CHP'li Tanrıkulu, Hasankeyf'i Başbakan'a sordu

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hasankeyf'te dinamitle yıkımları Başbakan Yıldırım'a sordu

CHP'li Tanrıkulu, Hasankeyf'i Başbakan'a sordu

Van Ekspres - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ilısu baraj göleti altında kalacak olan Batman'ın tarihi Hasankeyf İlçesi'nde dinamitle yıkım ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi verdi. Tanrıkulu, "Hasankeyf'in böyle gelişigüzel şekilde dinamit ile yıkılması talimatını kim vermiştir?" diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hasankeyf ilçesinde yetkililer tarafından 'Vadiye yapılacak dolgu sırasında tehlike arz ettiği' gerekçesiyle dinamit ile yıkılan kayalar ile ilgili Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Tanrıkulu soru önergesinde, Türkiye’nin en eski yerleşimlerinden biri olan, 12 bin yıllık geçmişi bulunan ve Ilısu Barajı altında kalacak olan Hasankeyf'te kayaların dinamitle yıkıldığı haberlerinin basına yandığını belirtti. Tehlike arz etmeyen ya da düşme ihtimali az olan kayaların da gelişigüzel şekilde dinamitle yıkıldığının rapor edildiğini kaydeden Tanrıkulu, "Kayaların düşürüldüğü yerlerde kilise kalıntıları ve eski kayadan yapılmış şaraplıklar bulunduğu, düşen kaya parçalarının Kilise kalıntılarına ve şaraplıklara geri dönüşü olmayan zararlar verdiğinin de tespit edildiği yine basına yansıyan haberler arasındadır" dedi. 

CHP'li Tanrıkulu Başbakan Binali Yıldırım'a, kayaların böyle gelişigüzel şekilde dinamit ile yıkılması talimatını kimin verdiğini sordu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER