HDP ile Ak Parti arasında ‘kayyum’ tartışması sürüyor!

Türkiye’de Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerle ilgili adaylık tartışmaları devam ederken diğer taraftan Ak Parti ile HDP arasında kayyum tartışması sürüyor.

HDP ile Ak Parti arasında ‘kayyum’ tartışması sürüyor!

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) elindeki belediyelere atanan kayyumlar Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) arasında yeni bir tartışmayı başlattı.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz hafta partisinin Ankara Kızılcahamam’daki açılış töreninde “Mart seçimleri geliyor. Bu seçimlerde de teröre bulaşmış olanlar, olur ya, sandıktan çıkacak olurlarsa, öyle bekleyelim şu olsun bu olsun yok. Anında gereğini yapıp kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz” demişti.

Erdoğan’ın sözleri AK Parti ile HDP arasında tartışma yarattı.

K24’e konuşan HDP Şırnak Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Ne Cumhurbaşkanı, ne de AKP hükümeti Kürt sorununu bu şekilde çözemez” dedi.

Sorunun demokrasi, adalet ve hukukla çözülebileceğini belirten Kaçmaz, “Halk, seçimlerin yeniden yapılmasını istiyor ve partilerine sahip çıkmayı bekliyor” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) 102 belediyesinden 94’üne kayyım atandı.

Çatışmaların yeniden başladığı dönemde, aynı zamanda 93 belediye başkanı ve 81 belediye encümeni tutuklandı.

Atanan kayyımlar tarafından yaklaşık 2 bin kişi işten çıkarıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER