Zülfü Livaneli UNESCO'dan istifa ettiğini açıkladı!

1996'dan beri UNESCO’nun iyi niyet elçiliği görevini yürüten sanatçı ve yazar Zülfü Livaneli, görevinden istifa ettiğini açıkladı. ve ekledi. ''Sur yok edilirken, İstanbul’da toplanmak ikiyüzlülüktür'' dedi.

Zülfü Livaneli UNESCO'dan istifa ettiğini açıkladı!

Van Ekspres - Livaneli istifasına ‘kurumun, hükümet politikalarını eleştiremez konuma düşmesini’ gerekçe gösterdi. 

1996’dan beri Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür kurumu UNESCO için çalışan Livaneli istifasını, Genel Direktör Irina Bokova’ya gönderdiği bir mektupla bildirdi.

Mektubunda UNESCO’nun, yapısı gereği hükümetlerarası bir kuruluş olduğunu belirten Livaneli, insan hakları ihlalleri, düşünce ve basın özgürlüğüne vurulan darbelere dikkat çekti.

‘Sur'da tarih hazinesi yok edilirken...’

Livaneli istifa mektubunda UNESCO’ya şöyle seslendi: “Bunlar karşısında susarak insanlık zirveleri yapmak ve soyut barış söylemlerinde bulunmak, UNESCO’nun temel idealleri ile çelişki oluşturuyor. Sur’daki tarih hazinesi yok edilirken İstanbul’da Dünya Kültür Mirasını Koruma konuşmaları yapmak iki yüzlülük anlamına geliyor.”

UNESCO İyiniyet Elçileri grubunda Forest Whitaker, Jean Michel Jarre, Pierre Cardin, Mihriban Aliyeva, Christian Amanpour, Herbie Hanckok, Grand Düşes Maria Theresa, Monaco Prensesi Caroline, Claudia Cardinale gibi isimler bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER