Unutmayın ki Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkalım

Van İl Sağlık Müdürlüğü Kanser Biriminin organizasyonunda “1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürğü halk sağlığı hizmetleri başkanlığın bulaşıcı olmayan hastalıklar ve korunik durumlar kanser biriminin katkıları ile çeşitli eğitim ve farkındalık çalışmaları düzenlendi.

Unutmayın ki  Kanserden Değil, Geç Kalmaktan Korkalım

VanEkspres - Van Ticaret  ve Sanayi Odası  Konferans Salonunda Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı organizasyonunda halka yönelik kanser ve kanser taramaları konusunda bilgilendirme yapıldı.

Etkinlik, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’in eşi Meral Bilmez, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu,Halk Sağlığı Hizmetleri  Başkanı  Dt. Şebnem Kartal,ipekyolu İlçe Sağlık Müdürü Dr. Semra Gümüş Gündüz, Halk Sağlığı Hizmetleri  Başkan Yardımcısı Büşra Tapan Soğanda’nın,  Ayrıca il merkezinde hizmet veren kamu kurum ve kuruluşları kadın yöneticileri, kamuda çalışan kadın personel, Sivil Toplum Kuruluşlarının kadın temsilcileri ve üyeleri, sağlık çalışanları ve halk  katılımıyla gerçekleşti.

Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri kapsamında Konuşmacı olarak Van Y.Y.Ü.T.F Genel Cerrahi A.B.D. Öğr.  Üyesi Prof. Dr. M. Çetin Kotan,Dr.  Öğr.  Üyesi Osman Toktaş ve Uzm.Dr. Dicle Bora,  kanser ve kanser taramaları konusunda eğitim verdi.

Halk Sağlığı Hizmetler Başkanlığı Kanser biriminin katkılarıyla düzenlenen farkındalık etkinlikleri kapsamında İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, kunuşmada bulundu; 1-7 Nisan Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla burda toplanmış bulunmaktayız, Kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm nedeni olması açısından önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Kanser beraberinde getirdiği sağlık sorunlarının yanı sıra, maddi ve manevi yönden uzun süreli mücadele gerektiren bir hastalıktır. Dünyada her yıl 14 milyon kişinin yakalandığı ve 8,2 milyon kişinin ölümüne sebep olan kanser; yaş, cinsiyet, dil, din, ırk ayırımı yapmaksızın tüm insanları etkilemektedir. Türkiyede yılda 163.500 civarında yeni kanser vakası teşhis edilmektedir. Ülkemizde bir günde yaklaşık 450 kişinin kanser teşhisi aldığı söylenebilir.

Erkeklerde en sık görülen kanserler akciğer ve prostat kanseri iken tütüne bağlı kanserler erkeklerde  önemini korumaya devam etmektedir

Kadınlarda en sık görülen kanser, meme kanseri olup, her 4 kadından birisi meme kanseri olmaya devam etmektedir. Hem erkeklerde hem de kadınlarda  kalın bağırsak (kolorektal) kanseri üçüncü en sık görülen kanser türüdür.

Dünyada ve Türkiyede kanserin önemli bir kısmı önlenebilen kanserlerdir. Özellikle ülke verilerimiz değerlendirildiğinde tütün ve obezite ile mücadele programımız kanser kontrolünün en önemli yapıtaşlarını oluşturmaktadır.

Kanser, tedavi üzerine yapılan yatırımlar ile değil, önleme ve erken teşhis üzerine yöneltilen eylem planları ile kontrol altına alınabilir. Bunlarla beraber alkol ile mücadele, fiziksel aktivitenin arttırılması, tuzun kısıtlı kullanılması, enfeksiyon ajanları ile mücadele de çok önemli unsurlardır.

 Kanser türlerinin uyarılarını erken fark etmek, bulgularını araştırmak ve ileri tetkik için hastaların sevk edilmesi erken tanı şansını arttırmaktadır. Ülkemizde ve İlimizde meme, kalın bağırsak ve rahim ağzı kanserleri için toplumun kaynaklarına ve hastalık yüküne uygun olarak tarama programları yürütülmektedir.

 Kanser konusunda en önemli kontrol stratejisinin korunma ve erken teşhis olduğundan yola çıkılarak 2018 Yılında İlimiz İpekyolu ve Tuşba İlçelerinde Sağlıklı Hayat Merkezleri açılmış olup bu merkezlerdeki KETEM(Kanser Erken Teşhis,Tarama ve Eğitim Merkezi) Birimlerinde her üç kanser türünde tarama çalışmaları yürütülmektedir.Ayrıca İlçe Sağlık Müdürlükleri ve Toplum Sağlığı Merkezleri KETEM Birimleri ile  Aile Sağlığı Merkezlerinde  Kanser taramaları yapılmaktadır.

Birinci Basamak Sağlık kurumlarımızda halkımıza yönelik  yürütülen kanser taramaları ağrısız ,acısız yöntemlerle gerçekleştirilmekte olup ayrıca  tamamen ücretsizdir

Sağlık Bakanlığınca, geçen yıl (2018) Türkiye genelinde yapılan meme, serviks (rahim ağzı) ve kolorektal (bağırsak) kanser taramalarından 7 milyon kişi yararlanmıştır.2018 Yılında  İlimizde yürütülen Kanser Tarama çalışmalarında ise her üç kanser türünde toplamda yaklaşık 42.000 kişiye tarama yapılmıştır.

Siz değerli halkımızı evvela kendiniz ve sevdikleriniz için 10 dakikanızı ayırıp bu taramaları yaptırmaya davet ediyorum.Tarama 10 dakikamızı kanser ise hayatımızı alır.

Unutmyayın ki  Kanserden değil, geç kalmaktan korkalım.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER