Vicdan ve Adalet Nöbeti Kadınlarda

Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin Van’daki beşinci gününde nöbeti kadınlar devraldı. Bedia Özgökçe’nin konuşmasıyla başlayan nöbette Özgökçe, kadınlara yönelik saldırılara dikkat çekti, OHAL’in başta kadınların haklarını vurduğunu vurguladı.

Vicdan ve Adalet Nöbeti Kadınlarda

Van Ekspres- HDP’nin Van’da devam eden Vicdan ve Adalet Nöbeti’nin beşinci gününde söz kadınlardaydı. Van Milletvekili Bedia Özgökçe Ertan’ın basın açıklamasıyla başlayan kadın nöbetinde kürsü ve alan gün boyunca kadınların olacak. Musa Anter Parkı’nda yapılan basın açıklamasında Özgökçe, AKP hükümetinin kadın politikalarını ve kayyum uygulamalarını eleştirdi, tüm baskılara rağmen kadınların mücadeleden vazgeçmeyeceğini ifade etti.

HDP’nin Diyarbakır’dan başlattığı Adalet Nöbeti’nin 19’uncu, Van nöbetinin beşinci gününde savaşsız sömürüsüz bir dünya isteyen kadınlar bir araya geldi. Özgökçe sabah basın açıklamasında; tutuklu kadın vekilleri ve siyasetçilerin de bedenen olmasa da fikren aralarında olduğunu belirtti, 34 belediye kadın eş başkanı, yüzlerce parti çalışanı, gönüllüsünün tutuklanarak siyaset alanından uzaklaştırıldığına dikkat çekti. HDP’nin bir kadın partisi olduğu, AKP’nin iktidarını sarstığı, eşitlik, adalet istediği için bu denli saldırıya uğradığını söyleyen Özgökçe, “Toplumun özgürlüğünün şifresinin kadınların özgürlüğü olduğunu biliyoruz. Biz doğru yoldayız. Bu yolda devam edeceğiz” dedi.

Kayyumlar erkek cumhuriyeti hayata geçirdi

DBP’nin tüm belediyelerinde eş başkanlık sistemi uygulandığını ve kadınlara yönelik çalışmaların çok yaygın olduğunu hatırlatan Özgökçe, atanan kayyumların ilk işinin kadın dernek kurum ve destek evlerini kapatmak olduğunu vurguladı:

DBP belediyelerindeki kadın politikaları müdürlüklerinin tümü de kapatılmıştır. Kadın sığınma evleri de kapatılarak şiddet gören kadınlar şiddet gördükleri mekanlara gönderilmiştir. Kültür, dil, sanat kurumları da kapatılmış, asimilasyon uygulamaları yeni bir aşamaya ulaşmıştır. Binlerce kadın personel işten çıkarılmış, erkek cumhuriyeti belediyelerde yeniden hayata geçirilmiştir.

AKP’nin “OHAL’i kendimize ilan ediyoruz” derken yalan söylediğini vurgulayan Özgökçe, sadece OHAL’de kapatılan 24 kadın derneği olduğunu hatırlattı. “Dernekler kapatılınca hangi çalışmalar yarıda kaldı” diye soran Özgökçe, “Çocuk istismarıyla mücadele çalışmaları, şiddete uğrayanlara psikolojik destek çalışmaları, çocuk yaşta evliliklerle ilgili çalışmalar yarım kaldı. Medyaya uygulanan sansür sonucu dünyanın tek kadın haber ajansı olan JINHA kapatılmıştır. Sığınma evleri, kreşler kapatılmıştır” diye sıraladı.

Ancak kadınlar “dur” diyebilir

En çok kadınların vicdansızlığa maruz bırakıldığını, tecavüze uğrayan, onursuzluk dayatılan, mobbinge uğrayanların kadınlar olduğunu söyleyen Özgökçe, vicdan ve adaletin kadınların en temel taleplerinden olduğunu belirtti, “Bu sisteme ancak kadınlar ‘dur’ diyebilir” dedi.

Cezaevlerinde kadın mahpuslara yönelik işkenceye dikkat çeken Özgökçe, işlenen her suçun yargı önünde hesabının verileceğini söyledi.

157 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen’in, ihraçları kabul etmeyen milyonların sesi olduğunu ifade eden Özgökçe, “Kadının direnme gücü ve cesaretini göstermiştir. Bütün baskıyı göğüslemiştir. Semih ile birlikte faşizmi tüm çıplaklığıyla ortaya çıkarmıştır. Nuriye yoldaşımıza da sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 16:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER