Yıldırım: MİT'e 'Bu nasıl iş' diye sordum, bir şey söyleyemedi

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kendisinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu konuda niye haberi olmadığını MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a sorduğunu anlatan Başbakan Yıldırım, “Bana bunun cevabını veremedi, herhangi bir şey söyleyemedi” dedi.

Yıldırım: MİT'e 'Bu nasıl iş' diye sordum, bir şey söyleyemedi

Başbakan Binali Yıldırım, CNN Türk programında soruları yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün Genelkurmay’ı ziyaret edeceğini açıklayan Yıldırım’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

“Yeni bir KHK yayınlanacak”

“Önümüzdeki günlerde yeni bir kanun hükmünde karanname yayımlanacak. Dahil edilecek konuların ne olacağı konusunda çalışıyoruz. Birkaç güne bu çalışma biter.

“Yenikapı için Cumhurbaşkanımız davet yaptı. CHP Genel Başkanı katılmayacak ama heyet gönderecek. MHP’den de cevap gelecek bu akşam. Keşke kendileri gelse çok daha birlik ve bareberlik olurdu.

İstihbarat ile ilgili çalışma

“Yeni kararnamade istihbarat ile ilgili bir çalışma var. İstihbarat ile ilgili bir dağınıklık söz konusu. Dolayısıyla bütün bunlar olurken genel anlamda istihbarat ile ilgili sorunlarımızın olduğu ortada. Bu bir sır değil. Bunu net olarak 15 Temmuz’da da gördük.

“Bizim 15 Temmuz’da yaşadığımızın izahı budur. Eğer yeterli istihbarat alınsaydı, belki de bu mesele bu noktaya gelmeyecekti. İstihbarat yapılanması iç ve dış tehditleri aynı önemde ele alacak, modern gelişmiş ülkelerin sahip olduğu bir istihbarat yapısı olacak. Ama önemli olan buradaki dağınıklığı ortadan kaldırıp, görev tanımlarını net olarak yapmak.

“TİB yerine yeni bir kurum olmayacak”

“TİB kapatılacak, yerine yeni bir kuruluş gelmeyecek. TİB de istihbarata destek veren bir yapıydı. Bu yapı yeni kurulacak istihbarat yapısında yerini alacak.

“TİB kayıtları ile ilgili süre gelen davalar var. Bunlarla ilgili araştırma yapıldı. Kapatılınca kurumsal hafıza yok olmayacak. Onlar bir kenarda duracak. Burayla ilgili çok iddaalar ortayla atılmıştı, uzun zamandır gündemdeydi. İstihbarat yapılanması gündeme gelince bu karar alındı.

MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması

“MİT’in Cumhurbaşkanlığına bağlanması da gündemde, üzerinde çalışıyoruz.”

“Herhangi bir şey söyleyemedi”

“MİT’ten bana nakledilen bir binbaşı, bir önemli bilgi için MİT’e gelmek istiyor, geliyor. Daha erken saatlerde geliyor ve saat 3 gibi kabul ediliyor.

“Binbaşı, “İzinliydim, beni çağırdılar., 7’de burda hazır ol. Helikopterle MİT’i bombalayıp, Hakan Fidan’ı alıp geleceksin” demiş. Genelkurmay, sağa sola talimatlar gönderiyor. Sonrası malum.

“MİT Başkanı’na sordum. Bu nasıl oluyor, kimsenin haberi yok. Cumhurbaşkanı, Başbakan’ın haberi yok diye. Ama bunun cevabını veremedi. Herhangi bir şey söyleyemedi.

“Biz büyük bir felaketin eşiğinden döndük. Bir çok işimiz var. bunları yaptıktan sonra geriye dönüp, nerede hata yapıldı diye özeleştirisini yapacağız.

“Şu anda bizim önceliğimiz kişilerin hangi pozisyonda olduğu değil, bu işlerle ilgili temizlememiz gereken bir çok konu var. Her gün yeni yeni şeyler çıkıyor. Gözaltına alınların verdiği ifadelerden yeni gelişmeler oluyor. Çorap söküğü gibi geliyor.

“Çok titiz bir çalışmayla doğruluk derecesini, yanlış olduğunu ispat ederek hareket edeceğiz. Ama şimdi bunu düşünme zamanı değil. Biz bir ölçü koyduk. Ölçüler belli. Bunlarla teması olan, teması devam eden, finansal desteğe katkı sağlayan, derneklerinde aktif görev alan tüm bu insanların hepsi zanlı olarak toplandı.

“Ya benim alakam yok diyenleri gözden geçireceğiz. İkna edici bir delil ortaya çıkarsa o zaman bunu tabi ki diğer zanlılardan ayıracağız.

Görevden uzaklaştırma ve açığa almalar

“15 Temmuz soruşturmasında görevden uzaklaştırma 62 bin 10, bunların 58 bin 611’i açığa alma. Görevden çıkarılan, memuriyetten ihraç edilen sayısı 3 bin 499.

KPSS

“2010 KPSS ile 86 bin kiyi memuriyete girdi, bunların sınavlarını incelemek lazım. Burada bir yargı kararı var. Sorular çalındı diye. Mahkemeler sürmüş. 2010’dan günümüze kadar. Bunun anlamı nedir? 86 bin kişi. Ya bir yasa düzenleyeceğiz. Ya da mahkeme kararını uygulayacağız.

“Şunu yapmak daha doğru. Bunların sınavlarını incelemek lazım. Bunların tamamı soruları aldı? Bunlar belli olur. Failler kimse ortaya çıkarılır.

Öğretmen ataması

15 bin öğretmen alımı konusunda bir karar aldık. Gerekli soruşturmayı Milli Eğitim Bakanlığı yapacak. Okullar zamanında açılacak.

TSK’nın yeniden yapılanması

“TSK’nın yapısını savunma kabiliyetini azaltacak her türlü tehdide karşı yeniden yapılanma ihtiyacı var. bu ihtiyaç yeni değil, yıllardan beri var. MSB’nin durumu konuşulur. Genelkurmay’ın durumu hep konuşulur.

“Genelkurmay’ın sağlıkla uğraşması falan… Bunların harp ile ilgisi yok. Şu anda yaptığımız da silahlı kuvvetlerin yıllardır yapmak istediği şeyler. Darbecilerin bu işi tekrar denemeyeceğini kim garanti edebilir? Biz bir buluş yapmadık.

“Bunları neden yaptık? Birincisi dünyanın gelişmiş ülkelerinde ordunun nasıl bir fonksiyonu var ise o görevi esas alarak bu yapılanmayı gerçekleştirdik.

“İkincisi bu terör örgütünün ordu içinde bundan sonra tahribatının olmaması için, darbenin bir daha olmaması için yapılacak işler var. Biz bunları yaptık. Muhalefetin itirazı var. Ama bir yerde eksik yanlış varsa bunu dikkate alırız. Bunda yanlış yok.

“Tabi ihtimaller üzerine değerlendirme yapmak yanlış olur. Buna belki de hiç ihtiyaç olmayacak. Bu bir tedbirdir. Bundan rahatsız olmamak lazım. Rahatsız olan varsa kafasından darbe yapma fikri olanlar rahatsız olur.

“İhtiyaç halinde siyasi iradenin kuvvet komutanlarına emir vermesi gerekebilir. Genelkurmay’ın Cumhurbaşkanlığı’na bağlanması Anayasa değişikliği ile olur. Anayasa değişikliği konusunda yeter ki millete sorabilecek noktaya gelelim.

Devlet Memurları Kanunu

“657 değişmiyor, 657’ye mesnet, temel teşkil eden anayasa hükmü var. Anayasa hükmü, onda bir değişiklik öneriyoruz.

“Değişiklik önerimiz şu, bir devlet memuru var, bir devlette çalışan kamu işçisi var, sözleşmeli var, değişik sözleşme, kadro karşılığı sözleşmeli var, bütün bu statülerin tek bir ad olarak ele alınması, bunun adı kamu çalışanı olabilir.

“Kamu çalışanı deyince herkesi kapsar. Bu şekilde bir düzeltme, yaşanacak ihtilafları, davaları da ortadan kaldırır diye düşünüyoruz. Onu esas alarak da anayasaya uygun kanun yapılabilir

Muhafelet

“Muhalefetle birliktelik konusunda kararlıyız. Bir çok konuyu konuşarak çözebiliriz. Programlarımız, vaatlerimiz ayrı olabilir. Ama birlikte hareket etmek, vatanımız, milletimiz için yapmak zorundayız. Biz atışırsak, aşağda da aynısı oluyor. Bunlara meydan vermemek lazım. Biz atışınca partililer de atışıyor. Yukarıdan aşağıya sirayet ediyor.

“Davaları geri çektim”

“Ben de çektim. Dün yaptık galiba. Sadece o üç lidere değil, gazeteciler ve yazarlara olan davaları hepsini geri çektik. Bana gelen habere göre benim 1500 davam varmış. Bayağı varmış.

Askeri okullar

“Askeri liselerdeki öğrenciler puanlarına göre meslek liselerine dağıtılacak. Burada bir hak kaybı olmayacak. Onlara bir senet imzalatılıyor okullara girerken. Şu kadar para ödeyeceksiniz diye. Bunları affediyoruz.

“Sadece bunlar değil, daha önce atılanların tazminatlarını da affediyoruz. Harp okulu öğrencileri girişteki puanlarına göre istedikleri okula kaydolabilecek.

Kuleli Askeri Lisesi binası

“Biz binaların ne olacağı konusunda çalışma yapmadık.

Balyoz ve Ergenekon mağdurları

“Ona dair bir hüküm var. Geçmiş dönemde haksız yere düzmece raporlarla ordudan atılanlar tekrar haklarını aramak için müracat edecekler. Bunlar tabi incelenecek.

30 Ağustos törenleri

“30 Ağustos ile ilgili henüz bur karar almadık. Bir olay yaşadık diye 30 Ağustos’u yok sayamayız. Herhangi bir karar almadık.

“Tehlike geçmiş değil”

“Şimdi çok taze bir darbe teşebbüsünün arkasında işleri tekrar yoluna koymaya çalışıyoruz. Askerde dibe vuran morali tekrar düzeltmeye çalışıyoruz. Bu geçiş döneminde her türlü ihtimali gözetmek lazım. Aman darbeyi bastırdık, bundan sonra bir şey olmaz diyemeyiz.

“Tehlike geçmiş değil. Biz dursak bile vatandaş durmuyor. Bakın insanlar meydanlarda demokrasi nöbetinde.

“7 Ağustos’ta bitiyor”

“Kimin yarına çıkacağı Gülen’in kararıyla olmuyor. bu bir tehdittir, Hedef göstermektir. Bu da bu üzerine ilave olmuş. Tarih vermiş. İstediği kadar tarih versin. Bizim de verecek cevabımız var.

“Bu ve buna benzer tehditler önemsizdir demiyoruz, ama dikkate alıyor ve tedbirlerimizi ona göre alıyoruz. İlla silahlı darbe olacak şeklinde olması gerekmiyor. Ülkede karışıklık çıkarmak isteyebilirler. 7 Ağustos’ta bitiyor bu demokrasi mitingleri.

Gülen’in iadesi

“Fethullah Gülen ile ilgili iade talebimiz var, ümit ederim ki ABD bunu hassasiyetle dikkate alır. Biz Gülen’in bu darbeyi planladığını biliyoruz. Ama bunun bir üst aklı var. Bunu da biliyoruz. Bu üst akıl kim? Kuruluş mu, ülke mi bilmiyoruz. Bunların hepsi ortaya çıkacak.

“ABD, üzerindeki bu soru işaretlerin kalkması lazım. nasıl olacak. Darbede adı geçen kişiyi Türkiye’ye teslim eder, iki ülke arasında da sıkıntı kalmaz.

Engelliler

“Onlara bir müjde var. Engellileri ihmal etmeyeceğiz. Gerekli kontenjanı vereceğiz.

HDP

“HDP’nin bir şeye karar vermesi lazım. Bölücü terör örgütüyle ilişkilerine karar vermesi lazım. Terör örgütüyle bağları kesip açıkça, ‘Ben, PKK ve PKK’nın arkasındaki diğer terör örgütlerini lanetliyorum, bölgede yaptıklarını onaylamıyorum ve bu terör örgütüyle hiçbir alakam yok.

“Ben parti olarak, biz, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünden yanayız, asla ve asla bölgede ayrı bir devlet kurma gibi bir hayalimiz, hedefimiz yok.’ Bütün bunları söyleyebilseler o zaman işler kolaylaşacak.

“Bunu söylemediğiniz zaman tabii ki biz, büyük bir mücadele veriyoruz, şehitler veriyoruz, gazilerimiz var. Dolayısıyla terör örgütüne karşı sesini yükseltemeyen, dolaylı olarak da terör örgütünün işine yarayacak bir pozisyon alan ve bir tutum alan partiyle nasıl bir araya geleceğiz, nasıl bu konuları konuşacağız?

Memurların yıllık izni

“Memurların yıllık izinlerinin iptali bir tedbirdi. Memurlar arasında da bu örgütle içiçe olan insanlar var. Bu tedbir çok fazla uzun sürmez. En kısa zamanda bir müjdeyi vereceğiz.

Avrupa Birliği

“Avrupa bize adalet öğretmeye, adalet dersi vermeye kalkmasın. İşlerine geldiği gün, bir günde Anayasa Mahkemesi’ne kadar götürüp Recep Tayyip Erdoğan’ın orada vatandaşlarına hitap etmesine mahsur görecek.

“Ondan sonra da burada tanklarla, toplarla insanları acımasızca öldürenler için de ‘Acaba öyle miydi? Acaba…’ Artık bu samimiyetsizlik bir son bulmalıdır. Yıllardan beri Batı bizim müttefikimizdir.

“Türkiye bir Batı ülkesidir, aynı zamanda da bir Asya ülkesidir. Türkiye tam bir medeniyetlerin buluştuğu noktadadır. O bakımdan dostumuzu da düşmanımızı da biz iyi görüyoruz, hepsini hesap ediyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7

Kayseri escort kayseri escort türk ifşa