Kazanan Van Olsun...

Çok ciddi bir secim sürecindeyiz. Basını ve basında çıkan haberleri oldukça yakından takip ediyorum. Bu sırada  projeler müthiş insanı heyecanlandırıyor.

 Yakın zamanda peşi sıra adaylar Van için projelerini açıkladılar. Bazı projeleri geçmiş zamanda bir kaç kez duymuş olmama rağmen hiç ümidimi kaybetmiyorum. Bu kez herkes çok iddialı bu iş olucak diye düşünüyorum.

 Fakat bir taraftanda düşünmeden de edemiyorum. Belediye başkan adaylıklarını açıklayan adaylarımızın şimdiye kadar elle tutulur hiç bir şey yapmamalarını da sorgulamadan geçemiyorum. Yıllardır çözüm bekleyen sorunların bugün projeler  olarak bizlere tanıtılması bana biraz enteresan geldi. Oysa yıllardır masalarda dosyaların içinde birer sorun olarak kalması ve bu sorunlara çözüm bulunmaması daha enteresan geldi. Çözüm bulunmayan bu problemler maalesef bu gün karşımıza proje olarak çıktı. Bütün bu projelerin gerçekleşmesi için sadece seçilmişlik mi olması gerekiyordu. Bu da ayrıca tartışılır.! Kimse çıkıpta ya arkadaş bu Van'ın hali nice olacak diyemedimi? Her şey sadece makam mı acaba demeden edemiyor. Adaylar bir birlerini eleştiriyor. Eleştirmekte problem görmüyorum. Fakat eleştirilerin hiç bir dönemde kaale alınmaması rahatsız edici. Düşüncenin önemi ve değeri egolardan dolayı maalesef önemsenmiyor.

 Hedef Van'ı en güzel yere getirmekse eğer, ekonomi sanayi tarım hayvancılık vs.  istihdam sağlamaksa amaç ötekileştirmeden yapmanın en güzel yolunun ellerin taşlarını altına konmasıdır. Sen ben demeden düşünceleri paylaşmaktır.  Van’ın geleceğine imza atmaktır. Kısacası Vanı marka şehirler arasına alınmasına vesile olmaktır.Beklentim tamamen bu yöndedir.

  Tek arzum yapamayacağınız hiç bir sözü halkımıza vermemeniz ve büyük beklentiler içine sokmamanızdır.Artık ne Van’ın nede insanlarımızın  bekleyecek gücü kalmamıştır.

  Yalnız dikkat ettiğim bir husus Van eğitimde Türkiye genelinde  son sıralarda yer alırken öğrencilerimizin daha çok bilgi sahibi olması adına, daha araştırmacı bir gençliğin yetişmesi ve daha çok sosyalleşmeleri adına neden hiç bir proje gündeme gelmedi? Oysa Van'ı kalkındırmanın  temel sorununun eğitim olduğunu bilmemiz gerekir. Daha aydın, bilinçli ne istediğini bilen bir gençliğe ihtiyaç vardır. Asıl projelerin gençlerimizin geleceğine yönelik olması gerekmiyor mu ?

 Bir anımı anlatmak isterim. 1970'lı yıllarda Sayın Ferit Melen Van'a gelmeden önce Van’ın ileri gelenleri bizim otelde ( Beşkardeşler) toplanır. Türk Kürt hangi parti olduğunun önemi olmadan. Kıtlanma çaylar içilirken sohbet esnasında Van’ı kalkındırmak adına listeler hazırlanırdı. Ve sayın Ferit Melen beye ve diğer milletvekillerine müsait zamanda iletilirdi. O dönem Van’ın  gelişmesi ve şu anda bile o dönemin hala unutulmamasının sebebi sadece birlik ve beraberlik içinde kararların alınarak uygulanmasıydı. Veya uygulamaya çalışmaktı.

 Benim büyük dayım Sayın Kemal Gökçe bey  ile bu yıl bir araya geldiğimde Van ile ilgili sohbetimiz olmuştu. 1982 yılında kültür ve turizm müsteşarı olduğunu ve o dönemde Van’da hala bir üniversite olmadığını anlattı. Sayın Kemal Gökce bey müsteşar olduğu yılda ilk işinin şimdi ki Van yüzüncü yıl üniversitesinin kurulumu için gereken işlemleri hızlandırdığını Van'a bir üniversite kazandırdığını anlattı. Ama ne acı ki hiç adı geçmediği gibi temel atma törenine de davet edilmediğini bildirdi. Sanırım biz Van halkı olarak önemli değerlerin ve düşüncelerin kıymetini bilmeden yola alıyoruz.Ne zaman sadece ben demekten vazgeçip biz olmayı becerebilirsek o zaman Van kazanır.

 Hal böyle olunca ne kadar içi boş söylem varsa onun peşinden koşuyoruz. Artık Van’ın beklemek gibi bir zamanı kalmamıştır. 2 binli yıllarda hala alt yapı oluşturulmamışsa oturup düşünmek gerekiyor. Van’ın şimdiki halini hepimizin ayıbı olarak görüyorum.Yinede ümit ediyorum.

 Şu an bu süreçte de seçilecek adayın söz verilen her projeyi hayata geçirmek gibi bir görevi ve Van halkına karşı büyük bir mesuliyet altına  girdiğinin bilincinde hareket etmesini canı gönülden arzu ediyorum.

 Mutlak bir parti büyük şehir belediye başkanlık yarışında birinci çıkacaktır. Önemli olan çıkması değil Önemli olan meydanlarda verilen sözleri yerine getirmektir. Bütün adaylarımıza başarılar dilerim . Her şeyi en güzelini hak  eden kadim şehriniz Van’ın kazanması dileğimdir. Kalın sağlıcakla.

YORUM EKLE