Ahmet Yıldırım: Demirtaş bunu daha önce söylemişti!

Grup Başkanvekil Ahmet Yıldırım, İçişleri Bakanlığı’nın HDP’li 2 milletvekilinin ‘ülkeye dön’ çağrısıyla ilgili yayınladığı karara tepki göstererek şunları söyledi.

Ahmet Yıldırım: Demirtaş bunu daha önce söylemişti!

Van Ekspres - “Buradan Bakan Soylu’ya seslenmek istiyorum; Bizim arkadaşlarımızı vatandaşlıktan çıkarmaya sebep olabilecek ne bir yargı kararı var ne de hüküm giydiler. Yargıya talimat mı veriyor?” dedi. Yıldırım HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 20 önce Gülen’in vatandaşlıktan çıkarılacağını söylediğini de belirtti.

Diyarbakır’daki HDP mitinginde 5 Haziran 2015 yılında yapılan bombalı saldırıda hayatını kaybedenler anıldı. Yıldırım anmada yaptığı konuşmasının ardından gazetecilerin  sorularını yanıtladı.

‘SUBLİMİNAL ALGI OPERASYONU’

Gazeteciler, İçişleri Bakanlığı’nın aralarında HDP milletvekilleri Faysal Sarıyıldız ve Tuba Hezer’in de bulunduğu 132 kişiye yurda dönme çağrısı yaptığı, bu çağrının ardından da vatandaşlıktan çıkarmanın gündeme geleceğini hatırlatınca yıldırım şunları söyledi:

“Bu durum bir kaç açıdan problemlidir. Bir darbeye alet olmuş zihniyet ve onun kadrolarıyla, darbenin mağduru olan arkadaşlarımızın ismi aynı listede yayınlaması, sublimal algı operasyonudur. Faysal Sarıyıldız’ın, Tuğba Hezer’in, Özdal Uçar’ın Fethullah Gülen ve şürekasıyla ne alakası olabilir ki, aynı listede yayınlanıyor. Biri boğazına kadar darbeye batmış, biri de boğazına kadar darbenin mağduru olmuş arkadaşlarımızı aynı listede yayınlamak bilinçli bir politikanın ürünüdür. Kendilerinin darbeyle olan ilişkisini, bağlantısını gizlemeye hizmet etmektedir. 20 ay önce Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş, ‘Gün gelecek, bunlar Fethullah Gülen’i vatandaşlıktan çıkaracak, onunla olan ilişkileri ve yargılamasını kapatacak’ demişti. Şimdi yapılan budur. Gülen vatandaşlıktan çıkarılırsa, Türkiye’de yargılanması mümkün olmayacak. Hem Gülen’i isteyip hem de vatandaşlıktan çıkarmak istemeleri de bu nedenledir. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da biliyor bunu.”

‘BU DARBENİN ÜSTÜNÜ ÖRTMEKTİR’

Yıldırım şöyle devam etti: “20 gün önce Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ABD’de Gülen’in iadesi için lobi çalışması yaparken, bugün aynı kabinenin üyesi Türkiye ile olan bağlantısını hükümsüz kılacak bir adım atıyor. Bu nasıl darbe sahiplerini yargılamaktır. Bu, darbenin üstünü örtmektir. Buradan Bakan Soylu’ya seslenmek istiyorum. Bizim arkadaşlarımızı vatandaşlıktan çıkarmaya sebep olabilecek ne bir yargı kararı var ne de hüküm giydiler. Yargıya talimat mı veriyor. Bu listede arkadaşlarımızın adını yayınlamak masumane bir şey değildir. Kendileri darbenin 15 yıllık ortağıyken, o zihniyetin ortağıyken, onlarla hasret gidermek için can atmak isterken, bugün arkadaşlarımızın adını onların listesinde yayınlıyorlar. Biz bunu zul sayıyoruz

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER