HDP Sözcüsü: Oy kaybını sandık sandık araştırdık

Saruhan Oluç, ’24 Haziran’a bakarsak 102 belediyenin üzerine 15 belediye daha ekliyoruz’ dedi.

HDP Sözcüsü: Oy kaybını sandık sandık araştırdık

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, Mart 2019 yerel seçimlerinin yaklaşmasıyla partisinin geçen hafta Diyarbakır'da düzenlediği yol haritasına ilişkin açıklamalarda bulundu. 24 Haziran seçimlerinde yaşadıkları oy kaybını sandık sandık araştırdıklarını söyleyen Oruç,  'Ulusal Birlik' stratejisi hakkında "Kürt illerinde Kürt kimliği ile siyaset yapan kuruluşlarla seçim birliğini sağlamak önemli..." yorumunda bulundu.

Siyasi partilerde yerel seçim çalışmaları hızlandı. HDP de geçtiğimiz hafta Diyarbakır’da yol haritasını belirlemek üzere geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Toplantıda yerel seçim çalışmaları dışında 24 Haziran seçim sonuçları ve HDP’de yaşanan oy kayıpları da gündeme geldi.

HDP Sözcüsü Saruhan Oluç “yerel seçimlerde en geniş ittifakı sağlamaya çalıştıklarını” belirtti. 24 Haziran sonuçlarını da değerlendirdiklerini söyleyen Oluç “150 bin kadar oy kaybımız oldu ama bunun nedenlerini sandık sandık araştırdık” dedi.

Evrensel’den Çağrı Sarı'ya konuşan Oruç’un açıklamalarını bir kısmı şöyle:

- Yerel seçimlerde Kürt illerinde ‘ulusal birlik’ stratejisi izleyeceğiniz kamuoyuna yansıdı. Nedir bu ulusal birlik?

Şöyle, özelikle Kürt illeri açısından baktığınızda HDP’nin dışında da STK’ler var. 24 Haziran seçimlerinde de aynı şeyi demiştik ama istediğimiz hedefe ulaşamadık doğrusu. Şimdi bir kez daha bunu önemsiyoruz. Yerel seçimler döneminde HDP dışında da olan siyasi partilerle birliktelik yaratmak gerektiğini düşünüyoruz. Kürt illerinde Kürt kimliği ile siyaset yapan kuruluşlarla seçim birliğini sağlamak önemli…

- 24 Haziran’da seçimlerinde Kürt siyasal hareketlerinin bazıları ile son anda anlaşamadınız. Bugün çözülen, değişen nedir?

Seçimlerde bu tür iş birliği her zaman yapılır. 24 Haziran’da da biz bunu denemiştik o zaman bu gerçekleşmedi, sorunlu olan şeyleri konuşularak yeni seçim döneminde bir kez daha yapılması için çalışmalara başladık.

’24 HAZİRAN’A BAKARSAK 102 BELEDİYENİN ÜZERİNE 15 BELEDİYE DAHA EKLİYORUZ’

- 24 Haziran seçimlerinde Kürt illerinde HDP’nin oylarında düşüş yaşandı. Olası bir AKP-MHP ittifakı nedeniyle bazı il ya da ilçeleri kaybetme ihtimalinizden bahsediliyor. Risk görüyor musunuz?

Doğru, 8-19 ilde yaklaşık 150 bin kadar oy kaybımız oldu ama bunun nedenlerini sandık sandık araştırdık. Bunu ortadan kaldıracak politikanın adımlarını atmaya başladık. Politikadır bu, halk kimi zaman yaptıklarımızı beğenmeyebilir, eleştirileri olabilir. Bunları değerlendirip eksikleri gidermek önemli. Biz kendimize güveniyoruz. Kayyım atanan belediyelerde de halkımızın vermiş olduğu oylar ortada. Daha önce kazanmış olduğumuz illerin de ötesini hedefliyoruz.

Öte yandan iktidar koalisyonu eldeki tüm imkanları ile daha az belediye almamız için elinden geleni yapacak. 24 Haziran seçimlerinde Urfa’da yaşandı biliyorsunuz. Bu tür şeylerle karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz.

24 Haziran seçimlerinde Kürt illerinde HDP’nin oylarında düşüş yaşandı. Olası bir AKP-MHP ittifakı nedeniyle bazı il ya da ilçeleri kaybetme ihtimalinizden bahsediliyor. Risk görüyor musunuz? Doğru, 8-19 ilde yaklaşık 150 bin kadar oy kaybımız oldu ama bunun nedenlerini sandık sandık araştırdık. Bunu ortadan kaldıracak politikanın adımlarını atmaya başladık. Politikadır bu, halk kimi zaman yaptıklarımızı beğenmeyebilir eleştirileri olabilir. Bunları değerlendirip eksikleri gidermek önemli. Biz kendimize güveniyoruz. Kayyım atanan belediyelerde de halkımızın vermiş olduğu oylar ortada. Daha önce kazanmış olduğumuz illerin de ötesini hedefliyoruz  Öte yandan iktidar koalisyonu eldeki tüm imkanları ile daha az belediye almamız için elinden geleni yapacak. 24 Haziran seçimlerinde Urfa’da yaşandı biliyorsunuz. Bu tür şeylerle karşı karşıya kalacağımızı biliyoruz.  

- Bir sayıdan bahsedebiliyor musunuz?

24 haziran seçimleri 102 belediyenin üzerine 15 belediye daha ekleyebileceğimiz gibi bir sonucu verdi. Tabii sayı değişebilir.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER