Kalçık, Van Gölü'nde tehlike çanları çalıyor!

Van Çevre Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla basın açıklaması düzenledi. Düzenlenen basın açıklamasında yıllardır çevre sorunlarının dile getirildiği fakat hiçbir yetkili mercinin sorunları çözmediği dile getirildi.

Kalçık, Van Gölü'nde tehlike çanları çalıyor!

Van Ekspres - 5 Haziran Dünya Çevre Gününde yıllardır süre gelen sorunların çözümlenmediği ve son dönemlerde özellikle Van’da yaşanan doğa ve Vangölü katliamları konuşuldu.

Müşavirler ve Muhasebeciler odasında düzenlenen basın açıklamasına Çevder Başkanı Ali Kalçık, SMMMO Başkanı İbrahim Şahin, Çev-Der Yöneticisi Bazi Aslan, dernek yöneticisi hazır bulundu.

Basın açıklamasında konuşan Van ÇEV-DER Yönetim Kururlu Başkanı Ali Kalçık, ‘’Van’da yıllardır herzaman dile getirdiğimiz dorunlar bir türlü çözüme kavuşamamaktadır. Van Gölü’nun kirletilmemesi konusunda birçok çalışma yürüttük fakat gölün tamamıyla kirletilmemesi önlemini alamıyoruz.

Çarpık kentleşme Büyük Bir Sorun

Van’da çarpık kentleşmenin çevreye ve kentte büyük sorunlar oluşturduğunu söyleyen Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, ‘’İlimizin jeopolitik konumu özellikle dünya değeri olan Van Denizi’nin önemli kısmının İlimizin sınırları içinde olması bizler ve yetkililere her zamankinden daha çok görev yüklemektedir. Hızlı ve çarpık kentleşme ilimizin önemli sorunları arasındadır.

Özellikle İlimizin Çevre Sorunları ilgili olarak ön plana çıkan sorunların çözümü için ÇEV-DER olarak ilgili ve yetkililerle görüşmeler yapılmış sorunların ciddi boyutta olduğu ve bu sorunların ertelenemez, bekletilemez sorunlar olduğunu çözüm bulunması için gerekli öneriler sunulmuştur. ÇEV-DER’in başlattığı imza standında 3 gün gibi kısa bir zamanda 13.881 adet imza toplatılarak başlıca ilimizin çevre sorunlarına çözüm talebinde bulunulmuştur. Bu imzalar dosya halinde ilgili ve yetkililere sunulmuştur’’dedi.

ÇEV-DER’den Karayollarına Tepki

Geçtiğimiz günlerde Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü tarafından Edremit İlçesine Yapılan ve Vangölü ile çevreyi katleden Köprülü kavşak ciddi tepkilere neden olmuştu. Vangölü’nün katledilmesi kabul edilir bir olay olmadığını dile getiren Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, ‘’ Coğrafik yapısı nedeniyle doğa harikası olan Van Denizi ilimiz ve bölgemiz için en büyük turizm getirisi ve istihdam kaynağıdır. 450 km sınırı olan ve her metresinde ayrı güzellik taşıyan bu değeri maalesef yeterince koruyamamaktayız. Kıyılar doldurularak kıyıların kullanımına engel olunmaktadır. Yine makam sahiplerinin yetkilerini kullanarak veya yasayı ihlal ederek(3621sayılı yasa) kıyıları kendilerinin yada ailelerinin dinlenme ve eğlence alanı olarak kullanmaktadırlar. Yasaların moloz, tel, çit dahi çekilemeyeceğini söylenmesine rağmen plaj niteliğinde olan, canlıların ortak kullanım alanı olmasına rağmen bu yerlerin böyle keyfi kullanıldığı görülmektedir.

Van Denizinin yatırıma dönüşmesi, turizme açılması, içinde bulunan tüm değerlerin korunması gerekmektedir. Doğası, kıyısı, balığı ile ekonomik girdi olarak yörede yaşayan insanlara gelir kapısı olmasını sağlamak hiç zor değil. Günümüzde bu nimetlerinden yararlanacağı yerde daha çok olumsuzluklarını yaşadığımız kanalizasyon ve evsel atık çukuruna dönüşen Denizimizin kirliliği her geçen gün daha bariz bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Oysaki gelişmiş ülkelerde kanalizasyon ve evsel atıklar ekonomiye dönüştürülürken biz hem denizimizi hem de ekonomik değerlerimiz tahrip etmekteyiz’’ şeklinde konuştu.

İşte Çevder’in talepleri

1-Van Denizi’nin kirlilikten kurtulması için ve gelecek nesillerle temiz bir deniz bırakmak için;

✓ Yaklaşık bir milyon insanın yaşadığı Van Denizi havzasının kanalizasyonlarının biyolojik arıtma yaptırılarak atıkların enerjiye dönüştürülmeli,

✓ Merkezi Hükümet tarafından Van Gölü koruma kanununun çıkarılmalı,

✓ Bağlı akarsu, dere, kanal bağlantılarının deniz bağlantılarının evsel atıkların, denize girmesi dinlendirme yöntemi ile engellenmeli filtre ve ıslah edilmeli,

✓ 3621 sayılı kanun gereği tüm sahil, canlılara açılarak 100 metrelik kıyı kenar çizgisine uyulmalı,

✓ Piknik alanlarında sahiller, koruma amaçlı tedbirler alınarak çözüm yaratılmalı,

✓ Piknik alanlarda çevre bilinci oluşturulmalı,

2-İlimizin Trafik kirliğinden kaynaklı sorunlarının bir an önce çözüme kavuşmalı,

3-İlimizin imar sorunundan kaynaklı sorunların giderilerek, yeşil alanlar ve yollar korunmalıdır.

Hayvan kesimleri tehdit oluşturuyor

Özellikle Ramazan Ayın’da hayvan kesimlerinin gelişi güzel yapıldığı ile ilgili bilgi veren Çev-Der Başkanı Ali Kalçık, ‘’İl ve ilçe merkezlerinde bulunan mezbahaneler ciddi sorun yaratmaktadır. İl ve ilçe merkezleri içinde yapılan kesimler ve atıkların merkezlere gelişi güzel bakılması çevre ve insan sağlığı üzerinde ciddi tehdit oluşturmaktadır. Dışarıdaki hayvan kesimleri de aynı şekilde çevre ve sağlık üzerinde büyük olumsuzluklara neden olmaktadır. Mezbahalar tekniğe uygun yaşam alanlarının dışında yapılmalı, mezbahane olmayan yerlerdeki kesimlerin önüne geçilmeli yada ıslah edilmelidir.

İlimizin kanalizasyon alt yapısı ivedilikle çözülerek arıtma tesislerinin bir önce modern bir şekilde yenilenmeli ve Vangölü etrafındaki bütün yerleşkelerde bu sorunun çözümü için çalışılmalıdır. Bu anlamda Çevre bilincinin aile de, okullarda hayatın her alanında duyarlı insan topluluğu yetiştirmekle geleceğimizi oluşturacak torunlarımıza yaşanılır bir dünya bırakabiliriz.5 Haziran Dünya çevre gününüz kutlu olsun.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER