VOSİAD OSB'ye Yeni Hava Katacak

Van’da Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim yapan İş adamları bir araya gelerek Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneğini kurdu.

VOSİAD OSB'ye Yeni Hava Katacak

Van Ekspres- Van’da Organize Sanayi Bölgesinde üretim yapan iş adamlarından oluşturulan ve Başkanlığını OSB eski Başkanı Şemsettin Bozkurt’un seçildiği Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği kuruldu. Şemsettin Bozkurt Başkanlığında Kurulan VOSİAD Yönetim kurulu ise Adil Buzkan, Mahmut Akel, Naim Yavuzcan, Harun Çelebioğlu, Hakan Turan ve Cengiz Kurucan’dan oluşuyor.

Van Organize Sanayicileri İş Adamları Derneği yöneticileri İskele Kordon Cafe ve Restoorant’ta basın mensupları ile bir araya geldi. Yeni derneğin ve Yönetim Kurulu üyelerinin tanıtımı ile başlayan toplantı Derneğin oluşumu ile ilgili bilgilerin verilmesiyle devam etti. 

Van Organize Sanayiciler İş Adamları Derneği (VOSİAD) derneği kuruldu. Derneğin kurucu başkanı olarak belirlenen Van OSB eski başkanı Şemsettin Bozkurt ve yönetimi kentteki basınla bir araya geldi. Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Dernek Başkanı Şemsettin Bozkurt, hem OSB seçimlerini yorumladı hem dernek ile ilgili bilgiler verdi hem de Van’ın sorunlarının takipçisi olacak bir dernek olacakları mesajını verdi. Bozkurt o mesajını da, “Bilindik dernekler gibi sadece tebrik alıp, tebrik yayınlamayacağız. Gündem takip eden, Türkiye ve dünyayı takip eden, sanayi ve teknolojiyi takip eden, gerektiğinde de fikir beyan eden bir dernek olacağız.” Şeklinde verdi.

‘’Demokratik Bir Seçim Oldu’’

OSB seçimleriyle ilgili konuşan Bozkurt son olarak şunları söyledi: “Yaklaşık 20 gün önce bir seçim geçirdik. Van OSB bölgesi bakanlığımızın mevzuatı gereği seçimlere gittik. Gerçekten Van’a ve Türkiye’ye yakışır bir şekilde demokratik olgunluk içerisinde bir seçim yaptık. Ciddi bir mücadele verdik. Centilmence bir şekilde çalışmalarımızı yaptık. Bu sefer ben daha önceki seçimlerin dışında bir programla bir ekiple yola çıktık. Genç bir ekip kurduk. Sürdürdüğümüz projeler vardı. Bu projelerinden devamından yana Van’a ve OSB’ye daha da fazla faydalı olma bakımından kendimi de genç hissettiğim için bu şekilde yola çıktık.”

  “Dernekler Daha Özgürdür”

Derneklerin daha özgür olduklarını dile getiren Bozkurt “Oda, borsa, OSB’ler daha çok bürokratik alanlardır. Derneklerin daha özgünlüğü, özgür bir alan olduğu için Van adına bundan sonraki faaliyetlerimizi VOSİAD çatısı altında bu arkadaşlarımızla bu işi devam ettirmek istedik. Bu yüzden de görev başındayken de amacımız vardı. Derneği kurma konusunda daha öncede bir fikrimiz vardı açıkçası ancak nasip olmadı. Dolayısıyla bir VOSİAD’ı kurduk. VOSİAD Türkiye Dernekler masasında yayınlandı. Van’ımıza ve ülkemize hayırlı olsun.”

 ‘’OSB Seçimlerinin İptali İçin Girişimimiz Asla Olmadı’’

 Organize Sanayi Bölgesi seçimlerin iptali gibi bir girişimlerinin olmadığını söyleyen Bozkurt, “Çokta seçimler üzerinden durmanın bir anlamı yok. Tabi kamuoyunda dönen bir takım spekülasyonlara da cevap hakkımız doğduğu için bir cevap vermek istiyorum. Bizim asla seçimin iptali ile ilgili hiçbir girişimimiz olmadı ve bundan sonrada olmayacaktır. Bunu seçilen arkadaşlarımıza da söyledik. Van kamuoyunda özellikle şahsımız karartmak amacıyla belli kişiler tarafından yazılan çizilenlerin hiçbir kaydı yoktur.''

  ‘’Bilindik dernekler gibi sadece tebrik alıp, tebrik yayınlamayacak’’

Dernek olarak ayrıştırıcı bir dil kullanmayacaklarını söyleyen Bozkurt, “VOSİAD 26.07.2017 yılında bütün evrakları tamamlanarak ve şu anada karşınızda bulunan 6 arkadaşımız ve bir tanesi burada olmayan 7 kişi ile resmi başvurumuzu yaptık. 09.08.2017 tarihinde ise derneğimizin kuruluşu tamamlandı. Bundan sonra benim OSB’de çizdiğim çizgi, deneyimlerimiz ve bu arkadaşlarımız ile birlikte Van’ın kalkınması, ekonomisi, sanayisi, kültürü için bütün çalışmalarımızı bu derneğin çatısı altında yürüteceğiz.Van Organize Sanayiciler İş Adamları Derneği, Van OSB bünyesinde yer alan herkesin üye olabileceği şartı var. Dışarıdan üye olmaz. Herkese derneğimiz açıktır. Derneğimiz bir muhalefet geliştirme ya da bir yerlere muhalefet olma anlamında kurulmadı. Daha çok uzlaşıcı, bütünleyici, birleştirici ve edindiği tecrübeleri bu bürokratik kurumlara aktararak kendilerine yardımcı olma adına kuruldu. VOSİAD’ı bu şekilde görmek gerekir. Asla ayrıştırıcı dili kullanılmayacak. Bilindik dernekler gibi sadece tebrik alıp, tebrik yayınlamayacak. Gündem takip eden, Türkiye ve dünyayı takip edecek, sanayi ve teknolojiyi takip edecek. Gerektiğinde de fikir beyan edecektir. İleri ki süreçte de Türkiye’deki önemli konfederasyonlara üye olacaktır. OSB’deki tecrübelerimiz ile bu işi bu şekilde yapacağız.” İfadelerine yer verdi.

‘’Van’a İki Önemli Firma Getirmek İstiyoruz’’

İki önemli tekstil firmasının Van’a gelmesi için çalışmaların devam etmesi gerektiğini söyleyen Bozkurt, “Bir diğeri ise kamuoyunda yoğun bir şekilde konuşulan Van’daki ulaşım konusudur. Bu sorunun aşılması için bende hafif raylı sistemini önermiştim. Bursa’da tramvay konusunda üretim yapan önemli bir firma var. Bizde bu hafif raylı sistem içinde kendileri ile görüştük. Bunun yanı sıra yine tekstil anlamında önemli bir marka olan Yeşim Tekstil ile görüşmemiz oldu. Bu 2 firmanın Van’a gelmesi ve burada iyi işler yapması için bir fikrimiz oldu. Bu proje ile 30 kişilik bir heyetin Van’a gelip Van’ı gezmesi ve nasıl bir yatırım yapılabilir gibisinde bir programı yürütüyordum. Önümüzdeki süreçte bu programı takip etmek için Bursa OSB’yi ziyaret edecek ve bunu takip edeceğiz. Bu da bir diğer önemli projedir” dedi.

 ‘’AVEA’nın Kuluçka Merkezi Ne Oldu?’’

 Avea’nın Van Depreminde kuluçka merkezi yapacağı sözünü hatırlatan  Bozkurt “Deprem döneminde Avea Van’a bir kullukça merkezi yapacağını söylemişti. Fakat aha sonra takip edilmediği için Avea’da bunu gündemden düşürdü. Van’da söz sahibi olmayanlarda bunu rafa kaldırdı. Bildiğiniz gibi Avea şu anda Türk Telekom’a devredildi. Bu yüzden de bürokrasi üzerinden bu söz çok daha rahat bir şekilde yapılabilir. Bu anlamda önemli bir baskı yapılabilir’’ dedi.

‘’Van 2023 İhracat Hedefinde Uzak’’

Van’ın 2023 yılı için açıklanan İhracat hedefinden uzak olduğunu söyleyen Bozkurt, “Ülkemiz ve kentimiz ancak ihracat yaparak kalkınabilir. Büyük inşaatlar yapılarak bir kent kalkınamaz. Havaalanı, tünel, asfalt yapılarak kalkınamayız. İhracata yönelik üretim yaparak ülkemizi ve kentimizi kalkındırabiliriz. TİM’in daha önce Van’da yapmış olduğu toplantıda Van’ın 2023’e kadar ihracat hedefinin 1 Milyar Dolar olduğunu belirlemişti. Biz Van olarak bu hedefin çok ama çok uzağındayız. Lojistik merkezi olmadan, Kuzey Vangölü Demiryolu olmadan, Van’dan Trabzon Limanına ulaşım sağlanmadan, bizim çevremizde olan ülkeler ile demir yolu, Karayolu ve Havayolu ulaşımı güçlü sağlanmadan biz bu ihracat hedeflerine asla ulaşamayız” dedi.

‘’Yapılan Görüşmeler Van’a Pozitif Dönüş Olarak Yansımalı’’

 Bürokratik görüşmelerinin iyi değerlendirilmesini gerektiğini ve Van’a pozitif anlamda gerişi dönüşü olması gerektiğini söyleyen Bozkurt, “Bilindiği gibi iki yıllık kısa bir süre içerisinde OSB başkanlığını yürüttüm. Bu süre içerisinde tanışmadığım devlet ve bürokratik ve yetkili kalmadı, çalmadığımız kapı kalmadı. Van’ın gelişimi ve kalkınması adına elimden gelen her şeyi yaptım, bundan sonrada bu çaba devam edecektir. Bu tanışmalar doğrultusunda çok ciddi dostluklar ve kazanımlar elde ettim. Bu kazanımlarımızı Van’a kazandırmak için bir çatı oluşturmak için böylesi bir dernek kuraya karar verdik. Biz bu dernek ile daha özgür ve özgün olarak bütün fikirlerimizi, düşüncelerimizi özgürce kullanabileceğimize inanıyorum” diye konuştu.

 “Projelerde Büyük Rol Aldık”

OSB’de yapılmak istenen Projelerde büyük rol aldıklarını dile getiren  Bozkurt, “Yine Van için basına da yansıdı bizim özelikle takip edeceğimiz ve arkadaşlarımıza da hatırlatacağımız başlıklar halinde birkaç tane projemiz var. Bilindiği üzere tren iltisat hattı projesinin ön protokolünü imzaladık, bunu diğer kurumlar ile birlikte takip edeceğiz. Lojistik merkezi için çok büyük yol aldık ve bundan sonrada takipçisi olacağız. Güneş Enerjisi projesini, Arıta tesisi projesi verdik ve bunların takipçisi olacağız. Verimliliğin arttırılabilmesi için OSB’nin alt yapısının otomasyona kavuşturulması gerekiyor. Van için hem kalifiye eleman bakımından hem de Sanayi Kültürünün ahlaklı gelişesi bakımından OSB’ye Meslek Teknik Lisesinin kurulması gerekiyor, bunun için çok çaba gösterdik bundan sonrada göstereceğiz” dedi.

 “OSB 5. Etap Devreye Sokulmalı”

Cazibe Merkezleri Programı hakkında da konuşan Bozkurt şöyle devam etti: “Cazibe Merkezi Programı açıklandıktan sonra Van ilinde yatırım yapmak isteyen ciddi bir iş adamı kitlesi var. Bunu değerlendirebilme adına OSB 5. Etabın devreye sokulması gerekir. Kent planlaması ve özellikle çarpık kentleşmenin önüne geçmek adına Kentin bütüncül bir imar planlaması yapılası gerekir. Van geleceği, kentte iki yıl görev yapacak bir bürokratın iki dudağının arasından çıkacak kelimeye mahkum edilmemeli. Van’ın bir kültürü, bir geleneği ve projeleri olmalı” dedi.

 ‘’Kentin Asıl Sorunları Çözülmeli’’

 Van’da yapılması gereken çalışmalarla göz boyama değil de kentin asıl sorunlarının çözülmesi gerektiğini Bozkurt, “Van’da caddeleri süslemekle biz kenti bir yere getiremeyiz. Alternatif caddeler açılmalıdır, kent meydanı yapılmalıdır, Kente özel hastaneler getirenlerin isimleri tarihe altın harflerle yazılır. Kentin sorunları geçici çözümler ile geçiştirilmemelidir. Dolayısıyla bizler bunlarla ilgili toplumda fikir, görüş, öneri ve konferanslar düzenleyeceğiz. Zaman zaman Türkiye’de ön plana çıkmış önemli isimleri Van’da misafir etmek istiyoruz. Özellikle Turizm, Sanayi, Doğa, Kültür, İnanç Turizmi açısından önemli misafirler konuk edeceğiz. Kamuoyunda Van’ın ihtiyaçlarını devamlı diri tutmaya çalışacağız.” İfade etti.

 ‘’Sessiz Kalmamı İstediler’’

 Van’da yatırım yapmak isteyen Yatırımcılar ile yaptığı görüşmelerde sessiz olmasını isteyen kişiler olduğunu  söyleyen Bozkurt, “OSB Başkanı iken bile çok açık yüreklilikle Van’ın bütün sorunlarına eğilerek çözüm noktasında görüş ve önerilerimiz oldu. Bir Alman ve bir İran grubunun Van’da yatırım yapma algısını oluşturmaya çalıştık. Özellikle bazı çevreler tarafından bunun yanlış olduğu ve uyarılarak yaparak bu tür yatırımların yapılmayacağı ile ilgili telkinlerde bulunarak sessiz kalmamı istediler. Fakat ben konuştum, dile getirdim getirmeye de devam edeceğim. Van’ın kent hafızası hem imar anlıda hem de kalkınma anlamında herhangi bir hafıza oluşturulmadı. İki sene için Van’a gelen bir siyasetçi kentin ekonomisine yön veremez, kentin yatırımları için ciddi kararlar alamaz. Bunu için bir kent hafızası oluşturularak herkesin bunun etrafında birleşmesi gerekir.”

 “Kent ve Toplum Yararına Projeler Üretilmeli”

 Van’da kalıcı ve Kent yararına toplum yararına projelerin yapılması gerektiğini söyleyen Bozkurt, “Kentin kangren haline gelen sorunlarını hepimiz bilmekteyiz, fakat tek kişi çıkıp bu sorunları dile getirdiğinde sanki Amerika’yı yeni keşfetmiş gibi seviniyoruz. Bu davranış çok yanlış bir şeydir. Bu hafıza herkeste olmalıdır ama birilerinin karşısına çıktığımız zamanda kentteki sorunların çözümünü açık yüreklilikle birliktelik için ilgili yerlerden istemeliyiz. Herkes kalkıp kendi kişisel sorunları için uğraşırsa bizler Van için bir şey elde etmiş olamayız. Yani Sunni, Palyatif, şekilsel çözümler Van’ın sorunlarına kalıcı çözümler getirmez. Bugün Dabbağoğlu Park yapmıştır, cadde açmıştır adı tarihe altın harflerle yazılmıştır. Fakat ondan sonra birçok belediye başkanı gelmiştir, hiç kimse isimlerini bile hatırlamaz” dedi.

 

“Gerçekleri Söylemekten Asla Vazgeçmeyeceğiz”

 Türkiye’nin hiçbir yerinde olduğu kadar Van’da kahvehane olmadığını savunan Bozkurt şöyle devam etti: “Van kadar eğitimli ama işsiz yoktur. Bizim bunlara odaklanmamız gerek. Herkesin siyasi sorunları kendisine olmalı ve saydı duyuyoruz. Fakat bizim muhataplarımız olan yerel yönetimlerde kim iktidar ise merkezi hükümette kim iktidar ise biz sorunlarımız onlara götürmek zorundayız, onlarla paylaşmak zorundayız ve çözüm istemek zorundayız. Dolayısıyla bizim insanımız siyaset uyuşturucusu ile o kadar uyuşturulmuş ki kendi öz sorunlarından uzaklaştırılmıştır. Kentte bulunan kütüphane ve kitapçılara baktığımda ekonomi standı göremedim. Fakat bir insana bir soru sorduğunda ilk cevabı kendi geçim sıkıntısıdır, kendi temel ihtiyaçlarıdır. Bu kadar temel ve geçim sıkıntıları belirgin bir şekilde can yakıcı iken sizin diğer taraftan sizin ihtiyaçlarınız bunlar değil, sizin ihtiyaçlarınız bunlardır diye topluma sunulursa toplum gerçek ihtiyaçlarından uzaklaştırılır. Biz VOSİAD olarak hiç kimsenin değinmediği, üzerinden geçtiği aslında çok yakıcı bir gerçekken onu görmezden geldiği sorunları masaya yatırarak ilgililerin karşısına sunacağız” şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER