Zaman! Sevgi Başıbüyük Yazdı...

Zaman hızla akıyor. Ya bizler zamana ayak uyduracağız veya kaybettiğimiz zamanı hızla telafi etmeye çalışacağız.

Zaman! Sevgi Başıbüyük Yazdı...

 

Van'ın  artık iyi şekilde tanıtılması için  bekleme zamanı kalmamıştır. Van artık özellikleriyle fark edilmeli ve farkındalığını ortaya koyabilmeliyiz. Bu hepimizin görevidir.

 1970 yıllarda festivaller olmadan başlı başına bir turizm merkezi ilken bu gün geldiği durum hiç de iç açıcı değildir. Son bir kaç senedir komşu ülke İran haricinde kimseleri buraya getiremiyoruz. İstekler ve arzular yüksek olduğu halde insanların çekinceleri mevcut. Neden acaba?

 Van yaşanabilir şehirler arasında 72 sırayı almasının nedenini  hiç düşündünüz mü?

Aslında uzun zamandır bu soruyu soruyorum kendime? Neden bu şehir canlılığını bu kadar yitirdi diye.?

Zaman maalesef bu güzel şehirden yana çalışmadı. Sadece terör ile anılan bir şehir olması üzüntü vericiydi. Özellikleri dışında sadece olaylara sahne olan bir şehir. Aslında Van'ın anlatılacak ve görülecek o kadar güzellikleri var ki. Bir fark edebilsek ve fark ettirebilsek.

 Oysa geçmiş tarihe yaptığı ev sahipliği Van gölünün deli mavisi , Akdamar adasının ve Hoşaf kalesinin ihtişamı bile bu şehri markalaştırmak için önemli sebeplerden sadece bir kaçı diyebilirim. Her nedense Van'da bir şeyler değişmeye başlarken bir anda söylemler gayet itici bir şekil alıyor.

Ve insanlar  Van'ı görme konusunda tereddüt yaşıyor.

 Yakın zamanda Van'da yapılan gezifest  festivali ile ilgili gelişmeleri üzüntüyle takip ettim.

Günümüzde artık bir şehrin , bir ürünün, bir filimin veya müziğin tanıtılması artık festivallerle oluyor. Dünyada ve ülkemizde bir çok örneği var.  Daha çok kitlelere ulaşmak için bu tarz programların geliştirilerek günümüze uyarlanması gerekiyor. Festivallerin bir başka özelliği de insan psikolojisindeki pozitif gelişimi önemli noktada etkilemesidir.

  Van yılda bir kaç kez kahvaltısıyla gündemde olması bu güzel şehrin ruhuna aykırıdır. İhanettir. Çünkü Van geçmişinde ve günümüzde içinde bir çok güzelliği barındırıyor. Bu kadar çok özelliği içinde barındıran ruhu öldürmek bizlere yakışmıyor. Bir kaç hasta düşünceden dolayı Van'ı kaderine terk edemeyiz.

  Van geçmiş tarihi ve doğal güzellikleriyle marka bir şehir olmayı fazlasıyla hak ediyor.  

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER