YPG Savaşçısı Çiftçi son yolculuğuna uğurlandı

Kobanê’de yaşamını yitiren YPG savaşçısı Turgut Çiftçi'nin (Şerwan Çektar) cenazesi binlerce kişinin katıldığı törenle Çaldıran'ın Çoraklı (Şorik) mezrasında toprağa verildi.

YPG Savaşçısı Çiftçi son yolculuğuna uğurlandı

Kobanê'de DAİŞ çeteleri ile girilen çatışmada yaşamını yitiren YPG savaşçısı Turgut Çiftçi'nin (Şerwan Çektar) Urfa'dan alınan cenazesi, Van Çaldıran ilçesi girişinde yüzlerce araçla karşılandı. Buradan YPG savaşçısı Çiftçi'nin doğduğu Çoraklı (Şorık) mezrasına götürülen cenaze, köy girişinde omuzlara alındı. Mezarlığa doğru yürüyüşe geçen yurttaşlar, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve YPG savaşçısı Turgut'un posteri, YPG ile YPJ bayrakları açarak, sık sık "Şehît namirin" sloganı attı. Cenaze törenine, MEYA-DER, HDP ve DBP yöneticileri, ilçe belediye eşbaşkanları da katıldı. Defin işleminin ardından demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına saygı duruşunda bulunuldu.

Törende konuşan DBP Van İl Eşbaşkanı Miraz Çallı, Kobanê'de özgürlüğün inşa edildiğini belirterek, "Ülkeler kanla inşa ediliyor, şehitlerimiz ülkelerini kurmak için ülkelerini DAİŞ gibi barbar çetelerden kurtarmak için canlarını feda ediyorlar. Bugün bizim için yas değil, mücadele günüdür. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'YPG, YPJ, PKK gidip DAİŞ ile savaşıyor Girêspî (Til Ebyad) YPG'nin eline geçiyor' dedi. Zoruna gitmiş Kürtler Girêsipî'yi kazanmışlar. Bunun için bizler diyoruz ki bugün bizim için yas günü değil, yası Recep Tayip Erdoğan kendi sarayında yaşıyor. Bizler bu şahadetlere layık olmak için onların bıraktığı mücadeleyi devam ettirme sözü veriyoruz. Tüm Kürdistan halkı bu mücadelede olmaya devam edecektir" dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER