Yıldırım; 'Öcalan'sız mümkün değil'

Van Milletvekili HDP Eş Başkan Yardımcısı Nadir Yıldırım Son dönemlerde ‘yeni bir çözüm süreci’ söylentilerinin yaratılmasına sert tepki göstererek, ‘Öcalan’sız çözüm, mümkün değil’ dedi

Yıldırım; 'Öcalan'sız mümkün değil'

Van Ekspres -  HDP Eşbaşkan Yardımcısı Nadir Yıldırım, “yeni bir çözüm süreci” söylentilerine tepki gösterdi. AKP ve MHP ittifakından çözüm beklemenin yanlış olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Yıldırım, İmrali tecridinin 5 Nisan 2015’ten bu yana sürdüğünü, derin bir savaşın ve siyasal krizlerin yaşandığını hatırlattı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın dışarısı ile bağlantısının olduğu dönemlerde ciddi çözüm önerileri geliştirdiğini vurgulayan Yıldırım, “5 Nisan 2015’ten bu yana Sayın Öcalan’ın mutlak tecritte tutulması ile hem Ortadoğu’da yaşanan gelişmelere müdahale edilmesi, hem de Türkiye’deki sorunların çözümü engellenmek isteniyor” dedi. Öcalan üzerinde uygulanan tecride, sıradan bir olay gibi bakılamayacağına vurgu yapan Yıldırım, “Öcalan’sız özgürlükten, demokrasiden, barıştan bahsetmek mümkün değildir. Biz son dönemde yürüttüğümüz tartışmalarda Sayın Öcalan’ın pozisyonunun merkezde ele alınması gerektiğini düşünüyoruz” yorumunu yaptı.

AKP ile değil AKP’siz çözüm olur

AKP’nin çözüm mantığının olmadığını ve krizler üzerinden varlığını sürdürdüğünü ifade eden Yıldırım, “Onun için AKP ile çözümü yan yana getirmek mümkün değil. AKP’siz ancak sorunların çözümü olabilir. O açıdan da Kürt halkının özgürlük sorunu, tecrit, ülkedeki sorunların çözümü düşünülüyorsa AKP’nin iktidardan devrilmesi ve kesinlikle tasfiye edilmesi gerekir. AKP-MHP faşizminin aşılması ile çözümden bahsedilebilir” diye konuştu.

AKP-MHP faşizmi ile olmaz

“Çözüm süreci yeniden başlayabilir” gibi suni gündemleri yaratanlara sert tepki gösteren Yıldırım, bu söylemi son süreçte dillendiren ya da yazan kişilerin, özel harp dairesine bağlı çalışan kişiler olduğunu söyledi. Yıldırım, şu değerlendirmede bulundu: “AKP-MHP faşizmi olduğu sürece, çözümden bahsetmek mümkün değildir. Ne gerçek muhataplarıyla çözüm sürecini başlatacak niyetleri var ne de sahte muhataplarla böylesi bir şey yapamayacaklar. Çözümsüzlük bunların yaşam gıdasıdır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER