Vimed'den Saldırı ve Gazeteciler İle İlgili Açıklama

Van İnternet Medyası Derneği Yönetim Kurulu dün gece meydana gelen olay ile ilgili açıklama yaptı. Yapılan açıklamada dün gece yaşanan bombalı saldırı kınanırken, gazeteci Oktay Candemir ve Özgür Gündem gazetesinin kapatılması ile ilgili konulara yer verildi.

Vimed'den Saldırı ve Gazeteciler İle İlgili Açıklama

Basın açıklamasını Yönetim Kurulu adına okuyan Van İnternet Medyası Derneği Başkanı İlhan Siyahtaş yaşanan bombalı saldırıyı kınadıklarını belirtirken, “Dün gece Van’da yaşanan üzücü bombalı saldırı olayında çok sayıda sivil yaralanmış ve 3 kişi yaşamını yitirmiştir. Olayda yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diler hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileriz. Türkiye’de maalesef gelinen nokta itibariyle bugün ve yarın herkesin başına her türlü olayın gelebileceği bir gerçektir. Maalesef dün gece yine bir saldırı gerçekleşmiş ve birçok vatandaşımız yaralanmıştır. Dün yaşanan olayı bir kez daha kınadığımızı belirtmek isteriz” dedi.  

“ Başkan Özgökçe Özür Dilemeli”

Açıklamanın devamının okuyan Siyahtaş, “ Ülkemizin son dönemlerde oldukça zor bir süreçten geçtiği, gerek yerelde gerek ulusalda gazetecilere yönelik baskı ve şiddet her geçen gün artmaktadır. Yerelde ve ulusalda basın yayın organlarına ve çalışanlarına ciddi derecede baskılar yapılmakta ve basın yayın organları sudan bahanelerle kapatılmaktadır. Bunun Van’daki son örneği ise hiçbir haklı yönü olmayan hakaret, baskı ve tehdit dilini kullanan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe’nin açıklamalarında görmekteyiz. Gazetecilere yönelik tutum ve hakaretleri ile kendine yandaş medya kuruluşları yaratmaya çalışan Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe gazeteci Oktay Candemir’i açıkça hedef almıştır. Van İnternet Medyası üyemiz Vanaktuel.com haber sitesi sahibi Oktay Candemir’in belediye hakkında yaptığı bir habere mantıklı bir yanıt vermek yerine hakaretlerle dolu bir açıklama yaparak hedef göstermesi ilk olmadığı gibi son da olmayacağı kesindir. Tuşba Belediyesi 11 Ağustos'ta yazılı bir açıklama yaparak Gazeteci Oktay Candemir'e yönelik bir belediyeye yakışmayacak kadar çirkin olan "Alçak, ruh hastası, şeref, haysiyet yoksunları" gibi hakaret dolu açıklama yapmasını akıl tutulması olarak değerlendiriyor Sayın Özgökçe’ye bir kez daha kamuoyu önünde soruyoruz,  Gazetecilerden ne istiyorsun Sayın Başkan? Basın emekçilerine yönelik hakaret ve psikolojik baskı ile hatalarını örtbas etmeye çalışan Özgökçe’nin üst aklı olan danışmanlarının yetersizliği son açıklama ile bir kez daha ortaya çıkmıştır. Arzumuz Öğretim üyesi vasfına sahip Tuşba’ın vizyonunu değiştirme iddiasında olan Fevzi Özgökçe’nin özür dilemesidir. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde kardeşinin aranması var diye gece yarısı polisler tarafından evine baskın düzenlenen gazeteci Bedran Babat sert müdahale ile karşı karşıya kalmıştır.  Israrla gazeteci olduğunu söylemesine rağmen maruz kaldığı kötü muamelenin önüne geçememiştir. Gazetecilere yönelik bu tutumlar acaba sırada hangimiz varız sorusunu akla getirmektedir ”dedi.

 

 

“Türkiye’de Basın Yayın Organları Kapatılıyor”

Türkiye’deki basın camiasında ciddi derecede baskıların olduğunu dile getiren Siyahtaş, “ Türkiye’de basın camiasının gelindiği nokta itibariyle hükümete muhalif olan basın yayın organları bir bir kapatılıyor. Gazeteciler darp ediliyor, gazetecilik mesleği ayaklar altına alınarak toplum önünde itibarsızlaştırma politikaları yürütülüyor. Daha iki gün önce Özgür Gündem Gazetesi’ne yönelik kapatma girişimi ile birlikte çok sayıda gazetecinin darp edilerek gözaltına alınması, çalışma ofislerinin kolluk güçlerince kullanılamaz hale gelmesi basın ahlak ve değerlerine uymamaktadır. Onlarca çalışanı faili meçhulken baskı altında yayın yapan bir gazeteye yönelik kapatma girişimi basın özgürlüğüne darbe’den başka bir girişim değildir. Türkiye’de süreli yayın yapan herhangi bir basın yayın organının kapatılması, çalışanlarının yaka paça gözaltına alınarak çalışma ofislerinin kullanılamaz hale getirilmesi hukuk ülkesi Türkiye’ye yakışmamaktadır. Türkiye'de basın özgürlüğü hükmünün hiçe sayıldığı ve iktidara muhalif yayınlar yapan medya kuruluşları üzerine de baskı, kapatma ve gözaltına alma gibi yıldırma politikaları yürütülmesinin çözüm olmadığını yıllardır görüyoruz. Halkın yanında olan ve tüm gerçeklikleri kamuoyuna aktaran basın yayın organlarının kapatılması, engellenmesi, tehdit edilmesi ve gazetecilerin cezaevlerine atılması kabul edilir bir durum değildir” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER