CHP Lideri Kılıçdaroğlu: İttifak yapmak zorundayız!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Sancaktepe’de STK Temsilcileri, Meslek Odaları ve İş İnsanları Buluşması’nda konuştu.

CHP Lideri Kılıçdaroğlu: İttifak yapmak zorundayız!

Kılıçdaroğlu, “Biz sandıkta ittifak yapmak zorundayız. Demokrasi ittifakını sandıkta yapmak zorundayız. İnsanlar sokakta birbirlerine selam veremez hale geldi. Vatandaş neredeyse sokakta, kahvede birbirini boğazlayacak. Bundan da memnuniyet duyuyorlar” dedi. Belediye başkan adaylarına “Seçildiğin andan itibaren oy versin

vermesin her yere hizmet götüreceksiniz” diye seslenen Kılıçdaroğlu, “Para var efendim. Yerinde ve zamanında kullanırsanız para var. O nedenle belediye başkanlarına söylediğim bir şey var. Hizmeti eşit götüreceksiniz. Ama bir şey daha var, belediye başkanı harcar. Kimin parasını harcıyor? Vatandaşın parasını harcıyor. Belediye gelir elde ediyor, merkezden de geliyor. O da bizim paramız. O zaman eğer kul hakkı yeme geleneği yoksa, her belediye başkanının yaptığı her harcamanın hesabını verecek. Bir mahalle ile ilgili bir düzenleme yapacaksınız diyelim. O mahallenin muhtarını belediye başkanı çağırıp dinlemek zorundadır.  Mahallenin muhtarını kim seçti? Mahalleli seçti, demokratik yollardan seçti. ‘Belediyeyi beraber yöneteceğiz’ ne demek beraber yöneteceğiz? Mahalle muhtarını dinlersen beraber yönetirsin” şeklinde konuştu. Kentsel dönüşüm uygulamalarına tepki gösteren Kılıçdaroğlu, “Kentleşme yapıyorlar, kentsel dönüşüm diyorlar adına. Bakıyorsunuz yer gayet güzel, oradakilerin arazilerini, arsalarını alıyorlar. Onları şehrin varoşlarına sürüyorlar. Efendim kentsel dönüşüm yaptık. Rant. Kentsel dönüşüme karşı değiliz. İnsanlar daha güzel yerde yaşamalı, daha iyi evlerde yaşamalı. Evlerin etrafında parklar olmalı, ağaçlar olmalı” dedi. Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: “Bizim belediyelerde net asgari ücret 2200 olacak dedim. Onlar da oturdu ‘biz de 2020 lira yapalım’ dediler. Ama bizim belediyelerde, 1 Ocak 2019’dan bu yana asgari ücret net 2200 lira. Özgen başkan seçilecek, Sancaktepe Belediye Başkanı olacak, asgari ücret net 2200 lira olacak 2020 lira değil. Nasıl bizim belediyelerde 1 Ocak’tan itibaren geçerliyse, Nisan aydına kadar 2020 – 2200 lira arasındaki farkı da ödeyecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER