Votaş Resmen Devredildi

Van Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan BELVAN Ulaşım Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası İştiraklerinden Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat anonim Şirketine satışı yapılan Van Organize Tarım İşletmeleri A.Ş.’nin (VOTAŞ) hisseleri resmen devredildi.

Votaş Resmen Devredildi

Van Haber- Van Büyükşehir Belediyesi’ne ait Van Organize Tarım İşletmeleri Anonim Şirketi, (VOTAŞ) Van Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde hizmet veren Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat Anonim Şirketine hisse devri yapıldı.

 Devir törenine, Van Valisi Murat Zorluoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van TSO üyeleri ve VOTAŞ hissedarları katıldı.

Devir töreni Van TSO tarafından hazırlanan VOTAŞ tanıtım filmi ile başladı. Tanıtım filminin ardından konuşan Vali Zorluoğlu, “Bugün Van hayvancılığı ve ekonomisi için çok özel bir gün. Biz göreve geldiğimizde büyükşehir bünyesinde faaliyet gösteren bir kuruluştu. Bizim amacımız VOTAŞ’ı elden çıkarmak değil. Kuruluş amaçlarına bağlı kalarak halkımızın paydaşlığına sunmak. Bir manada VOTAŞ’ı halka açmak. Sahibi olan halka devretmek istedik. Devletin koyduğu kurallar çerçevesinde bir süreç başlatıldı ve sürecin sonunda Van Ticaret ve Sanayi Odası VOTAŞ’a sahip çıktı” dedi.

 “FİİLEN BU İŞİN BAŞINDAYIZ”

Van Valisi Murat Zorluoğlu,  “Valilik olarak hukuken VOTAŞ’ı devrettik ama fiilen bu işin başındayız. Büyükşehir Belediyesi ve valilik olarak bir gözümüz hep VOTAŞ’ın faaliyetlerinin üzerinde olacak. Bizim istediğimiz istikametten bir sapma olduğunda da gereken müdahaleyi yapacağız. Bir sapma olacağına da inanmıyorum. VOTAŞ’la beraberiz. VOTAŞ’ın yapacağı yatırımlar ve ileriye doğru yapacağı her hamlede VOTAŞ’ın yanındayız.  VOTAŞ’tan hisse alan vatandaşlarımızın yanındayız. Bunun bilinmesini istiyorum. Hisseler mümkün olduğu kadar çok insan tarafından alınsın tabana yayılsın diye böyle bir sınırlama koyduk. Yüzde 70 oranında hisse satışı gerçekleşmiş. Yani 2 bin 40 hissenin bin 500’ü satılmış. İnanıyoruz ki kalan bölümü de süratle satılacaktır. Başta da söylediğimiz gibi hep birlikte inşallah VOTAŞ’ı, Van ekonomisine bir aktör olarak kazandıracağız” Şeklinde konuştu.

‘’VOTAŞ’ı Vanlılara Mal Ettik’’

VOTAŞ Hisselerini devrini alan Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat anonim Şirketi Yetkili ve aynı Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Yavuz Karaman, ‘’ Vatoş için ortak bir mücadele verdik ve sonucunda VOTAŞ’ı alarak Vanlılara mal ettik. Hisse satışlarını halka açarak Vanlılarında VOTAŞ’a iştirakçi olmalarını sağladık. Neticesinde 1500 hissenin satışı gerçekleşti. Bizim burada Vali Bey’den üç talebimiz olacak. VOTAŞ arazisine giden yolların asfaltlanması, Parke taşı yapılması ve Et ve Süt Kurumları Kombinesinde bulunan 300 büyük baş hayvanın VOTAŞ’a biran verilmesini talep ediyoruz’’ dedi.

Konuşmaların ardından karşılıklı imzaların atılmasıyla VOTAŞ resmi olarak Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat Anonim Şirketi’ne devredildi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER