Yıldırım İşkence uygulanan vatandaşları Soylu'ya sordu

HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım geçtiğimiz günlerde Gevaş İlçe Emniyet'ine yapılan saldırının ardından matara giden 4 köylüyü saldırının failleri diye gözaltına alınıp işkence yapılmasını meclise soru önergesi olarak sundu.

Yıldırım İşkence uygulanan vatandaşları Soylu'ya sordu

Van'ın Gevaş İlçesinde gözaltına alınan ve olayın failleri diye işkence edilen ve daha sonra serbest bırakılan köylüleri HDP Van Milletvekili Nadir Yıldırım İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya sordu.

HDP'li Vekilin verdiği soru önergesi şu şekilde:

"Van ili Gevaş ilçesinde Emniyet Müdürlüğü’ne düzenlenen roketatarlı saldırının ardından Valilik, 3 kişinin gözaltına alındığını ve bu kişilerin eylemi gerçekleştiren şahıslar olduğuna dönük yazılı açıklamada bulunmuştur. Valilik tarafından yapılan açıklamanın ardından Fatih Tezcan isimli şahsa ait sosyal medya hesabı ve ana akım basın organları tarafından ‘ Kıskıvrak Yakalandılar’ şeklinde haber başlıkları ile fotoğraflar paylaşılmıştır. Yayınlanan bu fotoğraflarla beraber bu kişilerin mantar toplayan köy sakinleri oldukları, yakınları ve köyde yaşayan diğer bireylerce anlaşılmış ve bu durum basında da yer bulmuştur. Paylaşılan fotoğraf ile çok açık bir şekilde kendilerine ağır işkenceler yapıldığı anlaşılan bu 3 köy sakinin akıbeti ile ilgili bilgileri ilk elden avukatları dahi edinememiş, önceki gün ise serbest bırakılmışlardır.

Bu bağlamda;

1- Gözaltına alınan şahıslar hangi gerekçe ile hangi tarih ve saatte gözaltına alınmış, gözaltına alındıktan sonra ilk olarak nereye götürülmüşlerdir?

2- Köylüleri, bakanlığınıza bağlı hangi birim ve bu birime bağlı kişiler gözaltına almıştır? Bu kişilerin isimleri nedir?

3- Paylaşılan fotoğraflardan gözaltına alınan köylülere işkence yapıldığı görülmektedir. Bu işkence vahşetini gerçekleştirenler kimlerdir?

4- Söz konusu birim veya kişiler hakkında bakanlığınızın başlattığı bir soruşturma var mıdır? Yok ise başlatılması planlanmakta mıdır?

5- Bakanlığınızın mevzu bahis konuda resmi bir açıklama yapmamış olması, gözaltında yapılan işkenceyi meşrulaştırdığı yönünde iddialara neden olmaktadır. Bu konu resmi bir açıklama yapılacak mıdır?

6- İşkenceyi fotoğraflayan kişi ya da kişiler bakanlığınıza bağlı hangi birimde görev yapmaktadırlar ve isimleri nedir?

7- Sosyal medya hesapları ile ilgili binlerce insanın gözaltına alındığı bu dönemde, Fatih Tezcan isimli şahsa ait sosyal medya hesabındaki paylaşımı ile ilgili bakanlığınızın başlattığı herhangi bir soruşturma var mıdır? Yok ise açılması düşünülmekte midir? Bu kişi hangi kurum ya da kişiler adına hizmet etmektedir? Söz konusu fotoğrafları hangi kişi ya da kurumlar aracılığıyla elde etmiştir?

8- Bu işkence olayı toplumun vicdanında ağır bir yara açmıştır. Bakanlığınız ve bakanlığınıza bağlı kurumlar neredeyse her gün ağır hak ihlallerinin doğrudan faili olarak gündeme gelmektedir. Sorumluluk alıp istifa etmenin bir erdem olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda ne zaman istifa etmeyi düşünüyorsunuz?"

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER