HİLELİ ZAR KULLANMAK

Suriye konusunda görülen o ki, Trump'ın yanılgısı en çok da Amerika'yı karıştırmıştır. Yanılgısı diyorum çünkü verdiği kararla birlikte en değme bakanları ve 'uluslar arası' siyasetlerine yön veren kadrolarının istifalarına neden oldu. Amerika bu, işine gelmediği zaman başkanlarını suikastlarla götüren bir ülke masraf yapıp, caka fiyaka yaparak girdiği yerlerden karşılıksız 'aha gidiyorum' diyemeyecek kadar derin siyasetleri olan bir ülke.

   Peki Trump'ı yanılgıya getiren sorunlar ne olabilir!...

-İngiltere'nin Avrupa Birliğinden ayrılma çelişkisinden yararlanma,

-Fransa'nın başını ağrıtan 'sarı yelekliler' gösterisinden faydalanma,

-Türkiye'ye şirin gözükerek İran ve Rusya dan uzaklaştırma,

-Belki en önemlisi olarak büyüklük kompleksine girerek, alanı boşaltıp ülkeleri birbirleri ile vuruşturarak hakemlik rolüne girme.

    Fakat gözüken o ki,gelişmeler Trump'u doğrulamıyor. Fransa,İngiltere Almanya'yı da yanlarına alarak Trup'un, 'IŞİD'i yendik' söylemini pek inandırıcı bulmadıklarını dile getirdiler. Ayrica, Trup'ın bu söylemi Amerika'da da inandırıcı bir zemin bulmamakla birlikte, şüphe ile karşılık bulmuşa benziyor. Cumhuriyetçilerin ağır toplarından Lindsey Graham rahatsızlığını anlatmak için Beyaz Saray'a giderken, "başkan,Suriye'den ayrıldığımızda IŞİD'in tamamen yenilmiş olması gerektiğine inanıyor" yorumu ile karşılaşıyor. Bunun karşısında başkan Trump bir şekli ile deşifre edilirken, basına yansıyan iddialara göre bu söyleme taraf olmadığını şöyle izah ediyor."... Hiç kimse yok iken Kürtler bizimle beraber idiler. Şu dünyada son istediğimiz şey Kürtler ve Türkler arasında bir savaş. Bu durum IŞİD üzerindeki baskıyı azaltır ve daha da önemlisi İran bu durumun kazananı olur" diyor. Basın mensupları ile yaptığı konuşmada Kürtlere övgüler dizdikten sonra Trup'un kararını pek inandırıcı bulmadığını dile getiriyor.

    Yine aynı basın açıklamasında Graham "Trump, Türkiye'ye tampon bölge güvencesi verecek" derken, bambaşka anlaşılmaz bir soruyu da ortada bırakıyor. Pılını-pırtını alıp gittiğin ve terk ettiğin bir bölge ile alakalı neyin güvencesini ne adına veriyorsun. Demek siz hileli zarlarla oynuyorsunuz demezler mi adama!... Bunun için "Ulusal Güvenlik Danışmanı" john Bolton Türkiye'ye gelecekmiş.

   İşin özeti şu: Trump bu çekilme kararından sonra kendi içindeki muhalifleri de rahatlama adına koşar adımlarla Irak'a gelerek şöyle dedi. "Biz Irak'tan güçlerimizi ve üslerimizi çekmeyeceğiz.Duruma göre Suriye'ye müdahale edeceğiz". Nokta... Yani birbirinize düşün, silahlarıma alıcı olun ve tükenen gücünüzden sonra ben buradayım demek istiyor.​ Bu hareketi ise Irak'lılar tarafından protesto edildi. Yani Trump burada da rahat değil.'Kel kafa şimşir tarak'.

   Sonuç olarak hiç kimse lüzumsuz heveslerle macera aramasın ve normale gelmeli. İp uçları gösteriyor ki Amerika'nın terk edeceği en son güç Kürtlerdir. Çünkü duruşları, istekleri ve talepleri ürkütücü gözükmüyor.

YORUM EKLE