Kürt Sanatçı Rojin: Ya 'terörist' ya da 'hain!'

Sanatçı Rojin: Ya ‘terörist’ ya da ‘hain!’

Kürt Sanatçı Rojin: Ya 'terörist' ya da 'hain!'

Kürt sanatçı Rojin, “Devlet nazarında sen bir teröristsin, bazı partiler için ise hain” dedi Yeni çıkan “Rojin 2018” adlı albümünde Ahmet Kaya’nın “Yalan da Olsa” adlı şarkısını da seslendiren sanatçı, “Zamanın ruhuna çok uygun bir şarkı” yorumunu yaptı K24’ün soruları ve Rojin’in yanıtları Rojin Hanım yeni albümünüz çıktı, bu albümde kaç şarkı var ve bize biraz içeriğinden bahsedebilir misiniz?

Albümün adı Rojin 2018. Albümde 9 şarkı yer alıyor. Bir tanesinin ismi “Duyun Beni”. Kürtçe ve Türkçe şarkılar yer alıyor albümde. Çeneka isimli şarkı çok eğlenceli bir şarkı. Bir tane romantic, bir tane de aşk şarkısı var, “Li bîra minî – Hatırımdasın.” Ayrıca “Ha Gûlê” isimli harektli bir parçamız da var. Daha önce söylenen bir parça biz ise remix yaptık dans figürleri ekledik. Ahmet Kaya’dan da bir şarkımız var “Yalan da Olsa.” Yani diyor ki bu dünyada yalanlarda bile olumlu bir yan var. Yalan da olsa iyi olduğumuzu söylüyoruz. Çok anlamlı bir şarkı. Zamanın ruhuna çok uygun bir şarkı. Ayrıca Doğrusu Kürtçe müzik adına modern bir çalışma yapmak istedik Türkiye’de olduğu gibi Kürdistan’da da oldukça bir dinleyici kitleniz var. Şarkıları hazırlarken dört parçada yaşayan Kürtler’i hesaba katıyor musunuz? Benim için Kürt Kürt’tür. Güney ya da Kuzey diye bir şey yoktur. Kafamda herhangi bir sınır yok. Güney ya da Kuzey benim için farketmiyor. Bu yüzden bunları ayrı düşünerek bir çalışma içerisine girmiyorum. Kurmanci’yi herkes anlıyor zaten, Sorani de artık çok daha iyi anlaşılıyor. 19 yıldır birlikte çalıştığım Ali Haydar birkaç tanesini sesime yakışır diye seçti. Ortağım var ayrıca, onlara bıraktım, ama çok iyi seçimler yaptılar. Ahmet Kaya’nın şarkısını belki 10 yıldır okumak istiyordum. Sonunda kısmet oldu, okuduk. Yani doğrusu albüm hazırlamak epey zaman alabiliyor. Çünkü yaklaşık 20 yıldır bu işle uğraşıyorum. Ancak her 3 yılda bir albüm yapabiliyoruz.

KÜRT MÜZİĞİNİN 15 YILI

15 yıl öncesine göre bugün Kürt müziği ne durumda?

Siyaset Kürtler’in hayatında sürekli var. Bu yüzden de yaklaşık 15 yıl önce daha sloganvari ve siyasi içerikli şarkılar vardı. Şu anda siyasi şarkılar o günlere oranla daha az. Örneğin; Kürt müziğinin 15 yıl öncesine oranla daha iyi bir durumda olduğunu ancak yine de durağan bir döneme girdiğini söyleyebiliriz. Nedeni de biz ya halay istiyoruz ya da ağıt yakıyoruz. Yani kendimizden geçene kadar ya halay çekeceğiz ya da bayılana kadar ağlayacağız. Sadece siyah ve beyaz var başka bir renk yok. Bu sebeple biz müziği geliştirmek adına çok fazla düşünmüyoruz. Ayrıca biz zor şartlarda da yaşıyoruz. Yaşadığımız ülkeler de ise bizi depresif bir yaşam perspektifine itiliyorlar.

Sizce bugün Kürt sanatçıların üzerinde ne tür baskılar var siz bundan nasıl etkileniyorsunuz?

 

Yani yaşadığım sıkıntıları anlatmaya kalksam kocaman bir kitap olur; ancak şu çok açık ki Kürt sanatçının işi çok zor. Sanatçı özgür olmalıdır. Sanatçı bağımsız olmalıdır. Sanatçılar zengin kişilerin, ağaların boyunduruğunda yaşamamalı. Ancak Kürt sanatçıların durumu bu ne yazık ki… Sanatçı kendi ayakları üzerinde durabilmeli. Sanatçı gücünü ruhundan ve kalbinden almalı. Ancak ne yazık ki öyle bir özgürlük alanı ve imkanı yok.

GENÇLER NE DİNLİYOR?

Şarkı sözlerinizle ve melodilerinizle gelenekçi mi yoksa modern misiniz? Siz kendinizi Kürt müziğinin neresinde görüyorsunuz?

Modern olmak kılık kıyafetle olmaz. İçerikle ilgilidir, davranışla özgür olmakla ve topluma verilen mesajla ilgilidir. Kılık kıyafet bunu tamamlayıcı bir unsur olarak düşünülebilir. Bence insanlar bilgisayarları gibi zihinlerini de güncellemelidirler. Yoksa çok geri kalıyorsunuz. Bu bağlamda ben de hem kişisel, hem de müzikal olarak bu ruhu yakalamaya, kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Yani modern bir hat izliyorum.

Kürtçe modern müzikteki hedef kitleniz kim?

Örneğin; gençlerimiz çok eski şarkıları dinlemiyorlar. Fakat 13, 14, 15 yaşlarındaki bir gence bu eserleri modern müzik, rap ya da gitar eşliğiyle dinletebilirsiniz onlar da severek dinlerler. Böylece dillerini öğreniyorlar, kültürlerini öğreniyorlar başka bir yolla. Bizim bu tür atılımlara ihtiyacımız var.

Rojin’in sosyal medyayla arası nasıl? Hayranlarınızla nasıl iletişim kuruyorsunuz? Aktif bir şekilde sosyal medyayı kullanıyor musunuz?

Evet genelde sosyal medya üzerinden iletişime geçiyoruz. Ben fazla canlı video yayınlamıyorum ancak klip şarkımı onlar seçtiler. On kişiye hediye vereceğimizi söyledik. Bize yazdılar özellikle İnstagram’dan bize yazdılar. İnternet çok büyük bir dünya gerçekten ama aynı zamanda dünyayı küçülten de birşey. İnsanları biraraya getiriyor. Ben sosyal medyada çok başarılı olduğumu söyleyemem ancak bugünün dünyasında bu kadar kamplaşmanın ve ayrışmanın da yaşandığı bir ortamda bence sosyal medya önemli bir işlevi yerine getiriyor ve bu sınırları ve kampları ortadan kaldırıyor.

NEDEN AVRUPA’YA GİTMEDİ?

Bir Kürt sanatçı olarak karşılaştığınız zorluklar nelerdir? Bazen sert eleştirilere maruz kaldığınız oluyor mu?

Devlet nazarında sen bir teröristsin, bazı partiler için hain. Bütün partiler değil tabii. Halk için sen Rojin’sin. Ve esas olan da halktır. İnsanın psikolojisi bozuluyor. Başıma gelen onca şeyden sonra şu anda durumum çok iyi dersem yalan söylemiş olurum. Ancak problemler karşıma çıktığı zaman bir şekilde onlardan kurtulmayı seviyorum. “Hain” dediler beni işimden ettiler ama ben ne yaptım, ticarete atıldım. Yani her bir problem yeni şeyler öğrenmemi sağladı. Her problemi pozitif birşeye döndürdüm

 

Bir kadın sanatçı olarak üzerinizde toplumsal baskı var mı?

Ataerkil bir toplumda hem kadın, hem de ezilen bir kimlikten bir birey olarak, toplumun ve devletin size dayattığı pek çok engel ve yasağa karşı mücadele ediyorsunuz. Dilinizi korumaya çalışıyorsunuz örneğin. Sanatçı, kendi anadilinin savaşçısıdır. Ki böylesi faşist ve Kürtçe’ye düşman bir sistemde dilinle ilgili bir şeyler yapmaya çabalıyorsan, sen büyük bir savaşçısın demektir. Kendimi methetmiyorum, 20 yıldır isteseydim Avrupa’ya kaçıp “Türk devleti bana şu şekilde davranıyor vs.” diyebilirdim. Ancak bunu yapmadım, buradayım ve bütün şeffaflığıyla herşeyi burada söylüyorum. Bu bir dürüstlük ve de samimiyettir aynı zamanda.

Son zamanlarda en çok ne gibi eleştirilere maruz kaldınız? Neler diyeceksiniz?

Bazen İnstagram’da kimi insanlarla fotoğraflarınızı görüp sizi hedefe koyuyorlar, ancak bir sanatçı olarak tanıdığınız, tanımadığınız pek çok kişi sizi takip edip dinleyebilir ve sizinle fotoğraf çekmek isteyebilir. Bu insanların hangi partiden ya da düşünceden olduklarını sorgulayamazsınız. Bir gazeteci düşünün! O da hemfikir olmadığı bir sürü insanla oturup röportaj yapıyor örneğin. Bu da böyle bir şey. Ben Rojin olarak her yerde fikrimi olduğu gibi söylerim. Ben kimsenin önünde boynumu eğmem, olduğum gibiyim. Ben fikrimi söylerim, kavga etmeyi tercih etmem. Ben diyorum ki Kürt vardır, Kürtler bir millettir, dilleri vardır, devlet kurmak sadece senin hakkın değil. Benim de devlet kurmaya hakkım vardır. Her yerde söylerim bunu. Yani hiçbir zaman yanar döner olmadım. Bu önemlidir ve saygı duyulması gerekir.

KÜRTÇE İÇİN SAVAŞ

Sizce Kürtler eğitim alanında nasıl zorluklarla karşı karşıya?

Türkçe diyorlar ya “eğitim şart” diye. Bu çok doğru, o kadar ki tıpkı ekmek, su ve anne sütü kadar önemli bir ihtiyaç. Çölde susamışçasına ihtiyacımız var buna. Bizim burjuvazimiz de yok mesela. Burada örneğin devlet kurulduğunda kendi vatanını seven, Türklüğüyle övünen vatandaşlarına toprak dağıttılar. Bu kültür onların zihinlerinde var olagelen birşey. Ancak bizim paramız olduğunda biz artık vatan sevgisinden uzaklaşıyoruz. Bu çok acayip bir şey. Burjuva demek sadece zengin olmak demek değildir. Bilgilenmek ve ilerlemektir de aynı zamanda.

 

Sizi “hainlik”le suçlayanlara buradan ne söylemek istersiniz?

Yani bizim biraz birbirimizi sevmeye, dinlemeye ihtiyacımız var. Empati yapmalıyız. Karşımızdakini tanımadan, yaşadıklarını, geçmişini bilmeden onu hain diye yaftalayıp suçlamamalıyız. Bence asıl bunu yapanlar esas hainlerdir. Kürtçe için savaş vermis, bu uğurda hapis tehdidi ve mahkeme görmüş bir birey olarak bana çıkıp hain diyemezsiniz. Her ne kadar geçtiyse de artık bunları zamanla öğreniyoruz. Ancak hayat bizi yerden yere vuruyor ve biz bu şekilde öğreniyoruz. Bazı şeyleri artık daha az zarar görerek öğrenmemiz gerek. Çok yara aldık, yazıktır bize. Bizim birbirimize karşı iyi olmamız lazım. Bizim özgürlüğe ve sanatçılara karşı durmamamız lazım. Aksine onları takip etmemiz lazım. Biraz büyümemiz lazım. Bu konuda hala çok hamız yani.

‘OĞLU’NUN ADI TOGO

Rojin özel hayatında müzik dışında neler yapar, nelerle uğraşır?

Ben genelde spor yapıyorum, fitnes, tenis, yüzme ve binicilik gibi sporlarla uğraşıyorum. Bir oğlum var adı Togo (köpeğini kastediyor) onu gezdiriyorum. Her ne kadar şu sıralar pek zaman bulamasam da kitap okuyorum. Bu tarz basit hobilerim var işte…

Şarkı söylemek size ne hissettiriyor, sanatınız icra ederken daha ne gibi konulardan besleniyorsunuz?

İşin aslı şarkı söylemek benim için bir terapi gibi. Şarkı söylerken kadın kimliğimden, Kürt kimliğimden, yaşadığım veya geçmişte maruz kaldığım acıları yüksek sesle dile getirme fırsatı buluyorum. Bazen düşünüyorum da eğer şarkı söyleyemeseydim sanırım çok erken ölürdüm. Şarkı söylemek bana bir soluk gibi çoğu zaman. Hayatımı güzelleştiriyor, insanları daha iyi anlamamı sağlıyor ve geleceğe umutla bakmamı sağlıyor.

 

Yeni albümünüz çıktı peki bundan sonra planlarınız nedir?

Şu anda birçok düğün ve konser var önümüzde, bizi arıyorlar ancak öncelikli hedefimiz ve halihazırda çalışmalarına başladığımız bir klibimiz var. Özellikle Zazaca (Çeneka Veyvika) çok hareketli ve eğlenceli bir şarkı var. Ona eğlenceli bir dans koreografisiyle güzel bir klip çektik ve bitirdik. Yakında dolaşıma girer. Slow bir şarkı olan 3’üncü şarkımıza ise Eylül ayında klip çekmeyi planlıyoruz.

ROJİN / PORTRE

Rojin, 11 çocuklu fakir bir ailenin kızı… Anne, ailesinin geçimi için evlere temizliğe giderken, çocukları Adana’da pamuk tarlalarında işçilik yaptı. Evden kaçıp, konservatuvara giren Rojin, okulun karşısındaki benzincide çalıştı. Okul harçlığı için burs aldı, benzincide konservatuvar arkadaşlarının otomobillerini yıkayarak para kazandı.

Anadilinde türküler söylediği dönemde Türkler’den, TRT Kürtçe’de program yaptığında da Kürtler’den tepkilere maruz aldı.

Baskılar yüzünden sahne kendisine kapanınca varını, yoğunu satıp Kürdistan’da ticarete atıldı.

Rojin ayrıca hayatını konu alan bir kitap hazırlıyor ve bunu için İnkılap Kitapevi ile anlaşmış durumda. Kitabı için Rojin “İnsanlar yaşadıklarımı okurken ağlayacak” diyor.

Kürt sanatçı Rojin’in şimdiye kadar 7 albümü çıktı. Kürdistan, Türkiye ve dünya çapında verdiği konserlerde 11 dilde eserler seslendirdi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER
esenler escort taksim escort fındıkzade escort şile escort anadolu yakası escort bağcılar escort beyoğlu escort küçükçekmece escort sultanbeyli escort sultanbeyli escort sultangazi escort güneşli escort kayaşehir escort ataşehir escort kartal escort nevşehir escort antalya escort beylikduzu escort istanbul escort esenyurt escort beylikdüzü escort avc˝lar escort sirinevler escort avcılar escort avcılar escort bahceşehir fındıkzade escort eskişehir escort eskişehir escort kocaeli-escort kocaeli-escort izmit-escort kocaeli escort malatya escort porno porno izle amatör porno hd sikiş türk porno liseli porno brazzers porno Kayseri escort kayseri escort türk ifşa twitter