantıları düzenleyerek halka içinde bulunulan süreç hakkında bilgi verdi. Aralarında HDP Van Milletvekili Tayip Temel, HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, Tuşba Eş Başkan adayları Ayşe Minaz, Yılmaz Berki, DTK temsilcileri, HDP Wan Gençlik Meclisi Üyeleri ve TJA Aktivistlerinin de bulunduğu HDP heyeti konvoy eşliğinde Köşk (Koşk), Özkaynak (Beyrek) mahallelerini ziyaret ederek halkla bir araya geldi. Halk toplantılarıdna söz olan HDP Van İl Eş Başkanı Ümit Dede, "14 belediyenin 14'ünüde alacağımızdan şüphemiz yok. Süleyman Soylu’nun başını önüne eğeceğimizden şüphemiz yok. Halkımıza olan inancımız tam" diye konuştu. Ardından söz alan Tuşba Belediye Eş Başkan Adayı Ayşe Minaz’da yaptığı konuşmada, tecritin kaldırılması için açlık grevinde bulunan Leyla Güven;’in ‘Direnişini’ selamladıklarını söyledi."Kürt halkı olarak çok önemli bir süreçten geçiyor” diyerek sözlerini sürdüren Minaz, “ En önemli sürecimiz kadınlar öncülüğünde başlatılan açlık grevleridir. Leyla Güven'in talebi milyonların talebidir. Ama karşıdakiler bunu görmek istemediler. Bizim yasal, hukuki haklarımız vardır. Fakat yıllardan beri Kürt halkını görmek istemeyen bir sistem var ile karşı karşıyayız" dedi. '31 Mart' ta kayyıma dersini vereceğiz' Minaz, "Önümüzde bir seçim süreci var. Bütün belediyelere kayyım atanmış bütün hakkı elinden alınmış bir Van halkı var. Bizim buradaki Belediyelere kayyım atadıklarında hiçbir belge ve hiçbir gerekçe yoktu. Sadece bir gece bizim belediyelerimize kayyım atayarak irademizi gasp ettiler. Bunu yaparken bütün Van halkın iradesini gasp ettiler. Bu kenti resmen talan ettiler. Belediyeyi Milyonlarca borç bataklığına koydular.

31 Mart’ta gereken dersi vereceğiz. Kendimizi de. Kentimizi de bizler yöneteceğiz" ifadelerini kullandı. '31 Mart faşizme hesap sorma günü olacak' Kayyım politikaları ve tecride deyinen HDP Van Milletvekili Tayip Temel ise, "Evet belediyeler gasp edildi. O politikanın belini kıracağız. Belediyelerimizi geri alacağız. Bu konuda şüphemiz yok fakat bir problem var Kürt halkı büyük bir sorun yaşıyor. İmralı’da tecrit yıllardır devam ediyor. Kürt halkının tek bir isteği var o’da Tecritin kaldırılmasıdır. Şu an da 200'e yakın açlık grevinde olan arkadaşımız var. Cezaevlerinde açlık grevini sürdüren arkadaşların durumu iyi değil. Açlık grevinde oldukları için bir çok arkadaş hücreye alınıyorlar. O yüzden bu seçimler hesap sorma seçimleridir. Biz hesap soracağız. Bütün seçim toplantılarımız tecrite ses vermek olsun.” Dedi. Son olarak konuşan DTK üyesi Mukaddes Karakoç ise toplantıya katılan kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar gününde Musa Anter parkında olacak mitinge davet etti.

EDREMİT

Edremit seçim çalışmaları kapsamında Edremit’te Hilton Oteli ve Edremit Şöförler Durağı’nı ziyaret eden Eş Başkan adayları, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Kayyım atarız’ tehditlerine tepki gösterdi. HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Mustafa Avcı, Edremit Belediye Eş Başkan adayları Gülcan Kaçmaz, Medeni Özer, DTK Başkanlık Divanı Üyesi Fikret Doğan, Edremit’te ilk olarak Hilton Oteli çalışanları ve Edremit Şoförler Durağı esnafıyla bir araya gelerek çeşitle konularda görüş alışverişinde bulundu. Ziyaretler sırasında konuşan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı, “ Kendimizi, ilçemizi yönetme biçimimiz kesinlikle halkın katılımıyla olacaktır. Esnafımız ve STK’larımızında katılacağı bir yönetim anlayışını geliştireceğiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sürekli ‘Kayyım atarız’ diyerek tehdit ediyor. Halkımız bu tehditlere papuç bırakmayacaktır. ‘Kayyım atarız’ söylemi içi boş bir tehdittir ve zaten artık hukuken de mümkün değildir.” Diye konuştu.

HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak’ta “ Kayyumları karakola çeviren, ülkeyi kocaman bir hapishaneye çeviren ve hala hapishaneler inşa etmeye çalışan bu iktidardan kurtulmak için önümüzde büyük bir fırsat var. 28 gün boyunca hepimiz canla başla çalışacağız ve belediyelerimizi geri alacağız. Van halkı 31 Mart’ta Sayın Bekir Kaya’nın tutuklanmasına neden olan AKP-MHP adayına en güzel yanıtı sandıkta verecektir.” Dedi. Eş Başkan adayları ve İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak son olarak Şabaniye Mahallesi büro açılışına katıldı. Burada konuşan HDP Van Büyükşehir Adayı Mustafa Avcı, ablukaya alan polislere tepki göstererek, “ Siz bir partini güvenlik gücü olmayın. Adalet yarın size de lazım olacak. Adalet ve hukuk 81 milyon vatandaşımıza eşit uygulanmalı. İki gün önce AKP Cumhuriyeti kapattı. Orada yoktunuz, Bunu yapmayın, buna gerek yok. Bu zoraki yöntemlerle 31 Mart seçimlerinde belediyeyi alamazsınız. Bu devlet herhangi bir devletin partisi değil. Ya partimizi kapatın, demokratik legal siyaseti bırakalım ya da bırakın bütün partiler gibi eşit koşullarda siyaset yapalım.” Avcı’nın ardından söz alan HDP Van İl Eş Başkanı Yadişen Karabulak, “ AKP’nin tahammülsüzlüğü yıllardır sürüyor. Sayın Bekir Kaya ve eş başkanlarımız bu zulme haksızlığa karşı çıktığı için tutuklandı. İşte, 31 Mart’ta onların TOMA’larına, panzerlerine de yol vereceğiz. Tüm baskılara rağmen burada bir kez daha iradenize sahip çıktınız ve 31 Mart’ta bir kez daha sahip çıkacaksınız.” Dedi. Karabulak ayrıca, tüm Vanlı kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliklerine katılmaya davet etti.

İPEKYOLU

 İpekyolu Belediye Eş Başkan Adayı Azim Yacan, İlçe Eş Başkanı Öznur Bartın ile birlikte Seyitfehim Mahallesinde çal kapı seçim çalışması yürüttü. Yacan, ziyaret ettiği ailelerle 31 Mart’tan sonra İpekyolu’nda neler yapacaklarına dair bilgi verirken, yurttaşların çözüm önerilerini aldı.

 ÇATAK

Çatak belediye eşbaşkanları seçim çalışmalarına devam ediyor.HDP belediye eşbaşkan adayları Esra Babur Murat Bozdemir ve İlçe yöneticilerinin de aralarında bulunduğu grup Seçim çalışmaları kapsamında Berxo(Alacayar) mahallesinde kapı kapı dolaşıp halkla bir araya gelen eşbaşkanlar 31 Mart seçimleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Eşbaşkan adayı Esra Babur daha sonra kadınlarla bir araya geldi.

SARAY

 Saray’da seçim çalışmaları ilçe merkezinde düzenlenen yürüyüşle sürdü. DBP Van İl Eş Başkanı Ökkeş Kawa, Barış anneleri insiyatifi, Saray HDP ilçe Eşbaşkan adayları Caziye Duman, Şahabettin Bilmez ve beraberindekiler ilçe merkezinde ‘Biji Berxwedana Leyla yê” sloganları yapılan yürüyüşün ardından çat kapı seçim çalışmalarına devam etti. HDP Saray Belediye Eş Başkan Adayı Caziye Duman, “ Halkımız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da iradesine sahıp çıkacaktır. Leyla Güven’in talepleri halkımızın talepleridir, tecrite derhal son verin.” Diye konuştu.

ÖZALP

Özalp Belediye Eş Başkan Adayı Dilan Örenci ise çal kapı seçim çalışmalarını sürdürdü. Örenci, gittiği yerlerde kadınların yoğun ilgisiyle karşılandı.


 

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER